Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wybór zestawu do monitoringu domu jednorodzinnego.

bluenet 24 Kwi 2014 13:01 15114 46
  • #1 24 Kwi 2014 13:01
    bluenet
    Poziom 8  

Witam Serdecznie.
    Poszukuję rozwiązania dla monitoringu domu jednorodzinnego. Mam wyprowadzoną skrętkę do czterech narożników budynku i skupioną w jednym miejscu wewnątrz. Największy dystans 15 m. Zależy mi na obserwacji terenu wokół domu do max. 10 m również w nocy. Szczególnie rozpoznawania twarzy ewentualnych intruzów.

Znalazłem taki zestaw:

http://www.genway.pl/zestaw-monitoringu-ip-4-kamery-1-0-mpix.html

Liczę na niekosztowne rozwiązanie. Proszę o opinię. Dziękuję.

• #2 24 Kwi 2014 14:34
    Korgoth
    Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne

Zapomnij o takich gotowych zestawach, to jest proszenie się, a nawet robienie sobie krzywdy i to umyślnie.
    Kamera zewnętrzna za 250 zł brutto. Proszę Cię, chciałbym zobaczyć tą "jakość" wykonania i obrazu.

Rozejrzyj się za Hikvisionem albo BCSem i nie schodź poniżej tego. Bo już chyba lepiej będzie jak zamontujesz atrapy kamer.

• #3 24 Kwi 2014 14:42
    bluenet
    Poziom 8  

Korgoth napisał:
    Zapomnij o takich gotowych zestawach, to jest proszenie się, a nawet robienie sobie krzywdy i to umyślnie.
    Kamera zewnętrzna za 250 zł brutto. Proszę Cię, chciałbym zobaczyć tą "jakość" wykonania i obrazu.

Rozejrzyj się za Hikvisionem albo BCSem i nie schodź poniżej tego. Bo już chyba lepiej będzie jak zamontujesz atrapy kamer.

Dziękuję za podpowiedź. Wychodzi na to, że dam sobie spokój i kupie kilka psów. Nie interesuje mnie zestaw za kilka tysięcy złotych.
    BTW. Sąsiad ma podobny zestaw. Kamera jest nieco starszym modelem. Obraz jest doskonały. Również w nocy widać intruza.
    Nie bardzo rozumiem więc na czym opierasz Twoje wywody?

• #4 24 Kwi 2014 15:03
    Korgoth

bluenet napisał:
    Korgoth napisał:

Dziękuję za podpowiedź. Wychodzi na to, że dam sobie spokój i kupie kilka psów. Nie interesuje mnie zestaw za kilka tysięcy złotych.
    BTW. Sąsiad ma podobny zestaw. Kamera jest nieco starszym modelem. Obraz jest doskonały. Również w nocy widać intruza.
    Nie bardzo rozumiem więc na czym opierasz Twoje wywody?

A na takich tam bzdetach jak 6 letnie doświadczenie w branży CCTV...
    Skoro sąsiada kamery tak dobrze widzą, to mógłbym podać model kamery i przykładowy zrzut obrazu?

• #5 24 Kwi 2014 15:27
    Slepek25
    Poziom 13  

Przecież wyraźnie napisał, że obraz jest doskonały bo widać intruza...Czyli jeżeli go w ogóle nie widać, a intruz jest tzn, że obraz jest średni ?

Dobry monitoring ma intruza zidentyfikować, a na tym sprzęcie tak jak napisał Korgoth możesz o tym zapomnieć. W dzień przy słonecznej pogodzie 5m od kamery może i ok, ale w nocy...? Natomiast większość incydentów takich jak włamania zdarza się w nocy.

• #6 24 Kwi 2014 15:42
    bhtom
    Poziom 35  

Witam,

bluenet napisał:
    Sąsiad ma podobny zestaw. Kamera jest nieco starszym modelem. Obraz jest doskonały. Również w nocy widać intruza.

Zastanawiałeś się co będzie wtedy, gdy intruz będzie w kominiarce i kapturze? Monitoring zewnętrzny w postaci kamer powinien być jedynie dodatkiem do porządnego systemu alarmowego, a nie głównym "zabezpieczeniem" przed intruzem.

Pozdrawiam.

