Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór elementów-badanie ograniczników pzepięć

Mbrucha 26 Kwi 2014 12:27 888 7
  • #1 26 Kwi 2014 12:27
    Mbrucha
    Poziom 5  

Buduję stanowisko do badań ograniczników przepięć(warystor i diota transil napięciem 0-40V, iskiernik gazowy napięciem 0-120V), wyznaczanie charakterystyk prądowo-napięciowych. I teraz pojawia się problem. Jaki dobrać elementy? Chodzi mi o element badany+rezystor ograniczający prąd(żeby nie przegrzać elementów). Jak obliczyć(przy pomocy danych katalogowych) prąd jeżeli byśmy podłączyli sam element badany?

0 7
  • #2 27 Kwi 2014 09:42
    cmospl

Poziom 16  

Może to coś pomoże Link, jestem tylko handlowcem nie elektronikiem :))

0
  • #3 27 Kwi 2014 12:19
    Mbrucha
    Poziom 5  

Badanie będzie na prądzie stałym. Chodzi mi o dobór elementów tak, aby dało się wyznaczyć charakterystykę pr-nap oraz żeby nie przegrzać elementów, dlatego też jest rezystor ograniczający.

0
  • Pomocny post
    #4 27 Kwi 2014 13:06
    andy127
    Poziom 30  

Witam.
    Ponieważ jest mało odpowiedzi na Twój problem to spróbuję coś napisać.
    Zdarzało mi się sprawdzać tego typu elementy i używałem do tego źródło prądu stałego (zasilacz laboratoryjny z ograniczeniem prądowym). Przy sprawdzaniu warystorów o napięciu rzędu kilkaset woltów używałem miernik izolacji (tzw. induktor) o napięciu 1 kV MIC-1. Ma on ograniczenie prądu pomiarowego na poziomie 1 mA.
    Po prostu podłączałem warystor i mierzyłem napięcie na nim (np. 430 V). Na podstawie danych katalogowych (jeśli je posiadasz) można określić czy te 430 mW jest szkodliwe dla elementu i jak długo można sobie pozwolić na pomiar.
    Mając np. dane transila:
    http://pdf1.alldatasheet.pl/datasheet-pdf/view/11466/ONSEMI/1.5KE6.8CA.html
    widzimy jakie ma parametry dopuszczalne (podane na początku).
    Aby nie zniszczyć elementu trzeba pilnować przede wszystkim mocy, temperatury i czasu pomiaru. Pomiary przy mocy 1,5 kW są raczej trudno wykonalne ze względu na ograniczenia czasowe, ale pomiary statyczne nie powinny sprawić kłopotu (gorzej z elementami gazowymi, które mają przeskok charakterystyki).
    Dla przykładowego transila podano jak powinien być chłodzony (długość wyprowadzeń, powierzchnia odprowadzająca ciepło).
    Podczas pomiarów prądu i napięcia na elemencie należy uwzględnić wpływ rezystancji przyrządów pomiarowych na wynik pomiaru (układ poprawnie mierzonego napięcia i poprawnie mierzonego prądu) aby np. przy bardzo małych prądach płynących przez element nie mierzyć sumy prądu elementu i prądu płynącego przez rezystancję woltomierza.
    A moc na rezystorze szeregowym to różnica napięć pomiędzy wyjściem zasilacza a napięciem na elemencie razy prąd.

Mbrucha napisał:
    Jak obliczyć(przy pomocy danych katalogowych) prąd jeżeli byśmy podłączyli sam element badany?

Nie rozumiem tego pytania. Co to znaczy "sam" i do czego podłączyli?
    Andrzej

0
  • #5 27 Kwi 2014 19:02
    Mbrucha
    Poziom 5  

Faktycznie...nie wiem co wtedy myślałem :-)
    Chodziło mi w sumie o dobór elementu. Nie wiem czy dobrze rozumiem odnośnie doboru. Powiedzmy mam zasilacz Laboratoryjny 0-40Vdc,100mA; Dobieram element który max. napięcie pracy ma do 40Vdc, a resztę...obliczam rezystancję ze spadku napięcia na R z prądem 100mA?

0
  • #6 27 Kwi 2014 20:18
    andy127
    Poziom 30  

Mbrucha napisał:
    Dobieram element który max. napięcie pracy ma do 40Vdc,

I znowu nie rozumiem. Jaki element dobierasz? No załóżmy że transil. Który wg tej karty katalogowej miałby to być?
    A w ogóle na początku napisałeś, że "Budujesz stanowisko do badań ograniczników przepięć". Czy to ma być stanowisko do demonstracji charakterystyki I=f(U) konkretnego elementu w oparciu o jego charakterystykę z katalogu, czy stanowisko do badania nieznanego (wytarte oznaczenie itp.) elementu po którym nie wiadomo czego się spodziewać?
    Andrzej

0
  • #7 29 Kwi 2014 14:48
    Mbrucha
    Poziom 5  

Dla badacza to będzie nieznane. Nie bardzo wiem jak dobrać, dlatego pytam.

0
  • #8 29 Kwi 2014 19:20
    andy127
    Poziom 30  

No to aby nie wdawać się w zbędną filozofię:
    zasilacz 0-40 V, 100 mA (bez zabezpieczenia nadprądowego i reg. prądu)
    - Rezystor zabezpieczający zasilacz: 40 V / 0,1 A = 400 Ω
    - Maksymalna moc na rezystorze (zwarcie elementu badanego i pełne napięcie zasilacza: 40 V * 0,1 A = 4 W (jeśli zastosujemy mniejszą moc to możemy ograniczyć czas aby nie poszedł z dymem)
    - Tansil np. 1.5KE15CA ok. 15 V
    - Maksymalny spadek na rezystorze (z podłączonym sprawnym transilem): 40 V - 15 V = 25 V
    - Maksymalny prąd pomiarowy dla tego transila (ostatni punkt charakterystyki): 25 V / 400 Ω = 62,5 mA
    - Maksymalna moc na transilu: 15 V * 62,5 mA = 937,5 mW (w tabeli MAXIMUM RATINGS podano P = 5 W - dla odpowiednich warunków chodzenia)
    Nasz niecały 1 W raczej nie zrobi krzywdy transilowi (jest wykres Figure 3 - pilnować temperatury).
    Można sprawdzać charakterystykę z wykresu Bi–Directional TVS w zakresie 0-62,5 mA.
    To tak w skrócie (może czegoś nie uwzględniłem, ale tak to mniej-więcej bym zrobił).
    Andrzej

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo