Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy to jest prawidłowy projekt instalacji?

26 Kwi 2014 19:47 2916 29
  • Poziom 13  
    Witam.
    Właśnie dostałem projekt instalacji elektrycznej i po przejrzeniu mam pewne wątpliwości co do prawidłowości wykonania więc proszę o opinie.
    A więc tak:
    - różnicówki P304-25 -300 mA
    - S303 B20 to wyłącznik 3P a w opisie jest, że ma być 4P.
    W opisie projektant napisał:
    - zasilanie kuchni 3f jako zabezpieczenie obwodu projektuje się wyłącznik nad prądowy 4P poprzedzony wyłącznikiem różnicowoprądowym z ?I=30mA
    Następnie chodzi o zabezpieczenie przepięciowe W celu zabezpieczenia urządzeń zaleca się ograniczniki przepięć klasy A (przyłącze napowietrzne) klasy B w złączu kablowym oraz projektuje się ograniczniki przepięć klasy C w rozdzielnicy głównej.

Moje przyłącze to kablowe ziemne - odległość ok. 30 m od budynku (instalacja odgromowa nie jest wymagana).
    Czy w rozdzielnicy przepięciówka ma być C czy B+C? Czy to jest prawidłowy projekt instalacji?
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Specjalista elektryk
    jkkk3 napisał:
    Czy w rozdzielnicy przepięciówka ma być C czy B+C
    Wg opisu odgromnik na słupie, w złączu ogranicznik B, a w RG C. Co to za zakład energetyczny? Czy wyraził zgodę na ogranicznik przepięć w złączu?
  • Poziom 13  
    to co opisałem to jest z projektu
    Ochrona przepięciowa
    W celu zabezpieczeń urządzeń przed skutkami przepięć zaleca się zastosowanie ograniczniki przepięć klasy A na słupie w przypadku przyłącza napowietrznego lub klasy B w złączu kablowym w przypadku przyłącza kablowego oraz projektuje sie ograniczniki przepięc klasy C TNS 230/400 w rozdzielnicy głównej.Ograniczniki przepięc należy uziemić.

Połącze będzie z lini napowietrznej , dalej ziemią do domu w odległości ok 35 m.
    Proszę o opinie co do różnicówek i całosci wykonania
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Poziom 31  
    Koleś (projektant) ma uniwersalny projekt na wszystkie rodzaje przyłączy. :D
    Ale nie ochrona przepięciowa jest najsłabszą strona tego projektu.
    Jak zwykle zasilanie ze złącza kablem 5x,RCD 3 fazowe na obwody jednofazowe,wyłączniki nadprądowe 10 A na obwody gniazd,brak RCD wysokoczułego na oświetlenie łazienki,brak uziomu fundamentowego itp,itd....
    Jednym słowem maniana.
  • Specjalista elektryk
    Witam
    Ja co do rozdzielnicy to specjalnie uwag nie mam. Trochę mi się niepodoba ten jeden trójfazowy wyłącznik róznicowoprądowy na całe oświetlenie (pewnie zewnętrzne oświetlenie też w tym jest).

pzdr
    -DAREK-
  • Poziom 27  
    Kolego u mnie w okolicy mam jeszcze większe buble w projektach. Nikt tego nie sprawdza i nie kwestionuje (a ktoś powinien). Jak kiedyś zadzwoniłem do jednego projektanta to mi powiedział "Niech się pan nie przejmuje projektem tylko zrobi jak inwestor chce". Więc za co oni kasę biorą? W jednym nawet projekcie rzut projektu instalacji elektrycznej był odbiciem lustrzanym całego domu i nikomu (nawet kierownikowi budowy) to nie przeszkadzało.
  • Poziom 13  
    Ja troszkę bym to pozmieniał ale u mnie jest taka zasada w okolicy że potrafią się do wszystkiego doczepić przy odbiorze ale taki to urok .Mniejsza z tym .
    Proszę tylko o opinie czy te różnicówki 300 mA można by zastąpić 30 mA i czy Przepięciówka ma być B+C czy samo C
  • Moderator Energetycy
    jkkk3 napisał:
    Ja troszkę bym to pozmieniał ale u mnie jest taka zasada w okolicy że potrafią się do wszystkiego doczepić przy odbiorze ale taki to urok .Mniejsza z tym .
    Kto się doczepia "przy odbiorze" ?
  • Poziom 13  
    Panowie ale nadal szukam uzasadnienia co do 300 a 30 mA dla różnicówek i przepięciówki
  • Specjalista elektryk
    Trudno oceniać projekt spoglądając na jednen rysunek i nie znając obiektu.

Wyłącznik RCD o Ir-300mA zastosowano do obwodów oświetleniowych (1-8). A co to są za obwody oznaczone numerami 9,10 i 11?

Zasilanie kuchni (obwód nr 18) - rozumiem, że odbiornik przyłączony na stałe (bez pośrednictwa gniazda).

