Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dana Diabecare R - Akumulator 3.6V zamiast oryginalnej baterii

krzysiek1102 24 Kwi 2014 13:33 7749 14
  • #1 24 Kwi 2014 13:33
    krzysiek1102
    Poziom 10  

Witam wszystkich.
    Szukałem na forum, w necie, ale nie potrafię znaleźć skutecznego rozwiązania.
    (Mam nadzieję że trafiłem z postem, jeżeli nie, proszę admina o przeniesienie we właściwe miejsce, bez usuwania)

Otóż mam następujący problem:

Posiadam urządzenie medyczne - pompa insulinowa Dana Diabecare R - która zasilana jest z baterii 3.6V, 1/2AA

bateria jak tutaj:
    http://www.baterieakumulatory.pl/pl/producer/Xeno/74

dokumentacja do baterii:
    http://lib.store.yahoo.net/lib/theshorelinemarket/XL-050F.pdf

Dodatkowo bateria ma "+" i "-" na górze (jak na zdjęciu).

Z tego co się zdążyłem zorientować, to bateria ma około 1200mAh, a sama pompa pobiera około 1mAh. W dokumentacji do pompy nie ma właściwie informacji, ile pobiera prądu, więc jest to liczone "na oko" (mam nadzieję że prawidłowo), jeżeli bateria jest nowa, to jest w stanie wytrzymać w pompie do około 50 dni!!! (24 godz x 50 dni = 1200). Jeżeli włączę w pompie Bluetooth - i używam aplikacji z telefonu komórkowego do podawania bolusów - wówczas żywotność baterii to max 30 dni.

Wszystko byłoby fajnie, gdyby nie cena baterii - około 30pln + przesyłka i fakt, że baterie przychodzą "nowe" (z datą produkcji 1-2 miesiące wstecz), a okazuje się, że mają np. 50% pojemności. Przedwczoraj włożyłem NOWĄ baterię ze stycznia br. i wytrzymała UWAGA! 1 dzień!!!. (BTW: baterie muszę kupować od firmy z Warszawy, bo taką mam umowę na pompę). Szukałem oczywiście akumulatorków tego typu... i nic nie znalazłem...

Początkowo myślałem żeby użyć 3 akumulatorków 1,2V w koszyczku (3x1,2V=3,6V) i podłączyć je do pompy -- samo podłączenie nie jest problemem (mam drugą zaślepkę na baterię, w której mógłbym zrobić otworek na wyprowadzenie kabli do koszyczka), ale jak zmierzyłem napięcie woltomierzem tych aku, to się przeraziłem -- 4,1-4,2V.... ...i tu zonk --- co z tym zrobić? czy takie napięcie nie uszkodzi pompy? Porównałem to z napięciem nowej oryginalnej baterii i ta ma 3,6-3,65V, po rozładowaniu spada do około 3,55V.

Kolejny pomysł - bateria z telefonu komórkowego (tak żeby też można było ją łatwo ładować) - dokładniej z Nokii 6020i. aku 3,7V a na woltomierzu 4,2V - czyli to samo co wyżej.

Nie chcę podłączać ani aku z koszyka, ani aku z telefonu, bo boję się uszkodzenia pompy -- jest to zbyt delikatne i drogie urządzenie, żeby do tego doszło.
    Czy da się w jakiś prosty i minimalistyczny, a zarazem super bezpieczny sposób obniżyć to napięcie do 3,6V ??? Macie jakiś pomysł na inne zasilanie?
    Jakie można zastosować inne źródło zasilania? Dobrze by było, gdyby udało sie je zmieścić w miejscu na baterię, tzn, w komorze na baterię: 14mm średnica na 25mm wysokość.

Myślałem też, żeby użyć baterii li-po, np takiej: "BATERIA Litowa LI-Po Li-POLY AKUMULATOR 3,7V 80mAh" -- wiązałoby się to (z wyliczeń powyżej) z bardzo krótkim działaniem baterii - do około 4 dni, ale coś za coś: byłaby możliwość ładowania tej baterii, co z kolei obniżyłoby znacznie koszty eksploatacji samej pompy, ale tu tak samo - 3,7V i pokazuje 4,1V-4,2V. (kwestia ładowania takiej baterii, to osobna sprawa...)

Proszę o Waszą pomoc, sugestie, może ktoś borykał się z podobnym problemem?