• #7 24 Kwi 2014 16:19
    bluenet
    Poziom 8  

Dziękuję za wybicie mi z głowy monitoringu. W sumie dobrze, że mam alternatywę: 2 psy i może tygrys....
    Poważnie pisząc zastanawiam się po co internet zalewa wręcz olbrzymia liczba podobnych ofert jak w moim poście skoro wg. Waszej opinii to w sumie atrapy....

Cytat:
    Zastanawiałeś się co będzie wtedy, gdy intruz będzie w kominiarce i kapturze?

częściej dom jest najpierw obserwowany. zazwyczaj w dzień....

BTW. Tak z ciekawość mogłby mi któryś z szanownych Panów zaproponować akceptowalny przez Was zestaw 4 kamery + rejestrator (model dokładny - cenę znajdę)...

• #8 24 Kwi 2014 16:25
    Korgoth

bluenet napisał:
    Dziękuję za wybicie mi z głowy monitoringu. W sumie dobrze, że mam alternatywę: 2 psy i może tygrys....
    Poważnie pisząc zastanawiam się po co internet zalewa wręcz olbrzymia liczba podobnych ofert jak w moim poście skoro wg. Waszej opinii to w sumie atrapy....

A co to za argumentacja? A po co Allegro zalewa olbrzymia wręcz liczba ofert na tablety/telefony/telewizory z chin? A dlaczego w komisach jest pełno samochodów poskładanych z części z toną szpachlu i przebiegiem 350k km?
    A dlaczego w TV Mango sprzedają kolejny pas na odchudzanie?

Bo są ludzie którzy to kupią.

Pytasz o radę na forum. Dostajesz ją i jesteś niezadowolony.
    Chciałeś usłyszeć prawdę czy marketing? Jeśli wolisz to drugie to od razu dzwoń do ctr partner.

Przykładowy zestaw na tanich kamerach:
    4x DS-2CD2012-I
    Rejestrator: DS-7604NI-SE/P

Do tego dysk WD RED 1TB.

• #9 24 Kwi 2014 19:46
    extremeee
    Poziom 25  

bluenet kolego masz pretensję do forumowiczów dlatego że wyprowadzają Cie z błędu ?
    Jest tak jak napisali koledzy powyżej, jeśli uznajesz za doskonały obraz sam fakt dostrzeżenia intruza to może faktycznie zestaw z alledrogo będzie dla Ciebie OK, ale nie da się nazwać tego tak naprawdę monitoringiem wizyjnym. Co to za kamera, gdzie nie jest podana jej czułość?
    Tekst z karty katalogowej położył mnie na plecy : "24 diody IR - widzenie w nocy do 15 metrów" ;) widzenie czego ? :)

Zestaw kamer dobierany jest pod konkretny obiekt, nie ma standardowych zestawów to nie Mc Donald (taka sama sytuacja występuje w przypadku systemów alarmowych).
    Korogoth podał Ci przykładowy tylko dlatego że wyraźnie tego żądałeś.

Piszesz że posesja jest obserwowana wcześniej - tak, bardzo często tak jest - tylko z Twojego doskonałego obrazu nawet w dzień nie uda Ci się zidentyfikować osoby tam nagranej oprócz ewentualnej postury oraz koloru ubrania.

Wycenę i dobór sprzętu powierza się instalatorowi który bierze odpowiedzialność za wynik końcowy.
    Piszesz że chcesz rozpoznawać twarz

Dwa psy + tygrys to lepsze zabezpieczenie niż taki pseudomonitoring który podlinkowałeś.

• #10 24 Kwi 2014 19:48
    bluenet
    Poziom 8  

Zestaw polecił mi instalator...

• #11 24 Kwi 2014 19:51
    extremeee
    Poziom 25  

bluenet napisał:
    Zestaw polecił mi instalator...

Jak najszybciej zmień instalatora.

• #12 25 Kwi 2014 10:37
    mikan4
    Poziom 24  

extremeee sąsiedzie zgadzam się z Tobą, ja nie poleciłbym klientowi czegoś takiego, bałbym się konsekwencji w przypadku włamania...
    A ten instalator przypadkiem nie ma sklepu komputerowego?? Bo takie zestawy to w komputerowym albo w elektronikach sprzedają (dla hobbystów), jak to ma ma służyć do zabezpieczania obiektu to nie oszczędzaj.
    A co do psów, to upierdzieli złodzieja i masz po zawodach, bo ten zgłosi sprawę i będziesz miał problem.

