Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Głośniki LMP/ITT - ocieranie cewki o magnes.

Uzytkowinik19 24 Kwi 2014 16:12 1605 6
  • #1 24 Kwi 2014 16:12
    Uzytkowinik19
    Poziom 38  

Głośniki są fabrycznie nowe, nikt ich nigdy nie regenerował, jeśli ręcznie wcisnę i wycisnę od spodu membrane to nic nie ociera, ocieranie ujawnia sie dopiero przy duzym wychyleniu membrany, taki objaw mają 3 z 4 głośników a co ciekawsze, każdy przy innym poziomie mocy, jeden zaczyna trzeć szybciej inny później, tarcie jest słyszalne tylko gdy wytne wszystko powyżej 100Hz, podczas muzyki tego nie słychać ale takie ocieranie prędzej czy później doprowadzi do wytarcia i przerwania obwodu cewki a ja nie mam zamiaru leżeć pod kolumną i nasłuchiwać czy już ociera.

Dodam jeszcze, że karkas cewki jest prosty, nie zaklepany, sama cewka nie jest spuchnięta i zwoje nie zsuneły się, pomimo tego, że głośniki mają 20 lat i nie jestem ich pierwszym właścicielem nie noszą żadnych śladów przegrzania lub innego uszkodzenia, ale czy to możliwe, że wyszly takie z fabryki? czwarty głośnik nie ociera nawet po podaniu mu 2x mocy znamionowej.

0 6
  • #3 24 Kwi 2014 17:18
    Uzytkowinik19
    Poziom 38  

To też nie to, najprawdopodobniejszy scenariusz to taki, że te głośniki są już takie od nowości, pewnie 95?% osób nie przejmowało by się tym ale mi to nie daje spokoju.

Np przy podaniu sinusa 66Hz i sporej mocy gdy z jednej strony lekko dotkne zawieszenia pracującego głośnika to ocieranie ustaje, dodam też, że to ocieranie nie jest głośne, trzeba przyłożyć ucho i się wsłuchać, nie mniej jednak jest to nieprawidłowośc która mnie trapi :)

Przez zawieszenie dolne karkas wygląda na nienaruszony, ale możliwe też że ktoś klepnął nim o magnes i jest gdzieś lekko zdeformowany.

Ogólnie szczelina jest bardzo ciasna, gdyż nawet jak głośnik nie pracuje to naciśniecie lekko membrany z brzegu powoduje tarcie (bez względu na to z której strony wcisne.

W innych moich sprawnych głosnikach też to występuje ale wymaga mocniejszego wciśnięcia membrany.

Rozebranie głośników i wycentrowanie cewek załatwi sprawę, ale ja muszę mieć wszystko oryginalne więc regeneracja nie wchodzi w grę.

0
  • #5 28 Kwi 2014 11:13
    Uzytkowinik19
    Poziom 38  

Nie mam pojęcia, bo nie jestem pierwszym właścicielem, odwróciłem teraz głośniki o 180 stopni i jest lepiej, chociaż dalej coś ociera ale dopiero po podaniu znacznie większej mocy niż wcześniej.

0
  • #6 28 Kwi 2014 22:30
    bratyslaw
    Poziom 23  

Jakiś miesiąc temu wymieniałem górne zawieszenie w GDN 20/30, które dostałem jako kompletne ZGC 25. Po sklejeniu w jednym z głośników lekko ocierała cewka o magnes. Pomyślałem, że coś sknociłem, więc rozkleiłem go i powtórnie skleiłem. Niestety pomimo zachowania ostrożności i dokładnego centrowania cewka nadal ocierała. Jako, że nie miałem już chęci po raz kolejny go rozbierać potraktowałem go trochę brutalnie - naciąganie membrany + suszarka, włożenie kawałka folii pomiędzy karkas a magnes + 2 dni na kaloryferze. Jak na razie głośnik działa OK. Po wszystkim dopiero zauważyłem fabrycznie krzywo, pod skosem wklejony magnes. Tak więc, może te Twoje trochę, z wyczuciem, pomaltretować?

0
  • #7 28 Kwi 2014 23:09
    Uzytkowinik19
    Poziom 38  

Zdiagnozowałem już problem, to lekko załamana membrana przy samej kopułce przeciwpyłowej, rozwiązaniem będzie zapewne usztywnienie membrany klejem polimerowym od spodu.

0