Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Line Follower - Sprawdzenie schematu

25 Kwi 2014 20:27 711 2
 • Poziom 12  
  Witam. Zamierzam zbudować swojego pierwszego robota. Zbuduje go na mikroprocesorze atmega8 ( arduino uno ), czujnikami będą fotorezystory, do sterowania użyje mostka L293D. Będą dwa oddzielne zasilania, 4 baterie 1,5V dla silniczków, 1 bateria 9V + stabilizator napięć na 5V dla logiki. Jest to mój pierwszy projekt i chciałbym się was poradzić.
  1. Czy zasilanie mikroprocesora jest poprawne, oraz czy nie przeoczyłem czegoś w trakcie robienia schematu.
  2. Także czy ktoś próbował napędzać koła zwykłymi silniczkami 8V, bez przekładni. Jest możliwość na w kontrolowaną jazdę ? Prędkość będzie sterowana za pomocą PWM .

  Line Follower - Sprawdzenie schematu
 • Computer ControlsComputer Controls
 • Poziom 21  
  Chyba jako IC3 powinien być układ 7805 , LM 317 w konfiguracji jak na schemacie da ci za małe napięcie wyjściowe ( ok 1,23V ) . diody odbiorcze podczerwieni na schemacie powinny być w odwrotnym kierunku . Ja bym jeszcze zostawił wolny port i2c i zrobił na płytce złącze do programowania ISP , a i jeszcze w czujniku bym zastosował tylko jedną diodę nadawczą podczerwieni , wtedy układ będzie czulszy , przy trzech diodach mogą być nierównomierności ich świecenia ( zakładając że będziesz korzystał z wejść z czujników w trybie analogowym )i i układ może mieć tendencję do ściągania . Oczywiście można to wszystko skorygować programowo , ale po co tracić czas .
 • Poziom 12  
  Co do stabilizatora to mój błąd, nie miałem go jeszcze, jak projektowałem płytkę więc dałem do schematu byle jaki, i później zapomniałem zmienić. Zamiast diody podczerwieni miałem użyć zwykłych prosto święcących białych ledów, choć oglądając prace innych dużo z nich używa podczerwieni. Fotorezystory 20-30 kΩ + białe ledy to gorsze rozwiązanie od podczerwieni ?