Co do ogranicznika przepięć (SPD). Też trudno się wypowiedzieć, nie znając lokalnych uwarunkowań. Zintegrowany ogranicznik B+C jest w jakimś sensie "lepszy" od SPD C - gdyż może absorbować większe energie i jest przystosowany do przepływu części prądu wyładowania. Piszę o "prawdziwym" B+C tzn. takim gdzie działanie stopnia B związane jest ze stopniem ucinąjącym (iskiernik). Na rynku można kupić tanie B+C typu warystorowego, które są takowymi tylko z nazwy. Ja proponuję wtedy kasy nie wydawać i kupić porządny typu C. Ale w szczegółach zalezy to od wielu warunków.

pzdr
    -DAREK-
  • Poziom 13  
    1w,2w,3w to wypusty na kuchenką , łazienka a 3 nie znalazłem na projekcje
    Co do obwodu 18 nic nie pisze czy ma to być połączenie na stałe czy przez gniazdo
  • Poziom 31  
    jkkk3 napisał:
    Panowie ale nadal szukam uzasadnienia co do 300 a 30 mA dla różnicówek i przepięciówki

W Twoim projekcie ten RCD 300 mA pełni rolę ochrony p.poż.,ale nie należy go traktować jako gaśnicę.O trojfazowym RCD na obwody jednofazowe na tym forum już było za dużo aby coś dodawać.Najlepiej spytaj projektanta co miał na myśli wkładając w projekt ten aparat.Ale przy okazji zapytaj go np. dlaczego brak jest wysokoczułego RCD zabezpieczającego oświetlenie w pomieszczeniu zawierającym wannę lub prysznic.Chyba ,że nie będzie takich pomieszczeń. :D
    Zapytaj też dlaczego nie zaprojektował uziomu fundamentowego.

Aha ,300 mA na łazienkę.
    Kolego ,ta instalacja nie może być wykonana zgodnie z projektem pomimo,że moi przedmówcy już ją wstępnie zaakceptowali.Uczepiłeś się tej przepięciówki a tu projektant poluje na Twoje życie.
  • Poziom 15  
    jann111 napisał:
    brak RCD wysokoczułego na oświetlenie łazienki

Tzn jakiej? 10mA? 30mA? 300mA? 500mA?

Przepięciówka w złączu? Coś nowego.

Co do zabezpieczeń gniazd i oświetlenia to też troszę za niskie te zabezpieczenia.
  • Poziom 31  
    SeRgEy1989 napisał:
    jann111 napisał:
    brak RCD wysokoczułego na oświetlenie łazienki

Tzn jakiej? 10mA? 30mA? 300mA? 500mA?

Poszukaj w PN-HD 60364-7-701:2010.
  • Poziom 13  
    Reszta projektu ............... Czy to jest prawidłowy projekt instalacji?
  • Poziom 10  
    300mA można użyć jako selektywny za nim wszystkie obwody muszą i tak być zabezpieczone wyłącznikami 30mA osobiście w budynku jednorodzinnym z takim rozwiązaniem się nie spotkałem.
    Prąd o wartości 50mA powoduje nieodwracalne skutki w ciele człowieka co może zrobić 300mA można się domyśleć.

Dodano po 40 [minuty]:

Co do ogranicznika przepięć to ja zastosował bym B+C w przeważnie takie ja stosuje. W złączu kablowym nie jest chyba wymagane dodatkowe zabezpieczenie przeciwprzepięciowe. Energetyka czy pozwoli na to nie wiem nie miałem takiego przypadku a jesli nawet to tylko na twój koszt.
    http://www.moeller.pl/artykuly/elektroinstalator0206_AMA_OP.pdf
  • Poziom 42  
    Nie kolego, nie można wyłącznika 300mA użyć jako selektywny, chyba że jest to aparat oznaczony literką literką S.
    A to jakie obwody muszą być chronione przez wysokoczuły wyłącznik RCD dokładnie precyzuje norma 4-41.
    I zapewniam kolegę, że wcale nie są to wszystkie obwody jak kolega twierdzi.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 32  
    Darom napisał:

Wyłącznik RCD o Ir-300mA zastosowano do obwodów oświetleniowych (1-8). A co to
    -DAREK-

jahn111 napisał:
    Aha ,300 mA na łazienkę.

Po czym to wnioskujecie?
    Jak dla mnie ta różnicówka jest do płyty indukcyjnej (na zdjęciu) oznaczone jako 8
    zasilanie 3-fazowe. kabel 5x4mm2.
    Jak napisano wcześniej jest to zabezpieczenie przeciwpożarowe.
  • Specjalista elektryk
    Witam

Obwody oświetleniowe są na RCD 300mA (zaraz pierwszy z góry). Ja też jak pierwszy raz patrzyłem na schemat rozdzielnicy, to nie zwróciłem uwagi na 300mA wyłączniki.

