Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lutowanie gniazda Jack na płycie - 3 nóżki urwane

22 Kwi 2014 23:51 1413 9
  • Poziom 13  
    Witam,

Podczas wylutowywania gniazda słuchawkowego z płyty głównej latopa w celu jego wymiany, 3 nóżki oderwały się i utkwiły w płycie.

Czy są jakieś skuteczne metody wyciągnięcia ich? Podgrzewanie lutownicą niewiele daje ze względu na ich nierówną powierzchnię, oraz wystawanie.

Posiadam lutownicę kolbową 60W, topnik, plecionkę miedzianą.

Lutowanie gniazda Jack na płycie - 3 nóżki urwane Lutowanie gniazda Jack na płycie - 3 nóżki urwane Lutowanie gniazda Jack na płycie - 3 nóżki urwane
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 19  
    Posmaruj /nałóż topnik, podgrzewając lutownicą wydłub/wypchnij szpilką lub igłą.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 13  
    Jaki masz topnik? Proponuje dokupienia odsysacza.
  • Poziom 31  
    Więcej cyny i kalafonii. Wypchnij zapałką. Odessij cynę.
  • Poziom 13  
    Niestety dalej nic z tego. Nie jestem w stanie rozgrzać lutów tak, żeby puściły z obu stron.
    Moja lutownica ma jednak 40 W. Może to za mało na taką operację?

Jeśli nie, to jakiej techniki powinienem użyć? Kalafonię i odsysacz próżniowy również posiadam. Do tej pory zawsze wymiana gniazd i tego typu rzeczy łatwo szły i nigdy mi się nic nie urwało.
  • Poziom 31  
    hepos napisał:
    Niestety dalej nic z tego..

To znaczy z czego? Co zrobiłeś, bo z tego wpisu nie wynika czy i do których rad się zastosowałeś?
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    Fakt faktem że z płyt laptop/komputer ciężko jest coś wylutować przewlekanego, cyna bezołowiowa plus przelotki.
    Jak wspomniano wyżej, nałóż więcej cyny, odsysacz raczej nie zda egzaminu - zastosuj plecionkę.
    Lutownica 40W wystarczy, sam mam taką i ze wszystkim daje radę.
  • Poziom 13  
    Moja technika przy w takich przypadkach, to nałożenie pasty lutowniczej i cyny ołowiowej w urwany pad, rozgrzanie [grot lutownicy musi być czysty] i odessanie od spodu, nieprzerywając grzania. Na koniec wszystko przemywam izopropanlolem usuwając resztki pasty.
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    Więcej cyny - aby ta rozprowadziła ciepło. Zamiast odsysacza (jeżeli nie zdaje egzaminu), można zastosować odpowiedniej grubości igłę lekarską.
    Rozgrzewasz całość a kiedy cyna jest już płynna, wciskasz do otworu igłę, która oddziela nóżkę elementu od reszty.
  • Poziom 13  
    Zastosowałem się do Waszych rad. Dałem dużo więcej cyny od spodu, natomiast od góry wpychałem igłę lekarską. Początkowo, przy pierwszej nóżce szło opormie, kolejne, już lepiej.

Dziękuje za pomoc.