Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przetwornica napięcia 12V na 230V a płyta indukcyjna

23 Kwi 2014 17:17 3168 6
  • Poziom 2  
    Witam Forumowiczów.
    Uprzejmie proszę o podpowiedź w sprawie kompatybilności przetwornicy napięcia 12V na 230V (modyfikowany sinus) i przenośnej płyty indukcyjnej. Otóż zakupiłem przenośną płytę indukcyjną z regulowanym poziomem mocy (120W do 2000W). Chciałem używać jej w samochodzie. Okazało się niestety, że obydwie moje przetwornice nie potrafią kuchenki indukcyjnej uruchomić. Owszem prąd do kuchenki dochodzi (świecą się jakieś światełka) ale kiedy próbuję już uruchomić właściwe grzanie to kuchenka nie reaguje. Zapas mocy w przetwornicach na pewno jest wystarczający.
    Czy problem leże po stronie charakterystyki prądu, tzn. że mam modyfikowany sinus?
    Czy jeżeli zastosuję przetwornicą wytwarzającą pełny sinus to będzie wszystko działało?
    Czy ktoś może miał takie doświadczenia?
    Pozdrawiam
  • Poziom 2  
    Dziękuję. Chyba to jest to co Pan pisze.
    Temat stary, ale nadal tę przetwornicę mam i niestety kuchenki indukcyjnej nie obsługuje.

Pozdrawiam
    Fidel
  • Poziom 38  
    Alternatywa to zakup jakiegoś urządzenia UPS z sinusem i "zimnym startem" (możliwość uruchomienia bez zasilania z sieci).

Używane bywają nawet tańsze od nowych przetwornic z modyfikowanym sinusem.

Druga sprawa to współczynnik mocy.
    To że kuchenka ma "2000W" nie znaczy że nie pobiera też jakiejś dodatkowej mocy biernej którą to inwerter też musi dostarczyć.W przypadku obciążeń czysto oporowych (np.czajnik,kuchenki oporowe, grzejniki elektryczne, wszelakie urządzenia ze standardowymi grzałkami) moc bierna nie występuje stąd moc czynna w W jest równa całkowitej mocy pozornej w VA.
    Warto by sprawdzić współczynnik mocy w instrukcji(jeżeli podano) tudzież eksperymentalnie (sporo watomierzy ma funkcję odczytu współczynnika mocy) przy podłączeniu do sieci.
  • Poziom 38  
    klamocik napisał:
    Tutj nie ważne jaki przebieg gdyż w kuchence są diody po prostu brak mocy.

Wiele zależy od tego jak zrobiona jest kuchenka.

Jeżeli jest wyposażona w układ korekcji współczynnika mocy (PFC,w szczególności aktywny) to może być problem z przebiegiem.

Nie każde PFC "lubi" modyfikowane sinusoidy albo przebiegi prostokątne.
    Pasywne PFC raczej nie ma z tym problemu ale aktywne praktycznie zawsze będzie miało z tym problem.

To czego nie jestem pewien(nie mogłem znaleźć informacji na ten temat) to co dokładnie dzieje się z współczynnikiem mocy przy przebiegach niesinusoidalnych.
    Podejrzewam iż zmienia się choćby dlatego że najczęściej występuje charakterystyka "schodkowa" która daje gwałtowniejsze skoki napięcia i prądu niż powolne narastanie w sinusoidzie. Moc bierna może z tego względu być wyższa i nie pozwalać na normalną pracę.

Przebieg sinusoidalny gwarantuje normalna pracę a co ważniejsze zachowanie się urządzeń jest przewidywalne (moc jak i współczynnik podawany jest dla sinusoidy więc od razu wiadomo jaka jest potrzebna moc inwertera).