Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

mikrofon>preamp>mikser>karta - nie rejestruje dźwięku

wojteksmilo 23 Kwi 2014 22:09 1389 9
  • #1 23 Kwi 2014 22:09
    wojteksmilo
    Poziom 5  

Witam serdecznie!
    Mam nadzieje, że znajdzie się jakiś dobry człowiek który mi doradzi i że ten temat nie będzie polem do dyskusji "jeśli masz mikser to po co preamp" itp.
    Posiadam Mikrofon pojemnościowy RODE NT1-A, preamp behringer minimic mic 800, mikser soundcraft compact 4 oraz kartę zewnętrzną maya U5. Wierzę głęboko w to, że da się to wszystko razem ze sobą ładnie połączyć żeby grało, ale jednak mi to nie idzie. Podłączyłem mikrofon do preampa input wejściem xlr, output z preampa rca do miksera w playback in, mikser z record out do karty w wejście mikrofonowe. Wszystko wygląda jak by sygnał dostawało pięknie, ale nie rejestruje mi żadnych ścieżek ani w programie acid, ani w windosowskim rejestratorze dźwięku. Jednak jeśli podepnę mikrofon w mikser i mikser do wejścia mikrofonowego to działa. Rozważam jeszcze opcję, że preamp nie działa, ale nie miałem okazji tego sprawdzić, bo potrzebny by był kabel z pojedyńczym małym jackiem po 2 stronach żeby sam preamp do karty podłączyć. Mam nadzieję jednak, że tak nie jest, bo preamp jest funkiel nówka sztuka :) Ale wygląda na to, że działa, bo wychwytuje sygnał jak należy. Ktoś ma jakieś propozycje jak to podłączyć lub co zrobić żeby działało? Aha - jeszcze jedna rzecz. Kupiłem dzisiaj kable rca, bo miałem jakieś takie słabe za 5 zł od znajomego i widać było, że mikser ledwie sygnał wyłapywał. Teraz zainwestowałem w lepsze kable i sygnał na preampie i mikserze jest bardzo wyraźny, a mimo wszystko nie mogę nic zarejestrować

Pozdrawiam i liczę na Waszą wyrozumiałość i profesjonalizm :)

0 9
  • Sklep HeluKabel
  • #2 23 Kwi 2014 22:28
    cezarjak
    Poziom 18  

Witam.
    Proszę przełożyć przewody z preampa zamiast w playback w ''stereo2'' ale wyłączyć filtr gramofonowy i wcisnąć przycisk rec.Wydaje mi się bo nie znam tego mixera że wejścia playback służą tylko do ''odsłuchu'' z komputera.Proszę tak spróbować i wyjście z miksera to raczej w line in karty to złącze ma dużo lepsze parametry i nadaje się do przyjęcia sygnałów o poziomie liniowym.Będzie też mniej szumów i nie będzie przesterowania.Proszę jeszcze zwrócić uwagę w programie do rejestracji o poprawnym wybraniu źródła sygnału.Pozdrawiam.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #3 24 Kwi 2014 14:08
    wojteksmilo
    Poziom 5  

Super! Ślicznie dziękuje. Z tym wyjściem z miksera poprzez stereo2 pomogło. Jeszcze tylko muszę odnaleźć jak to przestawić żeby line in rejestrowało, bo póki co to działa na wpięciu w mic in. OK rejestruje na line in, ale tak jak ślad się dziwny zrobił. Tak jak by tylko na lewy kanał
    P.S
    Tak jak pisałem wcześniej. Na wejściu mikrofonowym wyłapuje mi sygnał zbalansowany na środek, a jak nagrywam na wejściu liniowym to pasek zapisu robi się taki jak by szerszy i widać w zasadzie 2 wykresy z czego maluje mi tylko górny i jak się okazuje jest to lewy kanał (nagranie słyszę tylko w lewej słuchawce). Niby mogę to zbalansować w programie, ale nie da się czegoś ustawić w sposób taki żeby ścieżka zapisywała się jak w wejściu mikrofonowym?
    Edit:
    Ustawiłem mapowanie dźwięku na left i nagrywa jedną ładną ściężkę na środku. Nie wiem czy to dobrze, ale przy odsłuchu brzmi całkiem przyzwoicie.

0
  • #4 24 Kwi 2014 21:06
    cezarjak
    Poziom 18  

Ponieważ preamp jest jednokanałowy (mono) trzeba połączyć w dużym jacku kanały razem żeby rejestrować na dwa kanały z tym że będą to dwa identyczne kanały nie stereo.Lub zrobić tak jak Kolega zrobił czyli wybrać tylko jeden kanał do rejestracji.
    Cieszę się że pomogłem i pozdrawiam.

