Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
AdexAdex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki silnik do podnoszenia drewnianej klapy

24 Kwi 2014 21:56 2676 18
  • Poziom 14  
    Witam
    Potrzebuje stworzyć mechanizm otwierający klapę (drewniane drzwiczki o wadze około 1,5kg) do góry.Nie wiem jaki najlepszy i najłatwiejszy w sterowaniu góra dół ze stałą prędkością wolną) silnik by pasował do tego zadania.Kombinuje coś z silnikiem z wkrętarki ale z całą przekładnią to musiał bym też spory zasilacz tam zamątować. Myśle o silniku krokowym ale tam też spore prądy i sterowanie skomplikowane.Jak sądzicie co by pasowało ??

Pozdrawiam
  • AdexAdex
  • Poziom 39  
    Przekładnia śrubowa jak w lewarku nożycowym lub imadle? W każdym większym sklepie budowlanym lub z wyrobami drewnianymi dostaniesz gwintowane pręty do skręcania schodów. Silnik (lub nakrętka poruszająca się po śrubie) musiał by być zamocowany przegubowo ze względu na to, że drzwiczki poruszają się po wycinku koła nie po prostej. Mając już taki mechanizm możesz pomyśleć (jeśli to możliwe i celowe) nad drzwiami przesuwanymi.
  • Poziom 14  
    To jest klapa do kurnika :) , jest to klapa drewniana 30cm x 30cm poruszająca się w górę i w dół nic wielkiego(nie do konca drzwiczki).Ma to sie otwierać automatycznie o danej porze(sterowanie elektroniczne mam zrobione) pozostaje element mechaniczny czyli silnik i kwestia przeniesienia napędu.
  • Poziom 2  
    sterowanie elektronicze czyli ?

ja proponuje zastować arduino i do tego podpiąć zwykłe serwo jakieś 10kg maks
  • AdexAdex
  • Poziom 41  
    Z gotowych urządzeń lepiej podebrać jakiś układ napędowy na przykład od wycieraczki samochodowej tylnej.
  • Poziom 14  
    Sterowanie elektroniczne ale arduino to trochę za wiele jak na dwie krańcówki i dwa sygnały lewo prawo.Zastosowałem attiny+bascom.
  • Poziom 30  
    miswierz napisał:

Sterowanie elektroniczne ale arduino to trochę za wiele jak na dwie krańcówki i dwa sygnały lewo prawo.Zastosowałem attiny+bascom.

A może wystarczą dwa przekaźniki i dwie krańcówki?
  • Poziom 39  
    Fabryczny programator za 10 złotych + 2 krańcówki? Chyba, że musi być DIY i mieć moc obliczeniową większą niż statki kosmiczne :D.
    Programator steruje przekaźnikiem, Przekaźnik po załączeniu podaje zasilanie +/- na silnik, bramka dojeżdża do końca i rozpina obwód krańcówką. Po wyłączeniu zasilania przekaźnika napięcie na silnik jest podawane z pominięciem otwartej krańcówki z przeciwną polaryzacją, drzwiczki dojeżdżają do drugiej krańcówki i pozostają w tej pozycji do kolejnej zmiany stanu.
  • Poziom 14  
    System sterowania nie był częścią pytania.A orientujecie się ile pobiera prądu układ napędowy wycieraczki
  • Poziom 30  
    Ja bym kombinował z silnikiem i napędem od elektrycznie podnoszonych szyb w samochodzie . Sporo jest tego na szrotach za małe pieniądze . Linkowe , zębate , jakie chcesz .
    Do podnoszenia klapy byłby najlepszy zębatkowy z Mercedesa 124 . Sporo kiedyś tego naprawiałem taksówkarzom . Zawsze leciały ostatnie cztery zęby na wieńcu .
  • Poziom 30  
    bruns napisał:
    Ja bym kombinował z silnikiem i napędem od elektrycznie podnoszonych szyb w samochodzie