0 14
  • #3 29 Kwi 2014 12:55
    krzysiek1102
    Poziom 10  

No właśnie wolałbym użyć akumulatorek zamiast baterię -- stąd temat.

Dostać baterię jestem w stanie, ale z aku (skłaniam się w stronę Li-Po) nie bardzo wiem jak sobie poradzić stąd prośba do Was.

0
  • #4 29 Kwi 2014 15:09
    PiotrPitucha
    Poziom 33  

Witam
    Wydaje mi się że akumulatory ze względu na technologię będą miały końcowe napięcie ładowania 4,2V i tego nie zmienimy :(
    Gdyby to napięcie było stabilne to w szereg moglibyśmy dać diodę i po sprawie, ale na akumulatorze napięcie spada, natomiast na tej baterii prawie do końca trzyma stały poziom.

0
  • #5 05 Maj 2014 23:10
    krzysiek1102
    Poziom 10  

To w takim razie, czy jest jakiś prosty układ - czy mogę poprosić o jakiś schemat - , który "odetnie" napięcie ponad 3,6V (przy naładowanym akumulatorze do 4,2V), a jeżeli napięcie aku spadnie poniżej 3,6V i będzie spadać do 3,5V (oryginalna jak jest "rozładowana" pokazuje 3,5V) to będzie jeszcze podawać napięcie od 3,6V do 3,5V i niżej?

0
  • #6 28 Maj 2014 08:56
    krzysiek1102
    Poziom 10  

Znalazłem taki bardzo prosty układ z diodą zenera (rozumiem, że w moim przypadku musi być to dioda 3,6V a rezystor należy dobrać):

Czy w tym przypadku się sprawdzi? Czy jeżeli V aku spadnie poniżej 3,6V to dalej będzie podawać napięcie?

0
  • #7 28 Maj 2014 09:59
    strucel
    Poziom 29  

Akumulatory lifepo4 mają ładowanie do ok 3,6V. Może poszukaj takiego ogniwa?

0
  • #8 28 Maj 2014 14:16
    krzysiek1102
    Poziom 10  

Chyba nie ma takiego jak szukam - muszę zmieścić się w oryginalnych wymiarach tj: 14x25mm, nawet kosztem małej pojemności akumulatorka. Więc chyba zostaje Li-Po.

0
  • #9 07 Cze 2014 10:38
    satanistik
    Poziom 27  

Nic się nie zepsuje pomiędzy 3,6 a 4,2V. Urządzenia buduje się z jakąś tolerancją zasilania. Jeżeli siedzą tam jakieś moduły komunikacji i silnik to na pewno ma to jakiś stabilizator, zapewne impulsowy w celu ograniczenia strat. To nie jest rdzeń procesora że liczą się mV. Jeżeli Kolega czuje się niepewnie to można dać diodę krzemową w szereg - spadek ok 0,6V.

0
  • #10 13 Cze 2014 11:03
    bestboy21
    Poziom 39  

4,2 to jest końcowe napięcie ładowania które bardzo szybko spada do poziomu ~3.8 już po odłączeniu ładowarki , dodawanie diody w szereg to marnotrawstwo z diodą pewnie bardzo szybko pompa zasygnalizuje wyczerpanie baterii, skoro normalnie robi to przy napięciu 3.5V.. a akumulator jest rozładowany dopiero przy napięciu 2.9-3V, więc prawie w cale nie będzie możliwości go rozładować po zastosowaniu diody .

0
  • #11 10 Wrz 2014 09:54
    krzysiek1102
    Poziom 10  

Witam,
    udało mi się dobrać diodę, która przy w pełni naładowanych akumulatorach pokazuje 3,65V. Poniżej zdjęcia tego co wymodziłem. Może nie jest zbyt estetycznie, ale dla mnie rozwiązanie jest satysfakcjonujące - akumulator zamiast baterii pomimo, że całkowita waga urządzenia wzrosła o baterię, która jest poza urządzeniem.

Dodatkowo aku li-po jest z uszkodzonego glukometru (zaliczył upadek na podłogę i ekran w nim pękł, ale reszta działa (również ładowanie aku). Żeby za każdym razem go nie rozkręcać - wyprowadziłem kable do ładowania aku.

Dana Diabecare R - Akumulator 3.6V zamiast oryginalnej baterii Dana Diabecare R - Akumulator 3.6V zamiast oryginalnej baterii Dana Diabecare R - Akumulator 3.6V zamiast oryginalnej baterii Dana Diabecare R - Akumulator 3.6V zamiast oryginalnej baterii

Proszę o Wasze opinie.