0
  • #5 24 Kwi 2014 23:30
    wojteksmilo
    Poziom 5  

Czyli można zrobić to jeszcze w inny sposób używając innego kabla. O co mi chodzi: Wyjście z preampa mam na dużym jacku tylko kwestia kabla. Obecnie mam rca i wpinam w stereo2 tak jak mi Kolega doradził. Tam są 2 chinche. Mogę podpiąć np innym kablem (przepraszam, ale nie wiem jak się taki nazywa) tzn 2 duże jacki po 2 końcach. Znaczy to, że wyjście z preampa mam na dużym jacku a drugi jack duży wpinam w mikser tylko pytanie pod które wejście? Czy wpinać w któreś z record out (tylko tam są 2 i wydaje mi się, że to jest też stereo) czy np w któryś "insert". Mam do wyboru 2 inserty - obydwa pod wejściem xlr. Przy jednym mam obrazek gitary, a przy drugim pusto.
    Edit, bo zapomniałem zapytać :) Czyli takie mapowanie na lewy tak jak ustawiłem też jest dozwolone? Bo nie znam się na tym jakoś bardzo dobrze, ale brzmi to czysto, przejrzyście i jest zbalansowane na środek także mi się wydaje, że jest OK.

0
  • #6 25 Kwi 2014 10:47
    cezarjak
    Poziom 18  

Więc to że nagrywa tylko z jednego kanału jest dlatego że kabel którego teraz Kolega używa między preampem a mikserem jest stereo,czyli jack stereo i potem dwia rca,a ja mówiłem żeby ten duży jack był mono i tam zmostkować obydwa kanały do rca.Ponieważ mikser ma dwa wejścia osobne dla kanału l i p.Można to zrobić jeszcze prościej wpiąć się do pierwszego wejścia mic/line dużym jackiem i problem z głowy.Proszę pamiętać o kontrolowaniu w każdym miejscu odpowiednich poziomów co zminimalizuje szumy i zwiększy dynamikę.

A jeszcze jedno bo nie każdy musi to wiedzieć co do podłączeniu dużego jacka to nie chodzi mi o insert tylko oczywiście o to duże czarne złącze które przyjmuje wtyki xlr jako mikrofonowe oraz duży jack jako liniowe.Więc Kolega niech podłączy do tego czarnego okrągłego.

0
  • #7 26 Kwi 2014 13:51
    wojteksmilo
    Poziom 5  

Dziękuje bardzo pięknie za pomoc. Wydaje mi się, że do etapu który opisałem osiągnąłem już to o co mi chodziło. Brzmi to bardzo dobrze i mam nadzieje, że tak jest naprawdę :) Rozpisywałem się specjalnie w miarę obszernie i edytowałem co krok żeby ktoś kogo będzie dotyczył ten sam problem miał już wyraźną odpowiedź krok po kroku co się działo.
    Edit:
    Nie wiem czy dobrze Kolegę zrozumiałem, ale zrozumiałem tak jak bym chciał żeby było :) Wystarczy, że kupię przejściówkę - duży jack (albo jest to wtyk) 6.3 mm mono i powinno działać na 2 tych samych ściężkach? Czy to cały kabel trzeba inny kupić? W sumie to mam przejściówkę duży jack, bo w tym rca mam zakończone małym jackiem. Tylko nie wiem czy to jest jack mono czy stereo (przepraszam za swoją niewiedzę) Mówimy oczywiście cały czas o jacku który wychodzi z preampa, tak?

0
  • #8 26 Kwi 2014 14:01
    cezarjak
    Poziom 18  

Najlepiej niech Kolega podłączy zwykłym kablem duży jack-duży jack do pierwszego monofonicznego wejścia mic/line w to czarne duże gniazdo można również włożyć dużego jacka i wtedy jest to podłączenie o poziomie liniowym.I będzie super oczywiście wciskając na nim rec i wtedy po ustawieniu balansu na środku będzie w dwóch kanałach.
    A co do tego kabla rca chodziło mi żeby obydwie wtyczki rca połączyć razem we wtyku dużego jacka mono,ale uważam że jak Kolega podłączy tak jak wyżej napisałem będzie jeszcze lepiej a wejscie stereo zostawić dla urządzeń stereofonicznych.Pozdrawiam.

0
  • #9 26 Kwi 2014 14:17
    wojteksmilo
    Poziom 5  

Kurcze no jesteś geniuszem cezarjak :) Tak czytałem i czytałem i za którymś razem to do mnie doszło żeby wpiąć tego dużego jacka w gniazdo xlr i pasuje :) W życiu bym na takie coś nie wpadł. Teraz tylko zakupić kabel trzeba, bo wpiąć gotowy kabel w gniazdo się nie boję, ale ciąć i coś kombinować to już tak ; p
    Jeszcze raz dziękuje! :)
    Edit:
    Czyli finalnie o ile dobrze już wszystko zrozumiałem to ma wyglądać tak:
    Mikrofon w wejście xlr na preampie. Z preampa wychodzę dużym jackiem do xlr w mikserze. Z miksera wychodzę record out rca do wejścia liniowego.
    Tak ma być?

0
  • #10 26 Kwi 2014 16:59
    cezarjak
    Poziom 18  

Właśnie tak,i proszę tak ustawić poziomy zeby nie było przesterowania ale żeby był zapas dynamiki,po to są wskażniki poziomu oraz wskażnik poziomu w programie rejestrującym,najlepiej sonie ustawić zapas na -3dB przy głośniejszym dzwięku i tak będzie optymalnie według mnie dla tego sprzętu.

0