Wszystko cacy tylko pobór prądu ogromny, mam w domu jeden z auta niewiadomej marki i na stole pobór wynosi około 8A.
  • Poziom 30  
    płetwa napisał:
    mam w domu jeden z auta niewiadomej marki i na stole pobór wynosi około 8A.
    Coś mocno dużo jak na silnik " na pusto" tzn bez obciążenia . Mam w moim kanciaku amperomierz i elekryczne szyby i i amperomierz pokazuje ok. 5A przy podnoszeniu , ale ma duży opór szyby w uszczelkach
    Silnik od wycieraczek też będzie pobierał podobnie .
    Te od mercedesa po naprawie zawsze sprawdzałem czy chodzą płynnie bez zacięć ,pod prostownikiem 12V 6A podnośnik chodził żwawo i nie widać było że mocno obciąża trafo prostownika .
    Może trzeba poszukać gdzieś w notach katalogowych jaki ma pobór prądu .
  • Poziom 14  
    Trochę sporo jak na podnoszenie kawałka deski.Spory zasilacz będzie potrzebny.
    A są jakieś napędy na 220V które by podołały?
  • Poziom 30  
    Są np. siłowniki 220V do bram skrzydłowych , ale będzie drogo . W przypadku samodzielnej konstrukcji na silniku 220V dochodzi jeszcze dorobienie jakiegoś przekazania napędu i zmiany obrotów silnika lewo-prawo . Chyba prościej i taniej będzie trafo12V z mostkiem prostowniczym . No i bezpieczniej będzie kurom przy 12V .
  • Moderator Robotyka
    Proponowałbym zwykły silnik na 12V z przekładnią wolnoobrotową. Na wale wyjściowym krzywka o kształcie mimośrodu, unosząca klapę. Dobra byłaby przekładnia ślimakowa, z uwagi na samohamowność.

Wyłączanie i ustalanie kierunku przez mikrowyłączniki krańcowe i prosty układ na mikro przekaźnikach na 12V DC. Zasilacz wbudowany w układ. Od obsługi, wymagałoby to tylko załączania napięcia impulsowo.

Układ sam by się wyłączał i oczekiwał na kolejne podanie napięcia. Np. z przycisku dzwonkowego.

Samo podtrzymanie napięcia na czas pracy i wyłączenie na skrajnej pozycji, oraz przerzucenie kierunku zasilania. Po podaniu ponownie napięcia, układ pracuje do osiągnięcia skrajnej pozycji, znów zmienia kierunek i się wyłącza.

Dwa wyłączniki sterujące (można dodać dwa dodatkowe - awaryjne), przerzutnik na przekaźnikach lub elektroniczny, mostek zasilający, dwa dwa przekaźniki kierunkowe prawo-lewo, może dodatkowy przekaźnik pomocniczy. Element sterujący. Silnik z przekładnią ślimakową. Np. wkrętarka na 12V i nasadka kątowa z przekładnią z zębatek rowerowych i jakiś mimośród z popychaczem klapy.
  • Poziom 30  
    Silnik zintegrowany z przekładnią slimakową od napędu wycieraczek też dobry pomysł bo ma samo powrót po wykonaniu pełnego obrotu 360 stopni do pozycji spoczynkowej i sie zatrzymuje .Przerobić trochę styki aby się zatrzymywał po 180*
    Wtedy bajka , jeden impuls włącznika . silnik robi 180* i stop , klapa otwarta .
    Drugi impuls , następne 180* obrotu i stop , klapa zamknięta .
  • Poziom 19  
    A może tania wiertarka z regulatorem prędkości
  • Poziom 39  
    Tania wiertarka z obniżaniem obrotów traci dużo mocy.
    (OT)
    Można to zrobić bez silnika. Do dołu zwolniona z zaczepu klapa leci grawitacyjnie a do góry wciąga ją bloczek z ciężarkiem po drugiej stronie. Trzeba by tylko na lince zrobić 2 sprzęgła jedno blokujące linkę z klapą drugie blokujące przed dalszym przesuwaniem kiedy nie napędza klapy. Wystarczy raz w tygodniu tak jak nakręca się zegar z ciężarkami wciągnąć ciężarek na górę ręcznie. To by była wersja eko :).
    (EOT)
  • Poziom 14  
    Troche nie chce mi sie kombinować z takimi konstrukcjami.Chodzi właśnie o bezobsługowe otwieranie i zamykanie bez potrzeby pamietania czy nakreciłem mechanizm czy nie.

Nabyłem właśnie tanią wkrętarkę z popularnej sieciówki.Jest na 6V i po pierwszych testach nawet mały zasilacz wyciąga z niej wystarczająco dużo mocy.Jeszcze musze przetestować w docelowym układzie napędowym.