Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zasilacz 100V 1A - Jaki scalak zastosować.

Strumien swiadomosci swia 24 Apr 2014 20:41 1464 2
    Strumien swiadomosci swia
    Level 43  
    Witam.
    Jako że spaliłem mój zasilacz który mnie denerwował sposobem przełaczania napięcia , a był to polski Meratronik z przyciskami wagowymi ustawiania napięcia.
    I chciałbym zrobić coś współcześniejszego ,kożystam przeważnie z zakresu 20-100V .
    Nie jestem na bieżąco z nowościami ale jak nic sie nie znajdzie to wykuje coś na maa723.

A podpowiem napięcie gównej gałęzi zasilania to 170V DC.
  • Helpful post
    User removed account
    Level 1  
  • Helpful post
    jarek_lnx
    Level 43  
    Nie istnieją specjalizowane układy scalone do zasilaczy laboratoryjnych, wszelkie próby wepchnięcia na siłę stabilizatora scalonego przynoszą więcej szkody niż pożytku zamiast zaprojektować porządnie zasilacz, konstruktor kombinuje jak ominąć ograniczenia układu scalonego.
    Wychodzimy z założenia że zastosujemy stabilizator scalony który ma wszystko w środku, więc układ powinien być prosty, a kiedy dodamy tranzystory wyjściowe regulowane ograniczenie prądu, a jakoś dziwnie schemat robi się bardziej skomplikowany od starych konstrukcji i parametry też nie powalają na kolana.

Jak to elegancko zrobić? polecam wzorować się na konstrukcjach Meratronika nie tylko tej z twojego zasilacza.
    Dwa wzmacniacze operacyjne źródło napięcia odniesienia i stopień mocy, konstrukcja jest tak pomyślana że nie potrzeba żadnych elementów wysokonapięciowych poza tranzystorami wyjściowymi, oczywiście warto to zrobić lepiej niż Meratronik, zastosować współczesne porządne źródło napięcia odniesienia, gdybyś zrobił szybszy stopień mocy to miało by sens zastosować lepsze wzmacniacze i poprawić odpowiedź impulsową, można by wprowadzić cyfrowe sterowanie, bo ten układ łatwo reguluje się napięciem ze wspólna masą dla ogranicznika prądu i stabilizatora napięcia.

723 może być, utrudni budowę zasilacza tylko w niewielkim stopniu.