Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaki silnik do podnoszenia drewnianej klapy

miswierz 24 Apr 2014 21:56 2880 18
 • #1
  miswierz
  Level 14  
  Witam
  Potrzebuje stworzyć mechanizm otwierający klapę (drewniane drzwiczki o wadze około 1,5kg) do góry.Nie wiem jaki najlepszy i najłatwiejszy w sterowaniu góra dół ze stałą prędkością wolną) silnik by pasował do tego zadania.Kombinuje coś z silnikiem z wkrętarki ale z całą przekładnią to musiał bym też spory zasilacz tam zamątować. Myśle o silniku krokowym ale tam też spore prądy i sterowanie skomplikowane.Jak sądzicie co by pasowało ??

  Pozdrawiam
 • #2
  D214d3k
  Level 39  
  Przekładnia śrubowa jak w lewarku nożycowym lub imadle? W każdym większym sklepie budowlanym lub z wyrobami drewnianymi dostaniesz gwintowane pręty do skręcania schodów. Silnik (lub nakrętka poruszająca się po śrubie) musiał by być zamocowany przegubowo ze względu na to, że drzwiczki poruszają się po wycinku koła nie po prostej. Mając już taki mechanizm możesz pomyśleć (jeśli to możliwe i celowe) nad drzwiami przesuwanymi.
 • #3
  miswierz
  Level 14  
  To jest klapa do kurnika :) , jest to klapa drewniana 30cm x 30cm poruszająca się w górę i w dół nic wielkiego(nie do konca drzwiczki).Ma to sie otwierać automatycznie o danej porze(sterowanie elektroniczne mam zrobione) pozostaje element mechaniczny czyli silnik i kwestia przeniesienia napędu.
 • #4
  gany1
  Level 2  
  sterowanie elektronicze czyli ?

  ja proponuje zastować arduino i do tego podpiąć zwykłe serwo jakieś 10kg maks
 • #5
  1 PAWEL
  Level 42  
  Z gotowych urządzeń lepiej podebrać jakiś układ napędowy na przykład od wycieraczki samochodowej tylnej.
 • #6
  miswierz
  Level 14  
  Sterowanie elektroniczne ale arduino to trochę za wiele jak na dwie krańcówki i dwa sygnały lewo prawo.Zastosowałem attiny+bascom.
 • #7
  płetwa
  Level 31  
  miswierz wrote:

  Sterowanie elektroniczne ale arduino to trochę za wiele jak na dwie krańcówki i dwa sygnały lewo prawo.Zastosowałem attiny+bascom.  A może wystarczą dwa przekaźniki i dwie krańcówki?
 • #8
  D214d3k
  Level 39  
  Fabryczny programator za 10 złotych + 2 krańcówki? Chyba, że musi być DIY i mieć moc obliczeniową większą niż statki kosmiczne :D.
  Programator steruje przekaźnikiem, Przekaźnik po załączeniu podaje zasilanie +/- na silnik, bramka dojeżdża do końca i rozpina obwód krańcówką. Po wyłączeniu zasilania przekaźnika napięcie na silnik jest podawane z pominięciem otwartej krańcówki z przeciwną polaryzacją, drzwiczki dojeżdżają do drugiej krańcówki i pozostają w tej pozycji do kolejnej zmiany stanu.
 • #9
  miswierz
  Level 14  
  System sterowania nie był częścią pytania.A orientujecie się ile pobiera prądu układ napędowy wycieraczki
 • #10
  bruns
  Level 30  
  Ja bym kombinował z silnikiem i napędem od elektrycznie podnoszonych szyb w samochodzie . Sporo jest tego na szrotach za małe pieniądze . Linkowe , zębate , jakie chcesz .
  Do podnoszenia klapy byłby najlepszy zębatkowy z Mercedesa 124 . Sporo kiedyś tego naprawiałem taksówkarzom . Zawsze leciały ostatnie cztery zęby na wieńcu .
 • #11
  płetwa
  Level 31  
  bruns wrote:
  Ja bym kombinował z silnikiem i napędem od elektrycznie podnoszonych szyb w samochodzie


  Wszystko cacy tylko pobór prądu ogromny, mam w domu jeden z auta niewiadomej marki i na stole pobór wynosi około 8A.
 • #12
  bruns
  Level 30  
  płetwa wrote:
  mam w domu jeden z auta niewiadomej marki i na stole pobór wynosi około 8A.
  Coś mocno dużo jak na silnik " na pusto" tzn bez obciążenia . Mam w moim kanciaku amperomierz i elekryczne szyby i i amperomierz pokazuje ok. 5A przy podnoszeniu , ale ma duży opór szyby w uszczelkach
  Silnik od wycieraczek też będzie pobierał podobnie .
  Te od mercedesa po naprawie zawsze sprawdzałem czy chodzą płynnie bez zacięć ,pod prostownikiem 12V 6A podnośnik chodził żwawo i nie widać było że mocno obciąża trafo prostownika .
  Może trzeba poszukać gdzieś w notach katalogowych jaki ma pobór prądu .
 • #13
  miswierz
  Level 14  
  Trochę sporo jak na podnoszenie kawałka deski.Spory zasilacz będzie potrzebny.
  A są jakieś napędy na 220V które by podołały?
 • #14
  bruns
  Level 30  
  Są np. siłowniki 220V do bram skrzydłowych , ale będzie drogo . W przypadku samodzielnej konstrukcji na silniku 220V dochodzi jeszcze dorobienie jakiegoś przekazania napędu i zmiany obrotów silnika lewo-prawo . Chyba prościej i taniej będzie trafo12V z mostkiem prostowniczym . No i bezpieczniej będzie kurom przy 12V .
 • #15
  Madrik
  moderator of Robotics
  Proponowałbym zwykły silnik na 12V z przekładnią wolnoobrotową. Na wale wyjściowym krzywka o kształcie mimośrodu, unosząca klapę. Dobra byłaby przekładnia ślimakowa, z uwagi na samohamowność.

  Wyłączanie i ustalanie kierunku przez mikrowyłączniki krańcowe i prosty układ na mikro przekaźnikach na 12V DC. Zasilacz wbudowany w układ. Od obsługi, wymagałoby to tylko załączania napięcia impulsowo.

  Układ sam by się wyłączał i oczekiwał na kolejne podanie napięcia. Np. z przycisku dzwonkowego.

  Samo podtrzymanie napięcia na czas pracy i wyłączenie na skrajnej pozycji, oraz przerzucenie kierunku zasilania. Po podaniu ponownie napięcia, układ pracuje do osiągnięcia skrajnej pozycji, znów zmienia kierunek i się wyłącza.

  Dwa wyłączniki sterujące (można dodać dwa dodatkowe - awaryjne), przerzutnik na przekaźnikach lub elektroniczny, mostek zasilający, dwa dwa przekaźniki kierunkowe prawo-lewo, może dodatkowy przekaźnik pomocniczy. Element sterujący. Silnik z przekładnią ślimakową. Np. wkrętarka na 12V i nasadka kątowa z przekładnią z zębatek rowerowych i jakiś mimośród z popychaczem klapy.
 • #16
  bruns
  Level 30  
  Silnik zintegrowany z przekładnią slimakową od napędu wycieraczek też dobry pomysł bo ma samo powrót po wykonaniu pełnego obrotu 360 stopni do pozycji spoczynkowej i sie zatrzymuje .Przerobić trochę styki aby się zatrzymywał po 180*
  Wtedy bajka , jeden impuls włącznika . silnik robi 180* i stop , klapa otwarta .
  Drugi impuls , następne 180* obrotu i stop , klapa zamknięta .
 • #17
  bodziot
  Level 19  
  A może tania wiertarka z regulatorem prędkości
 • #18
  D214d3k
  Level 39  
  Tania wiertarka z obniżaniem obrotów traci dużo mocy.
  (OT)
  Można to zrobić bez silnika. Do dołu zwolniona z zaczepu klapa leci grawitacyjnie a do góry wciąga ją bloczek z ciężarkiem po drugiej stronie. Trzeba by tylko na lince zrobić 2 sprzęgła jedno blokujące linkę z klapą drugie blokujące przed dalszym przesuwaniem kiedy nie napędza klapy. Wystarczy raz w tygodniu tak jak nakręca się zegar z ciężarkami wciągnąć ciężarek na górę ręcznie. To by była wersja eko :).
  (EOT)
 • #19
  miswierz
  Level 14  
  Troche nie chce mi sie kombinować z takimi konstrukcjami.Chodzi właśnie o bezobsługowe otwieranie i zamykanie bez potrzeby pamietania czy nakreciłem mechanizm czy nie.

  Nabyłem właśnie tanią wkrętarkę z popularnej sieciówki.Jest na 6V i po pierwszych testach nawet mały zasilacz wyciąga z niej wystarczająco dużo mocy.Jeszcze musze przetestować w docelowym układzie napędowym.