Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilenie domu 2 różne opcje - wybór elektryka

king kong 25 Kwi 2014 21:28 2418 21
  • #1 25 Kwi 2014 21:28
    king kong
    Poziom 9  

Witam,
    Zabudowania pogospodarcze u teścia ok roku temu został przeniesiony licznik na elewację pomieszczeń gospodarczych. Po drugiej stronie powstała skrzynka rozdzielająca. Z tej skrzynki zostały zasilone pomieszczenia gospodarcze i dom. Jeśli chodzi o pomieszczenia gospodarcze to nie ma problemu, bo elektrycy zrobili od razu instalację w tych pomieszczeniach. Instalacja 3/5 przewodowa wszystko w rurkach. Bardzo fajnie wyszło moim zdaniem. Wykonany został uziom i punkt podziału został uziemiony. Mam nawet protokoły pomiarowe więc raczej solidne wykonanie.
    Problem pojawił się przy zasileniu domu. Cały dom jest zasilony przewodem 2x2mm2(około bo nie wiem dokładnie) zasilanie idzie powietrzem i wchodzi do domu, a później jak się rozchodzi to już chyba nikt nie wie. W całym domu nie ma ani jednego zabezpieczenia. Dodatkowo pod kostką puszczony jest przewód w peszlu tak na oko 4x4mm2, długość ok 25m. Miał służyć do zasilenia boilera elektrycznego i jeszcze jakiegoś urządzenia dużej mocy. Jednak ostatecznie z niego nie skorzystano. Wymiana nie wchodzi w grę przewód leży pod kostką i płytami betonowymi. Przewód sprawdzili elektrycy i mówią, że izolacja jest ok.
    Z racji remontu teściu chce powoli wymieniać całą instalację na nową - miedzianą 3 przewodową.
    I tutaj elektrycy zaproponowali użycie tego przewodu 4x4mm2. Chcą doprowadzić 3fazy do domu i przewód PEN i w domu dokonać podziału tego PENa. Jednak mnie to nie przekonuje przecież przewód PEN już został podzielony.
    Dlatego postanowiłem skonsultować tą propozycję z innym elektrykiem. Ten stwierdził, że do domu nie potrzebuję 3 faz i on proponuje wykorzystać 2fazy i przewody ochronny oraz neutralny. Ochronny dodatkowo uziemić w domu( w piwnicy bo tam wchodzi).
    I teraz zgłupiałem, bo nie wiem, które podejście jest dobre. Bardziej przekonują mnie Ci pierwsi elektrycy. Więc gdzie jest teraz prawda? Pierwsza ekipa, druga czy może gdzieś po środku?

Z góry dziękuję za odpowiedź

0 21
  • #2 25 Kwi 2014 21:47
    .Jack
    Specjalista elektryk

king kong napisał:
    Pierwsza ekipa, druga czy może gdzieś po środku?

Kolego, ani pierwsza ekipa ani druga ani nic tam pośrodku. Wszystkie rady są do dupy. To ma być wykonane zgodnie ze sztuką i obowiązującymi na dzień dzisiejszy przepisami prawnymi, normami i wiedzą techniczną.
    Po pierwsze przewód PEN powinien mieć przekrój 10 mm2 Cu a nie 4 mm2 Cu. Dodatkowo jest to przewód a nie kabel ziemny z oznaczeniem K. Przewodów YDY, nawet w osłonie w postaci rury karbowanej czy winidurowej nie można układać w ziemi. Co z tego że izolacja wychodzi na dzień dzisiejszy dobrze. Po kilku latach nie będzie już tak dobrze. W rurze zbiera się woda a izolacji na przewodzie YDY na dobre to nie wyjdzie.
    Jaki wniosek ?
    Bez zrywania chodnika i kopania rowu pod kabel nie obejdzie się, oczywiście jak chce kolega mieć dobrze wykonaną instalację na długie lata i żadnych problemów z eksploatacją.

0
  • #3 25 Kwi 2014 21:50
    retrofood
    Moderator

.Jack napisał:

Bez zrywania chodnika i kopania rowu pod kabel nie obejdzie się, oczywiście jak chce kolega mieć dobrze wykonaną instalację na długie lata i żadnych problemów z eksploatacją.

No nie, można dać zasilanie napowietrzne.

0
  • #4 25 Kwi 2014 21:53
    .Jack
    Specjalista elektryk

retrofood napisał:
    No nie, można dać zasilanie napowietrzne.

Oczywiście, że można. Jeżeli komuś takie wiszące zasilanie odpowiada pomiędzy budynkami, to no problem. Osobiście wolałbym rozebrać trochę chodnika czy kostki brukowej i ułożyć kabel w ziemi.

