Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pompa Hydroforowa Wimest SKM - Pompa dobija tylko do 1,9 atmosfery

olej_87 26 Kwi 2014 15:06 4845 13
  • #1 26 Kwi 2014 15:06
    olej_87
    Poziom 9  

Witam Posiadam pompę firmy WIMEST SKM i mam z nią problem mianowicie po sezonie zimowym jak co roku zamontowałem pompę na działce i zaczęły się komplikacje pompa dopompowuje do 1,9 atm i dalej chodzi ale niestety tak jak by nie miała siły zrobić większego ciśnienia. rozebrałem ją wyczyściłem uszczelniłem skręciłem i nadal niestety jest to samo. Moje spostrzeżenia: gdy pompa zaczyna pracować zaraz po zmontowaniu układy słychać w studni jak woda jest zasysana przez smok ale gdy już dojdzie do 1,9 atm to jest cisza, dalej w miejscu gdzie zalewa się układ gdy na wskaźniku jest 1,9 atm niema wody jak odkręci się zawór słychać tylko jak pompa zasysa powietrze, gdy pierwszy raz ja odpaliłem usłyszałem dźwięk jak by przez nią przeleciała niewielka ilość piasku. Może to wynikać z tego, że w studni smok ustawiony jest zaraz nad kurzawką i jest szansa, że mógł jej troszkę zaciągnąć. Jak ją rozebrałem to wirniki się świeciły dość mocno. Poproszę o jakieś rady może wymiana wirników by pomogła?

Aha i jeszcze jedno pytanko ma jak powinna być złożona ta pompa. Jest jakieś konkretne ustawienie? Być może ja ją źle złożyłem i dla tego nie dział!?

0 13
  • #2 26 Kwi 2014 19:45
    stanislaw1954
    Poziom 41  

Na ciśnienie osiągane przez pompę wpływa wiele czynników. Między innymi stan pompy, ale też szczelność rurociągu ssącego, tu także szczelność na dławicy pompy,ale ważną rolę odgrywa odległość od pompy do studni i wysokość między pompą, a lustrem wody.Oczywiście prawidłowe złożenie pompy też odgrywa niebagatelną rolę.

0
  • #3 26 Kwi 2014 20:01
    janek1815
    Poziom 38  

Jak jest kurzawka to załóż filtr przed pompą. Zasysany piasek będzie powodował szybsze zużycie wirników jeśli już nie zostały zużyte.

1
  • #4 26 Kwi 2014 20:18
    zpx
    Poziom 15  

Może lustro wody jest 8m poniżej poziomu z pompą - wtedy tak będzie i nic nie zrobisz :)

0
  • #5 26 Kwi 2014 20:28
    janek1815
    Poziom 38  

A woxy czasem nie brakuje?

0
  • #6 27 Kwi 2014 10:30
    olej_87
    Poziom 9  

Wodę mam już metr od ziemi więc jej nie brakuje na pewno. Co do poprawnego montażu to musi być dobrze ponieważ 8 lat wstecz wszystko działało bez zarzutu. co do pompy jestem przekonany prawie na 100% że jest szczelna ale już co do jej złożenia i stanu wirników nie. Może macie jakieś zdjęcia podglądowe jak powinna być dobrze złożona taka pompa. Na poszczególnych elementach są znaczniki ustawiłem je wzdłuż siebie u góry nie wiem czy dobrze.

Aha jak ją składałem to po założeniu wirników patrzyłem czy dobrze dolega (czy niema szczelin) między nią a płaską powierzchnią i nie było nie widocznego gołym okiem więc wydaje mi się, że nie jest jakoś bardzo wyeksplikowana. Dziwi mnie tylko to czemu ciśnienie dojdzie do 1.9 atm i w układzie zasysającym nie ma wody tylko jest powietrze i nie słychać w studni jak smok ciągnie wodę. Wydaje mi się, że jeśli pompa by nie miała siły to woda w układzie by była tylko po prostu nie miała by siły jej dobić do hydroforu.

0
  • #7 27 Kwi 2014 13:42
    stanislaw1954
    Poziom 41  

olej_87 napisał:
    w układzie zasysającym nie ma wody tylko jest powietrze i nie słychać w studni jak smok ciągnie wodę.
    To może wskazywać, na jakąś nieszczelność w układzie ssania,nawet na osi pompy.Dla pewności można też sprawdzić kosz ssący,czy nie jest np. obrośnięty brudem, osadem itp.

0
  • #8 27 Kwi 2014 20:18
    olej_87
    Poziom 9  

stanislaw1954 napisał:
    Dla pewności można też sprawdzić kosz ssący,czy nie jest np. obrośnięty brudem, osadem itp.

No ale przecież do 1.9 ciągnie wodę więc wydaje mi się, że z koszem jest wszystko okej.

0
  • #9 27 Kwi 2014 20:36
    stanislaw1954
    Poziom 41  

olej_87 napisał:
    No ale przecież do 1.9 ciągnie wodę więc wydaje mi się, że z koszem jest wszystko okej.
    Ja nie wiem, czy przyczyna tkwi w koszu, ale jeśli "urywa" wodę to od czegoś trzeba zacząć szukanie, a wyjecie rury ze studni i sprawdzenie kosza chyba nie jest skomplikowane. Jeśli będzie ok. to trzeba szukać dalej...A ciągnięcie wody do 1,9 atm.- i później urywa bardziej wskazywałoby na jakąś nieszczelność.

0
  • #10 27 Kwi 2014 20:48
    olej_87
    Poziom 9  

sprawdzę to ale mam prośbę może ma ktoś jakiś schemat złożenia tej pompy albo chociaż jakieś dokładne fotki gdzie muszą znajdować się te wskaźniki.

1
  • #11 11 Cze 2017 22:01
    jw3278
    Poziom 2  

Witam,
    posiadam od 4 lat pompę SKM 150 Omnigena, zbiornik VAV-200, co rok dobijam ciśnienie do 2 bar, regulator ciśnienia ustawiony w przedziale 2-4 bar. Zauważyłem, że pompa stale pracuje, woda nie jest zimna, W studni poziom wody ok. Pompa po rozebraniu w serwisie i wymianie wirników ok. Przy uruchomieniu włączyłem pompę przy otwartym zaworze na zewnątrz budynku , szybko podała wodę, zamknąłem zawór , pompa podaje wodę do zbiornika, zawór ciśnieniowy wyłącza i załącza się lecz nie wiem w jakim przedziale bo manometr cały czas pokazuje zero. Po wykręceniu manometra zauważyłem że woda do niego wcale nie dochodzi bo króciec jest zablokowany od wewnątrz ?? może membraną ??. Gdzie zrobiłem błąd i jak go usunąć ?
    Jerzy

0
  • #12 12 Cze 2017 07:15
    stanislaw1954
    Poziom 41  

jw3278 napisał:
    Po wykręceniu manometra zauważyłem że woda do niego wcale nie dochodzi bo króciec jest zablokowany od wewnątrz ?? może membraną ??. Gdzie zrobiłem błąd i jak go usunąć?
    Jak wykręciłeś manometr to woda nie wypływała?, stąd wniosek że zatkane jest wyprowadzenie, w które jest wkręcony manometr. Może jest tam uszczelka, w której zatkał się otwór.

0
  • #13 12 Cze 2017 21:58
    jw3278
    Poziom 2  

blokada jest około 25 mm od końcówki manometrycznej (tej z gwintem 1/2"na zewn.)- na pewno nie jest to uszczelka manometru bo otwór jest dość spory, nie jest to metal, jest czarne. Może podwinęła się membrana ? może spróbować to wbić do środka czymś tępym?

0