Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

liczba całkowita a zwracanie minut do pełnej godziny

darudd 24 Kwi 2014 14:12 1296 9
  • #1 24 Kwi 2014 14:12
    darudd
    Poziom 6  

Witam
    Mam problem z funkcją "liczba całkowita" i zwracaniem minut na pełne godziny. W załączeniu zamieściłem przykład z czym jest problem: nie mogę dojść do tego dlaczego Excel w komórkach zaznaczonych na żółto w załączonym przykładzie nie zwraca minut do pełnej godziny, a powyżej nie ma z tym problemu. Bardzo proszę o pomoc w tym temacie.

0 9
  • #2 24 Kwi 2014 14:21
    marcinj12
    Poziom 40  

W kolumnie M masz odwołania cykliczne - zacznij od poprawienia tego.

0
  • #3 24 Kwi 2014 15:01
    darudd
    Poziom 6  

Chyba źle zrobiłem że nie wstawiłem całego arkusza, więc już to naprawiam i dołączyłem całość i teraz widać całe odwołania cykliczne.

0
  • #4 24 Kwi 2014 15:10
    marcinj12
    Poziom 40  

Teraz nie widać odwołań, ale wszędzie jest #N/D i nie widać gdzie masz problem. Przygotuj taki przykład, żeby osoba która go otworzy od razu wiedziała, co chcesz osiągnąć i gdzie jest błąd...

0
  • #5 24 Kwi 2014 15:25
    darudd
    Poziom 6  

Przepraszam, ale nie zauważyłem, ze przy konwertowaniu pliku z xlsx na xls pozmieniało formuły. Dopracuje to i wstawię jeszcze raz.

0
  • #6 25 Kwi 2014 07:21
    darudd
    Poziom 6  

Teraz już jest plik dobrze skonwertowany i są widoczne wszystkie formuły, a problem mój tkwi w polach AP AQ AR, gdzie nie są zwracane minuty do pełnej godziny - pola zaznaczone na żółto. Formuła ta sama, co powyżej, a nie działa. Sprawdzałem wszystko po kolei i nie mogę dojść do błędu.

0
  • #7 25 Kwi 2014 08:05
    markoz7874
    Poziom 31  

Ustaw w komórce wyświetlanie z większa dokładnością (14 miejsc po przecinku) - zobaczysz efekt.

0
  • Pomocny post
    #8 25 Kwi 2014 08:13
    Maciej Gonet
    Poziom 32  

Dzień dobry,
    Przyczyna tkwi w tym, że obliczenia w Excelu są wykonywane z ograniczoną precyzją, z dokładnością do ok. 15 cyfr znaczących. Wskutek wykonywania operacji na liczbach niecałkowitych można otrzymać wynik, który wydaje się być liczbą całkowitą, lecz w rzeczywistości minimalnie się od niej różni. Mogą to być zarówno różnice na plus, jak i na minus. Z kolei funkcja, taka jak LICZBA.CAŁK tnie jak brzytwa i nie zastanawia się nad intencjami tego który ją zastosował. Wystarczy porównać różnice w komórkach AQ11 i AQ12. Aby uniknąć takich niespodzianek należy do argumentu funkcji LICZBA.CAŁK dodać bardzo małą liczbę, nie mającą wpływu na realny wynik np. 1E-8 i wszystko powinno być dobrze.
    Podobnie nie należy porównywać liczb niecałkowitych na zasadzie czy a = b, tylko czy MODUŁ.LICZBY(a-b)<1E-8.
    Pozdrowienia.

0
  • #9 25 Kwi 2014 09:42
    darudd
    Poziom 6  

Wielkie dzięki za pomoc. Teraz już mam wszystko OK.

0
  • #10 25 Kwi 2014 10:15
    markoz7874
    Poziom 31  

Maciej Gonet napisał:
    Dzień dobry,
    Przyczyna tkwi w tym, że obliczenia w Excelu są wykonywane z ograniczoną precyzją, z dokładnością do ok. 15 cyfr znaczących.

Dokładnie o tym samym wspomniałem.

0