0
  • #5 25 Kwi 2014 22:00
    Adam_Bandit
    Poziom 20  

king kong napisał:
    Cały dom jest zasilony przewodem 2x2mm2(około bo nie wiem dokładnie) zasilanie idzie powietrzem i wchodzi do domu, a później jak się rozchodzi to już chyba nikt nie wie

Skoro pierwotnie zasilanie jest doprowadzone powietrzem, to może zostać przy tym sposobie zasilenia tylko użyć odpowiedniego przewodu, w domu i tak będzie nowa instalacja, więc tak będzie najtaniej, a da się to zrobić prawidłowo.

0
  • #6 25 Kwi 2014 22:03
    king kong
    Poziom 9  

.Jack napisał:
    king kong napisał:
    Pierwsza ekipa, druga czy może gdzieś po środku?

Kolego, ani pierwsza ekipa ani druga ani nic tam pośrodku. Wszystkie rady są do dupy. To ma być wykonane zgodnie ze sztuką i obowiązującymi na dzień dzisiejszy przepisami prawnymi, normami i wiedzą techniczną.
    Po pierwsze przewód PEN powinien mieć przekrój 10 mm2 Cu a nie 4 mm2 Cu. Dodatkowo jest to przewód a nie kabel ziemny z oznaczeniem K. Przewodów YDY, nawet w osłonie w postaci rury karbowanej czy winidurowej nie można układać w ziemi. Co z tego że izolacja wychodzi na dzień dzisiejszy dobrze. Po kilku latach nie będzie już tak dobrze. W rurze zbiera się woda a izolacji na przewodzie YDY na dobre to nie wyjdzie.
    Jaki wniosek ?

Dziękuję bardzo za odpowiedź. Szkoda, że tego przewodu nie da się wykorzystać, bo sprawa zrobiłaby się bardzo prosta.
    Jeszcze jedno pytanie czy można ten przewód wykorzystać choćby tymczasowo? Ten którym jest teraz zasilony budynek woła o pomstę do nieba. Gdy się załączy lodówka to na chwilę przygasają światła. I nawet elektrycy namawiali teścia, żeby na razie tak zrobić tzn wpiąć ten kabel w którąś puszkę w piwnicy i zasilić cały dom, a stary przewód wyrzucić bo się nie nadaje. Tylko, że oni sugerowali też, że istniejący przewód wystarczy więc nie wiem do końca czy im wierzyć.:)

Jeszcze pytanie co do przewodu PEN o grubości 10mm2. Byłem u znajomego remontującego mieszkanie. Działał tam też elektryk. Wymienił przewód zasilający od licznik, ale na pewno nie był o przekroju 10mm2. Raczej 4, może 6mm2. Czy to było profesjonalne podejście?

Jeszcze raz dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam

Adam_Bandit napisał:
    king kong napisał:
    Cały dom jest zasilony przewodem 2x2mm2(około bo nie wiem dokładnie) zasilanie idzie powietrzem i wchodzi do domu, a później jak się rozchodzi to już chyba nikt nie wie

Skoro pierwotnie zasilanie jest doprowadzone powietrzem, to może zostać przy tym sposobie zasilenia tylko użyć odpowiedniego przewodu, w domu i tak będzie nowa instalacja, więc tak będzie najtaniej, a da się to zrobić prawidłowo.

Tylko, że istniejący przewód wchodzi do pokoju dziennego na środku ściany :)) a później gdzieś sobie pod tynkiem wędruje.
    Poproszę pierwszą ekipę o zrewidowanie stanowiska. Najgorzej będzie niezadowolony teść. Nie dość, że teściowa go szarpnęła remontem to jeszcze nieprzewidziane wydatki.:))

0
  • #7 25 Kwi 2014 22:07
    retrofood
    Moderator

king kong napisał:

Jeszcze jedno pytanie czy można ten przewód wykorzystać choćby tymczasowo?

Trzeba zmierzyć rezystancję jego izolacji. Napięcie probiercze 2,5 kV.
    Chociaż wszyscy wiemy, że prowizorki lubią być bardzo trwałe...

0
  • #8 25 Kwi 2014 22:39
    king kong
    Poziom 9  

retrofood napisał:
    king kong napisał:

Jeszcze jedno pytanie czy można ten przewód wykorzystać choćby tymczasowo?

Trzeba zmierzyć rezystancję jego izolacji. Napięcie probiercze 2,5 kV.
    Chociaż wszyscy wiemy, że prowizorki lubią być bardzo trwałe...

Elektrycy sprawdzali izolację i stwierdzili, że jej stan jest ok.
    Będę się kontaktował z elektrykiem po weekendzie. Niech się wypowie w temacie.

Dzięki za rady. Pozdrawiam

0
  • #9 25 Kwi 2014 23:47
    elektronikq
    Poziom 24  

Kolego retrofood a dlaczego chce kolega ten przewód potraktować napięciem aż 2,5kV? Nie zniszczy to izolacji przewodu?

0
  • #10 26 Kwi 2014 06:53
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #11 26 Kwi 2014 08:10
    retrofood
    Moderator

elektronikq napisał:
    Kolego retrofood a dlaczego chce kolega ten przewód potraktować napięciem aż 2,5kV? Nie zniszczy to izolacji przewodu?

Skoro ma pełnić rolę kabla ziemnego, to tak należy go potraktować!

0
  • #12 26 Kwi 2014 09:13
    michalekk1
    Poziom 24  

retrofood napisał:
    elektronikq napisał:

Skoro ma pełnić rolę kabla ziemnego, to tak należy go potraktować!

O ile dobrze pamiętam to AsXSn zgodnie z normą jest badany kilkoma kV (4?) napięcia względem ziemi. Także normy i badania rządzą się trochę innymi zasadami dotyczącymi wartości napięcia probierczego niż normalne użytkowanie.
    Także raczej badanie izolacji w taki sposób nie będzie niszczące.

0
  • #13 26 Kwi 2014 10:19
    djlukas
    Poziom 27  

To się nazywa Próba napięciowa i z tego co pamiętam to kabel ma wytrzymać próbę 6x nap.znamionowe.

0
  • #14 26 Kwi 2014 12:36
    tomix
    Poziom 16  

king kong napisał:
    Chcą doprowadzić 3fazy do domu i przewód PEN i w domu dokonać podziału tego PENa. Jednak mnie to nie przekonuje przecież przewód PEN już został podzielony.

Słusznie, raz rozdzielonego PEN na PE + N nigdzie dalej nie wolno Ci połączyć. PEN w nowych instalacjach również jest dopuszczany, ale jak napisał .Jack >= 10mm^2, w starych instalacjach jest dopuszczony na zasadzie uzusu z poprzedniej dekady.

0
  • #15 26 Kwi 2014 21:43
    elektronikq
    Poziom 24  

Kolego retrofood my zawsze podawaliśmy napięcie 500V na kabel YKY dla obwodów dla napięcia do 500V i miał być spełniony warunek >0,5MΩ. Poza tym na kablu jest napisane 1000V. Jeśli kolega może to niech wyprowadzi mnie z błędu.

0
  • #16 26 Kwi 2014 21:48
    jann111
    Poziom 31  

elektronikq napisał:
    Kolego retrofood my zawsze podawaliśmy napięcie 500V na kabel YKY dla obwodów dla napięcia do 500V i miał być spełniony warunek >0,5MΩ. Poza tym na kablu jest napisane 1000V. Jeśli kolega może to niech wyprowadzi mnie z błędu.

Kolego jesteś w błędzie .Do poczytania PN-HD 60364-6:2008

0
  • #17 26 Kwi 2014 22:04
    elektronikq
    Poziom 24  

Kolego mam tę normę i tam jest ta tabelka na stronie 8 ale tam nie ma nic wspomnianego o 2,5kV.

0
  • #18 26 Kwi 2014 22:15
    jann111
    Poziom 31  

Chodzi mi o wymóg minimalnej wartości rezystancji izolacji.

0
  • #19 26 Kwi 2014 22:27
    ducia
    Poziom 22  

Nie tylko wartość rezystancji ale i napięcie pomiaru jest inne.

0
  • #20 26 Kwi 2014 22:38
    elektronikq
    Poziom 24  

Fakt >1MΩ. Ale dalej nie wiem co z tym 2,5kV :cry:

Cytat:
    9.4.7 Pomiar rezystancji izolacji kabli
    Pomiar rezystancji izolacji linii kablowej wykonuje się po wyłączeniu jej spod napięcia i rozładowaniu.
    1) Pomiar rezystancji izolacji można wykonać:
    - miernikiem izolacji o napięciu 1000 V - dla linii kablowych o napięciu znam. do 250 V,
    - miernikiem izolacji o napięciu 2500 V- dla linii kablowych do 1 kV
    - miernikiem izolacji o napięciu co najmniej 2500 V- dla linii kablowych powyżej 1 kV,

Uwaga: przed odłączeniem przewodów miernika od żył kabla, kabel należy rozładować. Wskazanie miernika izolacji należy odczytać po 1 minucie od chwili rozpoczęcia pomiaru.

To ze stronki bezel.com.
    Ale jak to jest, że przewód jest o izolacji 1000V i mierzę ją napięciem 2,5kV czy ja nie uszkodzę kabla? Czy ktoś wie z jakiej normy pochodzi ten tekst?

0
  • #21 27 Kwi 2014 10:22
    ducia
    Poziom 22  

Jeśli jest uszkodzony to wyjdzie przy 2,5kV. Nic mu się nie stanie.

0
  • #22 27 Kwi 2014 13:42
    kosmos99
    Poziom 34  

king kong napisał:
    Jeszcze pytanie co do przewodu PEN o grubości 10mm2. Byłem u znajomego remontującego mieszkanie. Działał tam też elektryk. Wymienił przewód zasilający od licznik, ale na pewno nie był o przekroju 10mm2. Raczej 4, może 6mm2.

Ale przewód może jest pięciożyłowy (zamiast PEN jest PE i N)

0