• #13 25 Kwi 2014 12:15
    bluenet
    Poziom 8  

A co sądzicie o kamerach BNC z przejsciem na UTP. Są dużo tansze a co z jakością?

• #14 25 Kwi 2014 14:27
    Korgoth

Chodzi Ci o kamerę analogową, musisz się liczyć, że to jest jakieś 0.35 Mpixel, więc przy szerokim kącie zapomnij o identyfikacji.
    Chociaż i tak pewnie lepiej by działał dobry analog niż te IP o które pytałem, z tym że dobry analog kosztuje te 250 - 300 zł.

Dal przykładu, kamera analogowa, zmrok:

Kamera megapixelowa Hikvision, zmrok:

Zastanawia mnie jedno, dlaczego ludzie wiedzą, że telefon czy telewizor musi swoje kosztować, ale na sprzęcie który ma to pilnować to będą oszczędzać jak tylko się da :P

• #15 25 Kwi 2014 15:20
    bluenet
    Poziom 8  

Cytat:
    Zastanawia mnie jedno, dlaczego ludzie wiedzą, że telefon czy telewizor musi swoje kosztować, ale na sprzęcie który ma to pilnować to będą oszczędzać jak tylko się da Razz

Bo wywaliłem od cholery na system alarmowy a małżonce zachciało się kamer...ot tyle...

Wracając do tematu. Pańska strona działa nie najlepiej. Po drugie jak wygląda porównanie tych kamer w nocy przy zupełnej ciemności.

• #16 25 Kwi 2014 15:36
    Korgoth

bluenet napisał:
    Wracając do tematu. Pańska strona działa nie najlepiej.

To znaczy?

bluenet napisał:
    Po drugie jak wygląda porównanie tych kamer w nocy przy zupełnej ciemności.

W zupełnej ciemności te 2 kamery nie będą widzieć, bo nie mają promienników IR. Proste.
    To miało na celu pokazanie kamer tego samego typu na tej samej scenie.

Tak jak pisałem wyżej, kamery DS-2CD2012-I mają promienniki IR i na niezbyt duże odległości się spisują. Wszystko zależy od podłoża (trawa, kostka itd.), dlatego tak jak pisali koledzy wyżej. APoproś DOBREGO instalatora o poradę, albo ewentualnie zrób zdjęcia telefonem i wklej tutaj, to będzie można mniej więcej oszacować jaką kamerę zastosować.

Dodano po 0 [sekundy]:

• #17 25 Kwi 2014 15:43
    mikan4
    Poziom 24  

Korgoth nie pomyliłeś scrshotów?? Wydaje mi się że ta na dole to MPx, a u góry to analog.

bluenet tzn ile wywaliłeś i na jaki system?? (mam nadzieję że nie kolejny zestaw)

Kamery MPx zsadniczo po zmroku będą słabsze, tzn sama zasada działania przetwornika MPx powoduje o wiele gorsze parametry w nocy, np. na kamerze analogowej w totalnej ciemności rozpoznasz sylwetkę, czasami (przy dobrych kamerach i napewno nie za 200-300 zł) kolor ubrania, twarz jak się zbliży, oczywiście przy założeniu że obiektyw ma ogniskową około 3mm, natomiast przy IP, zobaczysz w totalnej ciemności że coś się rusza (zakładam brak doświetlenia). Niestety przy analogu szczegółowość daje wiele do życzenia (przetwornik ma około 0,3 MPx). Kwestia co chcesz zobaczyć i jakie zapewnisz warunki pracy (oświetlenia) kamerze. Jeżeli nie chcesz inwestować w jakieś doświetlacze, bądź reflektory to lepszy będzie analog w nocy, natomiast przy zastosowaniu doświetlenia (IR, czy też światło białe) wówczas można zaszaleć z kamerami MPx.

• #18 25 Kwi 2014 15:51
    bluenet
    Poziom 8  

Po ostatnim poście widzę, że nawet kamera za 600 zł nie pomoże w mojej sytuacji. Dom jest położony na zadupiu. Zero świateł, zero dróg nawet II klasy odśnieżania. Najbliższe światła ok 500 m.
    BTW. System alarmowy Satel. Dom tzw. inteligentny.

