Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Zasilacze UPS
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Autonomiczny dom.... przyszłość OZE

23 Kwi 2014 09:31 2814 2
  • Poziom 14  
    W odróżnieniu od większości projektów fotowoltaicznych ja poszedłem w stronę budowy instalacji zmierzającej do tworzenia jak najbardziej autonomicznego domu w sensie energetycznym. Po wielu wyliczeniach i przemyśleniach stwierdzam iz kluczowa dla takiego systemu jest "efektywność energetyczna" urządzeń.

Obecnie szacuje iż za pomocą paneli ok 1kWp i akumulatorów o pojemności 4kWh jestem wstanie zapewnić autonomie w okresie letnim na cały dom z wyłączeniem urządzeń o poborze większym niż 2kW.

W tej chwili mam:
    0,3kWp paneli
    Tracera 3315 (do 30A prąd ładowania)
    Orvaldi Solar inwerter 0,3kW (bedacy de facto odwróconym UPSem).
    2 akumulatory Jennox 80Ah głebokiego rozładowania do pracy cyklicznej.
    Podłączone całe oświetlenie domu oraz zewnętrzne(do 130W) oraz zasilanie bramy (chwilowe do 150W), zasilanie pomp cyrkulacynych CWU (30W) oraz wzmaniaczy antenowych (14W).

Pobór urządzeń w 48h funkcjonowania 2,4kWh netto (z dobraniem ok 0,7kWh z sieci) (z instalacji brutto wyszło jednak dużo więcej na potrzymanie pracy inwertera czy straty na ładowanie), do tego w czasie wyczerpania aku pobór z sieci 230W - 1,0kWh (z tego około 0,7kWh na urządzenia resztę na podtrzymanie pracy inwertera transformatorowego (separacja galwaniczna) .

Zamierzam teraz dokupić kolejny panel 190W
    (w poniedziałek uzyskał max -199Wp)
    co powinno w okresie letnim zapewnić pracę 24h.
  • Zasilacze UPS
  • Poziom 33  
    Na autonomiczny dom troszkę za
    mało 1 kWp przynajmniej 3,5 kWp paneli, w tedy coś można myśleć.
  • Zasilacze UPS
  • Poziom 24  
    No ale to co światło i telewizor masz wydzielony z sieci, a urządzenia >1 kW masz podłączone do sieci?

Bo nie widzę nigdzie w opisie hybrydowego falownika?

z 1 kWp to realnie 3,5-4 kWh średnio od maja do sierpnia.
    Po stratach na ładowaniu i przetwonicy sinus zostanie 55-60% więc raczej braknie?