Ogólnie wiadomo, że norma PN-HD 60364-7-701 w pkt 415.1:
    mówi, że w łazienkach muszą być zabezpieczone wysokoczułym RCD nie tylko obowody wtyczkowe ale i pozostałe. Nie dotyczy to obwodów PELV, SELV oraz separacji galwanicznej pojedyńczego odbiornika.

Pół roku temu mój kolega realizował dla pewnego Belga oświetlenie łazienki światłowodami, samo źródło było poza pomieszczeniem. Wtedy też nie ma tych obostrzeń i obwody oświetleniowe mogą być bez wysokoczułej RCD. Piszę o tym, gdyż chcę podkreślić to co napisałem wcześniej, iż z samego schematu (post #1) rozdzielnicy często trudno wywnioskować czy projekt zawiera błędy czy nie. Sprawa oświetlenia pomieszczeń kąpielowych jest oczywista, natomiast osobiście nie podoba mi się skumulowanie całego oświetenia na jednej różnicówce.

pzdr
    -DAREK-
  • Poziom 32  
    Sory nie zauważyłem że są 2 różnicówki 300 mA.
  • Poziom 10  
    kkas12 napisał:
    Nie kolego, nie można wyłącznika 300mA użyć jako selektywny, chyba że jest to aparat oznaczony literką literką S.
    A to jakie obwody muszą być chronione przez wysokoczuły wyłącznik RCD dokładnie precyzuje norma 4-41.
    I zapewniam kolegę, że wcale nie są to wszystkie obwody jak kolega twierdzi.

Tak kolego chodziło mi właśnie o ''S''
    Czasem warto zdać się na instalatora z doświadczeniem który wprowadzi pewne zmiany.
  • Poziom 13  
    Witam ponownie
    Proszę o jeszcze jedna rade co do przewodu PE
    Otóż do rozdzielnicy mam doprowadzony przewód 5X10mm czyli L1,L2,L3,N,PE bo tak jest w projekcje i nic nie mogę zmienić. Czyli bede miał 2 przewody PE bo drugi to przewód od bednarki.
    Na projekcje mam przewód N i PE doprowadzony do rozdzielnicy i połączony tam na jednej listwie .Następnie rozdzielony na N i PE .
    Czy będzie to dobrze rozwiązanie gdy połaczę przewody z kabla zasilającego N i PE razem a potem rozdziele je na N i PE a do rozdzielonego przewodu PE podłącze jeszcze PE bednarki.
    Dołączam foto projektu
  • Moderator
    Cytat:
    Czyli bede miał 2 przewody PE bo drugi to przewód od bednarki.

Od bednarki to jest przewód PE?
    Poza tym, rysunek jest nieczytelny, pomijając nawet iż to kopia schematu występującego w literaturze.
    No i skoro do rozdzielnicy dochodzi 5 x ... to skąd tam przewód od bednarki?
    Pomieszanie z poplątaniem...
  • Poziom 13  
    Przewód do bednarki (przewód wyrównawczy)
    No właśnie tak niestety ma być.Mam przewód 5 żyłowy i jeszcze muszę dodatkowo zakopać bednarkę i wszystko połączyć z instalacjami w domu (rurki od wody. ogrzewania ..........)
    Jak to wszystko połączyć by w zastosowaniu miało ręce i nogi

Dodano po 42 [minuty]:

Zrobiłem rysunek jak to wygląda na projekcje

Jeszcze dodam że instalacji odgromowej nie robię
  • Poziom 42  
    Dlaczego niestety???
    Uziemione połączenia wyrównawcze są gwarantem Twego bezpieczeństwa.

A skoro PEN został rozdzielony wcześniej to nie możesz znów łączyć PE i N by je znów rozdzielać. Nie dość, że sensu w tym żadnego nie ma to tak robić nie wolno.
    A wystarczyło ułożyć od złącza do budynku kabel czterożyłowy.
    Jeśli jednak masz już pięć żył to bądź konsekwentny i stosuj się i do barwnych oznaczeń żył i zasady nie łączenia tego co rozdzielone zostało.
  • Poziom 13  
    Nie mogłem położyć kabla 4.. żyłowego bo projekt wymaga 5 żył i w żadnym wypadku ZE się na to nie godzi. Taki rejon i nic na to nie poradzę .
    Rozumie więc że PE kabla mogę spokojnie połączyć z połączeniem wyrównawczym w rozdzielnicy i będzie to dobra opcja.
  • Moderator
    jkkk3 napisał:
    Nie mogłem położyć kabla 4.. żyłowego bo projekt wymaga 5 żył i w żadnym wypadku ZE się na to nie godzi. Taki rejon i nic na to nie poradzę .
    Rozumie więc że PE kabla mogę spokojnie połączyć z połączeniem wyrównawczym w rozdzielnicy i będzie to dobra opcja.

A co ma do tego ZE? Gdzie jest granica własności? Jak se chcą 5 żył to niech se położą. Na swoim. Czemu oni nie kładą? Wiesz? Bo tam nie trzeba!