BTW2. Nie chcę żadnych doswietlaczy...

• #19 25 Kwi 2014 16:00
    mikan4
    Poziom 24  

No SATEL dom inteligentny, jaki satel?? Integra, Versa?

Jak masz tak z oświetleniem to lepiej idź w analoga, w nocy może twarzy nie zobaczysz idealnie, ale będziesz coś widział :)
    A kamerę analogową z dobrym doświetlaczem w rozsądnych pieniądzach kupisz.
    Napisz jaki masz budżet, bo gdybamy a nie wiemy w jakich pieniądzach się obracać :)

• #20 25 Kwi 2014 16:04
    Korgoth

bluenet napisał:
    Po ostatnim poście widzę, że nawet kamera za 600 zł nie pomoże w mojej sytuacji. Dom jest położony na zadupiu. Zero świateł, zero dróg nawet II klasy odśnieżania. Najbliższe światła ok 500 m.
    BTW. System alarmowy Satel. Dom tzw. inteligentny.

BTW2. Nie chcę żadnych doswietlaczy...

Ale chyba doświetlacze wbudowane w kamery bierzesz pod uwagę?
    Bo bez tego to zostaną ci kamery termowizyjne...

bluenet napisał:
    Kamery MPx zsadniczo po zmroku będą słabsze, tzn sama zasada działania przetwornika MPx powoduje o wiele gorsze parametry w nocy, np. na kamerze analogowej w totalnej ciemności rozpoznasz sylwetkę, czasami (przy dobrych kamerach i napewno nie za 200-300 zł) kolor ubrania, twarz jak się zbliży, oczywiście przy założeniu że obiektyw ma ogniskową około 3mm, natomiast przy IP, zobaczysz w totalnej ciemności że coś się rusza (zakładam brak doświetlenia).

Z tymi analogowymi też różnie bywa. Tutaj jedna z kamer w cenie ok. 200 zł, Nie radzi sobie w ogóle przy tych światłach.

Tutaj Samsung analog:

A to SONY IP (zapomniałem dodać, ustawiona na migawkę minimum 1/50)

Co ma lepszą światłoczułość? Chyba widać :)

mikan4 napisał:
    Napisz jaki masz budżet, bo gdybamy a nie wiemy w jakich pieniądzach się obracać

Kolega chciał zestaw 4 kamer, za ~1500 zł (z rejestratorem) i rozpoznawanie twarzy.

• #21 25 Kwi 2014 20:57
    mikan4
    Poziom 24  

bluenet chciał w ciemności, a nie na oświetlonym parkingu....
    Przy takim światełku to i kamerką którą za 100 zł sprzedaję (zamiast atrap) się sprawdzi...

• #22 26 Kwi 2014 10:24
    bluenet
    Poziom 8  

Cytat:
    No SATEL dom inteligentny, jaki satel?? Integra, Versa?

Może Ci jeszcze schemat instalacji, rzuty budynku i adres posesji podać. Napisałem dobry to dobry. Najlepsze rozwiązanie z Satela instalowane przez przedstawicieli tej firmy.

Cytat:
    Jak masz tak z oświetleniem to lepiej idź w analoga, w nocy może twarzy nie zobaczysz idealnie, ale będziesz coś widział Smile

Co to znaczy coś widział?
    Cytat:

Poporoszę dokładną propozycję.
    Cytat:
    Napisz jaki masz budżet, bo gdybamy a nie wiemy w jakich pieniądzach się obracać Smile

ok 2,5-3 tyś.
    Cytat:
    Ale chyba doświetlacze wbudowane w kamery bierzesz pod uwagę?

Nie zadawaj kolego oczywistych pytań. Miałem na mysli halogeny, lampy kierunkowe i inne badziewie psujące wizerunek domu.
    Cytat:
    Co ma lepszą światłoczułość? Chyba widać

Czy mógłby mi ktoś pokazać scrshoot kamery pracującej w kompletnych ciemnościach?
    Tu jest przedstawiona 6 mm ale mnie interesuje 4 mm ze względu na szerszy kąt widzenia:
    https://www.youtube.com/watch?v=BAX5l_LigEk
    Cytat:
    Kolega chciał zestaw 4 kamer, za ~1500 zł (z rejestratorem) i rozpoznawanie twarzy.