0
  • #12 10 Wrz 2014 11:41
    bestboy21
    Poziom 39  

Trzeba było się pochwalić ile to w efekcie wytrzymuje.
    Jeśli jesteś zadowolony to na przyszłość polecam baterię BL-5C "MaxPower" wiem wiem, brzmi jak chińszczyzna ale ona na prawdę ma 1400mAh , wiem bo sam taką mam w swojej cegle już ponad rok na pewno - i działa.. (zamiast oryginalnej 5B), bite dwa tygodnie ... i jest używana a nie tylko że leży ;)

0
  • #13 26 Wrz 2014 00:16
    KaW
    Poziom 34  

4,2 V jest na zaciskach ładowarki .Natomiast na ogniwie akumulatora będzie 3,6V .Reszta spadku jest na kontrolerze stanu ogniwa akum.
    Kontroler to urz. elektroniczne , które moze być zainstalowane od strony bieguna
    ujemnego lub dodatniego .Wtedy można -oglądając akumulator -zwroocic uwagę
    - jak jest zasilany kontroler ogniwa .W samym urzadzeniu -gotowym wyrobie -akumulator ma juz odpowiednio wykonane wszystkie połaczenia .

W przypadku tego ogniwa -skomplikowanie układu zasilania podwyzszyło-by cene urzadzenia .Zalaczam adres z akum i ogniwami .

http://www.batteryjunction.com/lithium-thiony...-aa--1-2aa--2-3aa---c--d--dd-sizes--etc-.html

*- zajrzałem na strone dostawcy tej pompy . Tam opisano mozliwość jej uzywania w wodzie na głebokości do 2,4m. Stad takie wykonanie "gory" ogniwa .
    i jej wysoka cena .

0
  • #14 21 Lis 2014 13:04
    krzysiek1102
    Poziom 10  

Witam,
    jestem w trakcie testowania akumulatora z Nokii - na zdjęciach powyżej (na marginesie aku ma około 3 lata, ale jest w bardzo dobrym stanie). Musiałem poczekać aż rozładuje się ostatnia oryginalna bateria. Wygląda to następująco:

18.11 (wieczorem) - naładowanie akumulatorka w telefonie na 100% i podłączenie do pompy -> 4 kreski (100%)
    18.11 (2h później) po około 1-2h -> 3 kreski (75%) --- dioda chyba dosyć mocno ogranicza napięcie, może nawet za mocno, ale z drugiej strony wolę, żeby całość nie przekraczała progowej wartości 3,65V.

20.11 - po 2 dobach od podłączenia - 2 kreski (50%)

Dodam, że używany jest dodatkowo często BT, gdyż pompa z aku ciężko wchodzi do etui i równie ciężko się ją wyciąga na podanie bolusa, stąd częściej używane jest połączenie przez Bluetooth'a.

21/22.11 - spadło do jednej kreski (25%) i ta jedna kreska jest do dnia dzisiejszego. W sumie minęło już 8x 24h. dzisiaj (27.11) wieczorem będzie to już 9 dni na akumulatorze. Jak dla mnie wynik jest super :)

...no i akumulatorek wytrzymał do wieczora 27.11, czyli 9 dni.

Podsumowując duży aku wytrzymuje do 9 dni, a ten mniejszy 4-5 dni. Jak dla mnie wynik jest bardzo zadowalający - jeżeli jeszcze do tego weźmie się intensywne używanie Bluetooth'a :)

Pozostało jeszcze zrobienie czegoś w rodzaju "plecków" do mocowania aku (bo na razie aku przyklejam na szeroką szarą taśmę klejącą) i uszycie etui (całość jest teraz "grubsza" o około 5 mm i z trudem mieści się do oryginalnego etui)

Jeżeli temat nie zostanie zamknięty - to za jakiś czas dopiszę jak się sprawują aku i czy udało się coś zrobić w temacie mocowania aku + wagę całości.

BTW:
    koszt całości: praktycznie 0 pln -- wszystkie elementy miałem.
    zysk: natychmiastowy -- nie trzeba kupować baterii, których koszt to minimum 10 pln / szt.

Opinie mile widziane :)

1
  • #15 20 Lis 2016 10:55
    jerzyWRO
    Poziom 10  

1
    Załączniki: Aby zobaczyć materiał na tym forum musisz być zalogowany