Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wskaźnik Prędkości - Zakłamanie

26 Kwi 2014 11:50 1467 9
  • Poziom 7  
    Witam, na wstępie pragnę napisać, że jest to mój pierwszy temat na tym forum, wiec proszę o wyrozumiałość ;)
    ...Otóż, mam pewien problem. Posiadam autko marki Citroen, model - Xsara (98r)
    Problem tkwi obecnie w pomiarze prędkości (licznik prędkości "zakłamuje" rzeczywistą prędkość pojazdu o jakieś 30km/h (uściślę, jadę 70, pokazuje 40, a jazda powolna ok 20 - wskaźnik ani drgnie, leży na słupku)
    Problem ten przerodził sie z innego. Przy słabym akumulatorze i próbie odpalenia wskaźniki prędkości i rpm "latały" na prawo i lewo. W efekcie (po próbach odłączania aku na kilkanaście godzin w celu zresetowaniu kompa) wskaźnik obrotów miałem obrócony o 360 stopni, znajdował sie pod słupkiem ograniczającym, dodam, że prędkościomierz działał wtedy okey. Obroty jak wiadomo nie są aż tak potrzebne, prędkość już owszem. Lecz mimo to chciałem to naprawić, wyczytałem gdzieś tu na elektrodzie, że wyjęcie pewnego bezpiecznika i włączenie kierunku lewego bądź prawego pomoże... i tu narodził sie problem z "zakłamaniem" prędkości. po zastosowaniu tej kombinacji z kierunkami, wskazówki "poleciały" do końca i ponownie wróciły. Teraz jest tak jak napisałem na początku obroty wskazują idealnie, lecz prędkość o 30km/h mniej..

Moje pytanie jest następujące, jak to na prawić... Próbowałem już z tymi kierunkami wiele razy, niestety bezskutecznie (już wolałbym, żeby obroty były złe jak na początku ale prędkościomierz wskazywał ile rzeczywiście jadę). Moim zdaniem nastąpiło tu jakieś rozkalibrowanie prędkościomierza... No właśnie, czy da sie go jakoś samemu skalibrować?..
    Liczę na waszą pomoc ;)
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Moderator Samochody
    Skoro pokazuje o 30km/h to co pokazuje podczas jazdy z prędkością w przedziale 0-30km/h?

P.S.
    Zakłamanie a przekłamanie to nie to samo... licznik może tylko przekłamywać, zakłamany może być człowiek.
  • Poziom 7  
    Otóż właśnie jestem zakłamany ;) W przedziale 0-30km/h wskazówka leży sobie pięknie na słupku.
  • Poziom 36  
    Ustaw wskazówkę na zero, pewnie już zdejmowana , potem próba.
  • Poziom 7  
    Przepraszam, ale czy może Pan sprecyzować ? ;) Jak mam ustawić na zero ?
    Dodam, że tej zimy miałem już problemy ze wskaźnikami (wina słabego aku) przy odpalaniu nie chciał zakręcić za to "zakręcał" mi wskazówkami że znajdowały sie np obydwie na dole. ale zawsze odłączając akumulator, ładując go dobrze problem sam sie naprawiał, lecz nie wiem czy to ma wgl jakiś wpływ. To całe moje "zakłamanie" prędkości nastąpił po tej kombinacji z wyjęciem środkowego bezpiecznika włączając kierunkowskaz (wywnioskowałem że jest to jakby taki twardy reset zegarów?).
  • Moderator Samochody
    Tam jest, o ile dobrze kojarzę przekładnia zębata pomiędzy silniczkiem a wskazówką, mogła przeskoczyć, albo jest ułamany ząb i zegary do wymiany
  • Poziom 7  
    Dziękuję, sprawdzę to. A zakładając, że z tym akurat jest wszystko w porządku... Co jeszcze może być przyczyną ?
  • Poziom 35  
    Najlepiej by było zobaczyć czy do zegarów dochodzi poprawny sygnał VSS.
    Nie jestem w stanie teraz podać jaki przewód, jaki pin w której kostce.
    Włączając tam multimetr, na zapłonie toczyć samochód to napięcie powinno przechodzić od 0 do 12V. Jeżeli przy toczeniu jest tak to znaczy że może być winny zegar.
    Jeżeli nie to może być uszkodzona instalacja albo przetwornik obrotów na skrzyni szwankuje.
  • Poziom 7  
    Witam ponownie, na dosłownie chwilę udało mi sie naprawić problem przełączając kierunkowskaz z wyjętym bezpiecznikiem (tym środkowym) Po zabiegu prędkość wskazywała dobrze, lecz obroty ani drgnęły, wiec postanowiłem dalej z tym kombinować, teraz nic nie działa ;/ Tzn, że żadne zębatki w liczniku najwidoczniej nie przeskoczyły ani nie wyłamały się. Planuję zakup całego licznika, jeśli problemu nie będzie sie dało inaczej rozwiązać choć sam nie wiem czy to jego wina czy jakiegoś modułu nim sterującego. Bez wątpienia jest to mój najbardziej pechowy samochód jaki w życiu miałem ;)