Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie agregatu pod instalację domową

kisiol 27 Kwi 2014 11:06 23181 76
    elpapiotr
    Specjalista elektryk
    szelton napisał:
    I ok. połączenie jest fabryczne i gra muzyka.

Mam to przeczytać jako - i około połączenie jest fabryczne i gra muzyka ?
    Coś mi tu nie gra :cry:
  • Computer ControlsComputer Controls
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    kisiol
    Poziom 19  
    no tal ale przełącznik siec agregat jak pisałem wcześniej jest trzy polowy odłącza linie L1 l2 l3 czyli fazy a N łączy się na stałe tylko czy na wejściu różnicówki czy wyjściu co u mnie stwarza problem bo ją wyrzuca.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
  • Computer ControlsComputer Controls
    kisiol
    Poziom 19  
    dobra ale jak się powinno podpiąć N przed czy za różnicówką Jak podepnę za to światło mignie i różnicówka wyskakuje .Czytając zasadę działania różnicówki to chyba normalne że wyrzuca bo jest podane napięcie 110v bo tak ma agregat na każdym bolcu.Podpięcie przed różnicówką może to zmienić ale czy to jest bezpieczne .Problem polega na tym że agregat nie ma linii N
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    kisiol
    Poziom 19  
    Patrząc po schemacie szeltona jest wpinane wszystko na wejściu do skrzynki bezpieczników . Linia N też jest na stałe nie odcinana przełącznikiem .Czy tak powinno być?
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    kisiol
    Poziom 19  
    Tak ja się na tym nie znam ,ale czytając wypowiedzi innych mają takie same pojęcie jak ja bez obrazy .Jedynie szelton coś wie ale nie chce zdradzić .Dzięki wszystkim za pomoc poczekam do jutra na elektryka niech modzi dalej.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    kisiol
    Poziom 19  
    Patrząc na Twój schemat wpinałem za i w tedy światło zapaliło się dosłownie na 1sek i różnicówka wyskoczyła. Nie wiem jak by było wpiąć przed czy to bezpieczne.
    KMY
    Poziom 19  
    kisiol napisał:
    Nie wiem jak by było wpiąć przed czy to bezpieczne

To akurat powinien wiedzieć elektryk.

Jak już było to narysowane przez kolegę szelton przełączenie robisz przed rozdzielnią domową, robisz sobie dodatkową skrzynkę, w niej przełącznik rodzaju zasilania oraz połączenie N sieci i N agregatu i PE sieci i PE agregatu, także N w sumie podłączasz przed RCD.
    masonry
    Poziom 30  
    Akrzy74 napisał:
    Przełącznik agregat-sieć powinien odłączać wszystkie przewody czynne.

To jest prawidłowa odpowiedź i padła już dawno temu. W tym temacie właściwie są już zawarte wszystkie odpowiedzi na twoje problemy, tylko trzeba je umieć przeczytać.
    Kolego ty nie masz pojęcia o czym piszesz i jak działa RCD, dlatego kombinujesz z podpinaniem przewodu N do RCD.
    Przełącznik zasilań musi być między licznikiem a rozdzielnią w domu, może być zamontowany w samej rozdzielni fizycznie lecz elektrycznie musi być przed nią (na jej zasilaniu).
    Cala ta sytuacja nie wygląda mi na pracę elektryka tylko na to że sam próbujesz to połączyć i ci nie wychodzi.
    Jeżeli się mylą to znaczy że niestety trafiłeś na niezłego barana i powinieneś go pogonić i odebrać pieniądze które mu zapłaciłeś. Za 200zł nie da się tego wykonać porządnie, wiec w tej chwili masz wykonane tak jak za to zapłaciłeś.
    W twojej sytuacji jest tylko jedno wyjście, mianowicie zaproszenie prawdziwego elektryka a nie jakiegoś przebierańca.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Akrzy74
    R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Zanim zacznie się majstrować przy układach zasilania, należy znać budowę i zasadę działania przełącznika 1-0-2 oraz przełącznika SZR, lub przełącznika zasilania dedykowanego do tego celu- np. typ PRZK. Dlaczego o tym piszę?- dlatego, bo
    przełącznik 1-0-2 nie ma mechanicznej blokady i zawsze istnieje możliwość przepalania izolacji sąsiednich styków- użyty przełącznik 1-0-2 nie może pełnić funkcji przełącznika zasilania awaryjnego.
    Nie bez powodu wspomniałem też o odłączaniu przewodów czynnych- w przypadku układu sieci z wydzielonym wcześniej przewodem neutralnym i ochronnym, dlatego też schematy kolegi szelton wprowadzają w błąd. Inaczej postępuje się gdy mamy do czynienia z przewodem PEN, a inaczej w przypadku układu TN-S, czyli układu rozpatrywanego.
    Agregat przyłączony do sieci należy uznać za urządzenie przyłączane do sieci, więc jest to urządzenie podlegające takim obostrzeniom jak inne urządzenia przyłączane do sieci.
    Link
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    kisiol
    Poziom 19  
    Tragedia za ten przełącznik skasowali mnie 160zł plus przewody 130zł plus elektryk 200zł koszty duże a efektu brak załamka.
    jann111
    Poziom 32  
    No to Cię pocieszę.Ten agregat też się nie nadaje i od tego trzeba zacząć.
    Natomiast nie rozumiem o jakim przewodzie N z agregatu koledzy dywagują,bo ja tam neutralnego jakoś nie mogę znaleźć.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    kosmos99
    Poziom 35  
    Ten przełącznik hagera z postu 49 na pewno się nadaje do tego zadania?
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    jann111
    Poziom 32  
    Kolego szelton,czy prądnica tego agregatu posiada wyprowadzony przewód z punktu neutralnego i zacisk do jego uziemiania?
    Wiesz w jakim układzie pracuje ten agregat?
    Krzysztof Reszka
    Moderator Elektrotechnika
    szelton napisał:
    Panie Kolego jest źle i robi się nie bezpiecznie
    Policz, Twój agregat ma 7,5kW to przy Un=230V daje 32A, ten przełącznik może to wytrzyma, trudno ocenić ale wątpie. Ale te przewody to na pewno nie, dla obciążenia 32A przewód powinien mieć 4mm2, a te twoje ile mają.
    Wykonawstwo połączeń "Tragedy".
    Ktoś cię wykiwał

Kolego Szelton trzeba było od początku to napisać a nie doradzać amatorowi jak ma poprawić spartoloną robotę .
    kisiol napisał:
    Tragedia za ten przełącznik skasowali mnie 160zł plus przewody 130zł plus elektryk 200zł
    koszty duże a efektu brak załamka

Kolego za takie pieniądze nikt ci dobrze tego nie zrobi policz ile może kosztować projekt , wykonanie zgodnie z sztuką inżynierską plus pomiary. Wiec jeśli chcesz zrobić to za 500zł to niech elektryk wydzieli ten obwód agregatu i nie łączy go z instalacją domu.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    kisiol
    Poziom 19  
    Zakończmy ten temat bo do niczego to nie prowadzi .Jeśli chodzi o przełącznik ma 62A a przewody są 4x6 750V
    Adamonter
    Poziom 13  
    Jeśli jest prądnica 3 x 400 V skojarzoną w Δ, to wtedy nie ma przewodu N i nie można z niej wziąć napięcia 230 V, a przy przełączeniu takiej prądnicy w gwiazdę napięcie międzyfazowe będzie 400 V * pierwiastek z trzech.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto