Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Battery Pack na 18650 - pytanie o balanser i zabezpieczenia

zorunid 23 Kwi 2014 15:59 1929 0
    zorunid
    Poziom 9  
    Battery Pack na 18650 - pytanie o balanser i zabezpieczenia

Witam serdecznie,

Mam zamiar zbudować Battery Pack do przenośnego ładowania lub doładowywania smartfona. Pomysł powstał podczas kolejnej wędrówki po mieście z grą Ingress ;)
    Bateria w smartfonie niestety dość szybko (i w najmniej właściwym momencie) rozładowuje się...

Zamierzam zbudować Battery Pack z użyciem przetwornicy step-up/step-down - S7V7F5 5V 1A (1A powyżej 5V na wejściu; 0,5A poniżej 5V na wejściu) oraz paczki 4ch akumulatorów typu 18650 (3,7V).

Do akumulatorków zamierzam dokupić ładowarkę mikroprocesorową (B6 lub i2 o ile dobrze pamiętam ich nazwy).

Akumulatorki będą umieszczone w koszyku i połączone w sposób pokazany na rysunku na początku postu (2p2s w celu uzyskania 1A na wyjściu przetwornicy lub 4p w celu uzyskania większej pojemności).

Przetwornica będzie niestety ładować telefon aż na wejściu napięcie spadnie do 2,7V.

Oczywiście jest na forum i na googlach wiele rozwiązań i odpowiedzi, ale nie rozwiałem swoich wątpliwości.

Tyle wstępu.

Mam kilka pytań odnośnie mojego pomysłu:

1. Czy taki układ lub taki koszyk lub podobne rozwiązania będą dobre do połączenia 2p2s? Chodzi mi o dolny próg napięcia 18650.

2. Czy stosując 2 takie koszyki połączone szeregowo lub równolegle nie będę musiał się martwić o uszkodzenie akumulatorków lub czegoś poważniejszego? Do tych koszyków musiałbym użyć jeszcze jakiegoś zabezpieczenia? Czy dodać np. jakiś układ komparatora napięcia do każdego koszyka, żeby sygnalizował napięcie ok 6V?

3. Czy potrzebuję balansera na wyjściu z koszyków, żeby pakiety były rozładowywane równomiernie? Czy przy takim połączeniu (4p lub 2p2s) nie muszę się już o to nadmiernie martwić?

Przepraszam za durne pytania, ale nie miałem z tymi konkretnymi rzeczami do czynienia od tej strony, więc wolę się dopytać bardziej doświadczonych kolegów :)

Z góry dziękuję za odpowiedź i wszelkie sugestie.
    Zdecydowanie nie chciałbym, żeby akumulatorki np. wybuchły mi w ręce lub w żony torebce ;)

Pozdrawiam serdecznie,
    Z.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.