Zestaw który zaproponowałem kosztuje tyle ile napisałeć. Mój budżet to ok 2,5-3 tyś.
    Mógłbym za to kupić
    kamera DS-2CD2012-I - 4 szt. po 485 zł
    rejestrator DS-7604NI-SE/P - 899 zł
    dysk WD RED 1 TB - 250 zł

POZOSTAJE PYTANIE. CZY TYM ZESTAWEM ROZPOZNAM INTRUZA W NOCY W KOMPLETNYCH CIEMNOŚCIACH Z ODLEGŁOŚCI 6-8 M????

BTW. Odnośniki na stronie kolegi Korgoth nadal nie działają. Przez co nie mogę się dowiedzieć co kryje się pod Reaguj natychmiast i Zaprojektuj....

Dodano po 2 [godziny] 33 [minuty]:

Cytat:
    Myślę że wszystkowiedzący Pan bluenet nie potrzebuje już więcej darmowych porad jeśli jest zainteresowany wykonaniem projektu to musi sięgnąć głębiej do wora i zatrudnić kompetentną osobę. Ze względu na roszczeniowość delikwenta, żaden szanujący się fachowiec nie powinien już więcej napisać ani słowa w tym temacie.

Mógłby Pan łaskawie oszczędzić złotych myśli i odpowiedzieć merytorycznie w temacie? Ma Pan jakąś propozycję czy podbija Pan frekwencję?
    Może Pan podpowiedzieć która kamera z podanego przedziału cenowego spełni moje oczekiwania?

• #23 26 Kwi 2014 22:12
    Korgoth

Chyba już wiem jakim typem klienta jesteś...
    Ciężko się z Tobą rozmawia, ja już dziękuję.

• #24 27 Kwi 2014 08:10
    bluenet
    Poziom 8  

Cytat:

Chyba już wiem jakim typem klienta jesteś...
    Ciężko się z Tobą rozmawia, ja już dziękuję.

Ludzie, co się z Wami dzieje? Kolejne złote myśli z braku argumentów merytorycznych? Możesz kolego rozwinąć swoją myśl? Jakim typem klienta jestem? Co to znaczy, że ciężko się ze mną rozmawia?
    Występujesz na tym forum w roli eksperta z 6-letnim doświadczeniem więc oczekuję, że mi pomożesz a ty podkulasz ogon i wypisujesz dyrdymały.
    Możesz mi w końcu napisać jaki mam zestaw zamontować? Interesuje mnie oczywiście kwota do 3 tyś. zł.
    Znalazłem interesującą stronę:

http://www.dipol.com.pl/instalacja_monitoringu_w_domu_jednorodzinnym__bib313.htm

Mam nadzieję, że pomoże podobnym do mnie inwestorom w szukaniu rozwiązania dla nich.
    Pozdrawiam.

• #25 27 Kwi 2014 09:24
    jpl
    specjalista-kamery przemysłowe

Panowie.. . bo zaraz pojdzie na noże!

bluenet napisał:
    Jak masz tak z oświetleniem to lepiej idź w analoga, w nocy może twarzy nie zobaczysz idealnie, ale będziesz coś widział :)

Co to znaczy coś widział?

Tzn że jak kamera będzie mieć kąt widzenia około 80 stopni tzn że intruza zobaczysz... ale nie będziesz miał identyfikacji twarzy.

Daję ci do poczytania ten artykuł:
    http://www.axis.com/pl/academy/identification/resolution.htm

bluenet napisał:

Poporoszę dokładną propozycję.

Kupisz, np EMX-772IRKL - mocny szeroki oświetlacz na 30-40 metrów, kat oświetlacza około 70 stopni.

bluenet napisał:
    Co ma lepszą światłoczułość? Chyba widać

Czy mógłby mi ktoś pokazać scrshoot kamery pracującej w kompletnych ciemnościach?
    Tu jest przedstawiona 6 mm ale mnie interesuje 4 mm ze względu na szerszy kąt widzenia:
    https://www.youtube.com/watch?v=BAX5l_LigEk

