Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Volvo FH13 - Nie działa szyba kierowcy

kozak-mp3 25 Kwi 2014 19:28 1668 1
  • #1 25 Kwi 2014 19:28
    kozak-mp3
    Poziom 11  

Volvo FH13 - Nie działa szyba kierowcy Volvo FH13 - Nie działa szyba kierowcy Volvo FH13 - Nie działa szyba kierowcy

Witam.

Mam problem z Volvo FH13. Mianowicie nie otwiera się szyba od strony kierowcy. Co zauważyłem to że czasem działa zamykanie szyby. Jeśli chwilę się poczeka, działa zamykanie, do momentu wciśnięcia klawisza otwierania, które i tak nie reaguje. Przestaje wtedy działać zamykanie na ok pół minuty, ale jeśli przestaje się wciskać klawisze zaczyna działać zamykanie.

Moja diagnoza to raczej uszkodzony układ B60NF06L czyli tranzystor mocy załączający napięcia na wyjścia tylko który bo jest ich aż 4. Dopadłem na mieście P75NF75 czyli tranzystory na 75V 75A, oryginał to 60V na 60A wiec może będzie dobry? Wiem że inna obudowa ale po drobnej przeróbce spasuje.

=====edit
    Problem rozwiązany.

Zanim wziąłem lutownicę w dłoń posprawdzałem jeszcze przejścia po ścieżkach od tranzystorów. Byłem blisko. Na ścieżce załączającej jeden z tranzystorów z układem TLE6284 była mikro-przerwa wywołana korozją. Niewidoczna zbytnio gołym okiem ale jednak. Dokładniej zdjęcie nr 2, w płytce jest 6 otworów na śruby, przerwa była w ścieżce która biegnie ok 0,4mm od lewego górnego otworu widocznego na zdjęciu. Przy okazji na układach w kilku miejscach byłą widoczna niewielka korozja więc możliwe że w wielu przypadkach problemów z tym włącznikiem przyczyną jest korozja. Niewielka zworka załatwiła problem. Swoją drogą stopień końcowy sterowania szybą kierowcy jest prawie identyczny z schematem użytym w http://datasheet.octopart.com/TLE6284-G-Infineon-datasheet-17020599.pdf

Do zamknięcia i może pomoże innym bo to podobno częsta usterka.

1 1
  • #2 30 Kwi 2014 22:59
    zeimp
    Moderator na urlopie...

Zatem, zamykamy.

0
  Szukaj w 5mln produktów