Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Computer ControlsComputer Controls
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Komputer przenośny z HDMI

27 Apr 2014 01:16 1548 10
  • Level 13  
    Będę za jakiś czas potrzebować komputera do obsługi projektora FullHD w pomieszczeniu, w którym nie chcę mieć stacjonarki. Czy znajdę jakiegoś sensownego laptopa, koniecznie z wyjściem HDMI (jakość obrazu!), który ładnie mi na nim wyświetli filmy?

Inne opcje to tablet, choć to pewnie nierealne. Ewentualnie jakiś mini HTPC z przenośnym monitorem wielkości tabletu (istnieje w ogole cos takiego?), tak akurat, żeby wyłożyć się z nim na sofie.

Nie ukrywam, że trzecia opcja najbardziej mi się podoba, choć pewnie będzie najdroższa, jeżeli możliwa.
    [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Moderator of Computers service
    Hej. Mój kolega poradził sobie z tematem tak:
    Raspberry PI + OpenElec + XBMC Remote (tablet/telefon z Androidem). Opcjonalnie mysz/klawiatura USB. WiFi przez TP-Link TL-WN722N. Dekoduje HD bez problemu. Oczywiście PC będzie bardziej uniwersalny, ale jeśli to tylko pod filmy - to coś takiego (lub jakiś inny dedykowany odtwarzacz multimediów na Androidzie czy czymś zbliżonym) będzie wystarczający - do tego bezgłośny, energooszczędny i niewielki.
  • Level 13  
    Mój projektor nie ma WiFi, więc koncepcja upada.

Ale znalazłem takie wynalazki jak Asus MB168B+ albo AOC E1659FWU, wyglądają rewelacyjnie.
    Laptop pewnie wyjdzie taniej..
  • Computer ControlsComputer Controls
    Raspberry jest podłączone do projektora u kolegi przez HDMI (ma wyjście HDMI). WiFi ma tylko po to, aby móc odtwarzać media z sieci domowej bądź z internetu.

Laptop, który będzie w stanie odtworzyć rozsądnie FullHD może wcale nie być aż tak tani.
  • Level 13  
    Jakiś Asus serii 550 na Pentium i3 z HD Graphics 4000 nie da rady?
  • Level 13  
    No ciekawy to pomysł przyznam! Ale chyba coś bardziej uniwersalnego wybiorę.

Niestety taki HTPC w dobrej obudowie z jednym z powyższych monitorów wyjdzie sporo drożej niż laptop Asusa (1600PLN).

cpu+ram+mobo 500, ssd 200, pikozasilacz+pasywna obudowa z 700, 'monitor' 500, i to tak ciasno rachując, że już klawiatury, myszki i windowsa nie doliczę. Za ciszę się płaci.
    Raspberry to nie HTPC (a przynajmniej nie klasy PC, bo jako HTPC może właśnie służyć). To komputer z procesorem ARM wielkości karty kredytowej mający układ graficzny ze wspomaganiem dekodowania MPEG. Kosztuje ~150zł. Do tego potrzebny jest zasilacz 5V/1.2A micro-usb (ja używam do swojego ładowarki od nokii model AC-10E, koszt 20zł). Do tego karta SD za 30zł i obudowa za 30zł. Monitor zbędny, przecież ma być podłączone to pod projektor.
  • Level 13  
    O kurde.. zacząłem czytać o tym. Dzięki!
    Fajna sprawa. Uruchamiasz na tym OpenELEC - jest to mini dystrybucja Linuxa z programem XBMC - jest to dziecinnie proste, polega na zapisaniu gotowego obrazu na kartę SD (samo XBMC możesz sobie zainstalować pod Windowsem, żeby zobaczyć, jak to działa i czy Ci pasuje). Raspberry pobiera około 5W, więc do rozpraszania tak gigantycznych ilości ciepła nie potrzebuje nawet najmniejszego wentylatora (ba, nawet radiatora, ale w swoim egzemplarzu mimo wszystko dokleiłem mały radiator od kości pamięci z karty graficznej - zdaje się 10x10mm).

Do oglądania filmów jest OK. Dekodowanie HD720/HD1080 bez problemów, mimo relatywnie słabej konfiguracji sprzętowej :)

XBMC Windows: http://mirrors.xbmc.org/releases/win32/xbmc-12.3.exe
  • Level 13  
    Po czasie...:

Zainteresowałem się tym Raspberry, ale zdyskwalifikował go dźwięk, a w zasadzie jego jakość, o czym powszechnie piszą w sieci.

W końcu kupiłem Celerona Q1900 na płycie ASRock i wsadziłem go w kompaktową obudowę Antka ISK300. No i to było to, czego potrzebowałem. Dzięki.