Kamera pracująca w kompletnych ciemnościach widzi tyle na ile pozwoli jej wbudowany oświetlacz.
    Generalnie jest tak że kamery IP mają słabszą czułość niż analogi (ze względu na zastosowany typ sensora CCD VS CMOS) - dlatego ja bardziej bym się skłaniał do kamer analogowych ale dobrze ustawionych! (chodzi mi o kąty widzenia), czasami lepiej jest dać jedną - dwie kamery więcej żeby widzieć bardziej szczegółowo.

bluenet napisał:

Ten filmik jest niemiarodajny... jest zrobiony "handlowo" - kamera jest umieszczona nisko.... od dachu dobija się duża częśc światła IR - dlatego obraz wygląda super. w praktyce często jest tak że kamera ustawiona jest za bardzo na obserwacje.... dalszych scen - wtedy światło IR poprostu się gubi - czyli widzisz cały czarny obraz.

bluenet napisał:
    Zestaw który zaproponowałem kosztuje tyle ile napisałeć. Mój budżet to ok 2,5-3 tyś.
    Mógłbym za to kupić
    kamera DS-2CD2012-I - 4 szt. po 485 zł
    rejestrator DS-7604NI-SE/P - 899 zł
    dysk WD RED 1 TB - 250 zł

Wg mnie te kamery mają za słabe oświetlacze.... tych parę diór IR nie wystarczy do pełnej ciemności. Zauważ że wszystkie nocne filmy robione są w miejscach gdzie jest pełno świateł (wokół, duże miasta itp). Sam wiele razy widziałem że kamery któe miały super widzieć ... w instalacjach "za miastem" były ślepe.

bluenet napisał:
    POZOSTAJE PYTANIE. CZY TYM ZESTAWEM ROZPOZNAM INTRUZA W NOCY W KOMPLETNYCH CIEMNOŚCIACH Z ODLEGŁOŚCI 6-8 M????

Nie nie rozpoznasz może z odległości 3 metrów bardziej.

Tutaj masz bardzo dobry film... widać że robiony a uboczu gdzie świateł nie ma.
    https://www.youtube.com/watch?v=xb9jo9tLIZU

Widać że możesz domniemywać kto to jest jak jest ze 3 metry przed kamerą.

• #26 28 Kwi 2014 10:31
    bluenet
    Poziom 8  

Jpl jestem Ci ogromnie wdzięczny za brak złośliwości i bardzo merytoryczną wypowiedź. Chciałbym abyś polecił mi jeszcze rejestrator własciwy do kamery przez Ciebie zaproponowanej.
    Znalezłem taką ofertę:

http://www.fonex.pl/produkty/pokaz/EVX-C1014I...3MPX_CMOS_SONY_Dzien_Noc,_OSD_-_UTC_2878.html

http://www.fonex.pl/produkty/pokaz/BCS-DVR080...H___hybrydy,_8_kanalow,_200kl_s_BCS_2704.html

Co sądzisz o tych produktach?
    Pozdrawiam.

• #27 28 Kwi 2014 13:36
    jpl
    specjalista-kamery przemysłowe

Ostatnio te kamery 1000TVL są bardzo popularne. Sam już parę ich zastosowałem... Ale w nocy nie są tak czułe jak inne analogi oparte na przetworniku CCD.

Poszukaj kamer z Effio-S, lub Effio-P, one w nocy wymiatają.

• #28 28 Kwi 2014 15:17
    mikan4
    Poziom 24  

Z effio P to już praktycznie u mnie nie ma, za to weszły w tej samej cenie z effio V (to co miała seria P tylko dorzucili funkcję inteligent/automat do niektórych funkcji i wyciągnęli na elektronice) KARTA KATALOGOWA - około 650 zł brutto :) - zasięg realny IR to 40m (jak jest czysto i bez syfu w powietrzu to i 50-60m wyciągnie, ale to bardziej pod laboratoryjne osiągi można podciągnąć)
    PREZENTACJA EFFIO-V - trochę marketingowa, ale widać różnice w nocy między serią P i V...

• #30 28 Kwi 2014 15:52
    mikan4
    Poziom 24  

Mam pytanie do wszystkich, co to znaczy z opcją 960h?? Bo po looknięciu w linka nie kumam tego...
    Czyli po upgrade będzie w stanie wyświetlić 960H? czy może nagrać? ktoś instalował już te bcs-y? Jak to wygląda w realu (powiedzmy z kamerami na effio - P )?

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME