Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Szlifierka SIMET DE-250 - Zmiana zasilania z 400V na 230V

27 Kwi 2014 12:13 5067 23
  • Poziom 14  
    Witam

Dostałem w spadku :) szlifierkę stołową SIMET DS-250 podobno bardzo dobra szlifierka mam jednak problem z jej przełączeniem na zasilanie 230V.
    Widnieje tam schemat wykonania mostków ale nie ma nigdzie pokazanego kondensatora ani jego wartości dla tego układu połączeń czy zasilania.
    Nie włączałem jej z obawy.

Przesyłam zdjęcia jak to jest podłączone.

Kwestia jest też podłączenia zasilania przez wyłącznik.
    W które i gdzie.Przewód neutralny był podpięty zgodnie z kolorami na mostku.

Jeśli jest ktoś chętny zaznajomi się z tym problemem to bardzo proszę.
    Pozdrawiam
    W.N

Szlifierka SIMET DE-250 - Zmiana zasilania z 400V na 230V Szlifierka SIMET DE-250 - Zmiana zasilania z 400V na 230V Szlifierka SIMET DE-250 - Zmiana zasilania z 400V na 230V Szlifierka SIMET DE-250 - Zmiana zasilania z 400V na 230V Szlifierka SIMET DE-250 - Zmiana zasilania z 400V na 230V Szlifierka SIMET DE-250 - Zmiana zasilania z 400V na 230V Szlifierka SIMET DE-250 - Zmiana zasilania z 400V na 230V Szlifierka SIMET DE-250 - Zmiana zasilania z 400V na 230V Szlifierka SIMET DE-250 - Zmiana zasilania z 400V na 230V Szlifierka SIMET DE-250 - Zmiana zasilania z 400V na 230V

Dodano po 3 [minuty]:

Tabliczka znamionowa.

Szlifierka SIMET DE-250 - Zmiana zasilania z 400V na 230V
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Poziom 39  
    Kolego, szlifierka ta może być podłączona do sieci trójfazowej 220V ale tylko w połączeniu uzwojeń w trójkąt natomiast w przypadku podłączenia do instalacji 380V uzwojenia musisz przełączyć w gwiazdę chcąc podłączyć ww szlifierkę do sieci jednofazowej 230V musisz zastosować kondensator, wielokrotnie temat ten był opisywany.
  • Poziom 14  
    Niestety nie ma mnie na elektrodzie często dlatego tego nie widzę:)
    Nie chcę ryzykowac więc stąd pytam ludzi chętnych do pomocy a nie do określania czy coś było czy nie:) Bo widac tego nie znalazłem.Wolę miec to jednoznacznie określone w tym zapytaniu niż śledzic kolejne niekoniecznie jasne dla mnie:)
  • Poziom 11  
    sieci trójfazowej 220V. Kolego niewolno2. Od kiedy sieć trójfazowa to 220V. Sieć trójfazowa ma napięcie znamionowe 400v a jednofazowe 230V. Pozdrawiam
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Poziom 14  
    To już mam podłączone wg tego schematu z maszyny ale nie wiem gdzie i o jakiej wartości podpiąc kondensatory i czy jeden czy dwa bo są rozruchowe z tego co czytam i pracy. Muszę byc pewien w które miejsca na moim schemacie go wpiąc lub je. Jakiej firmy są trwałe i tak jak wspominałem jakiej wartości?
  • Poziom 11  
    Układ trójfazowy - rodzaj układu, który składa się z 3 obwodów elektrycznych prądu przemiennego, w których napięcia przemienne źródeł o jednakowej wartości i częstotliwości są przesunięte względem siebie w fazie o 1/3 okresu.
  • Poziom 11  
    Dokładnie. Ale dobrze jest nazywać tak jak się powinno :) . A odnośnie tej szlifierki to do prawidłowej pracy potrzebuje kolega kondensatora 100uF, może być też 125uF na 450V.
  • Poziom 14  
    Ja wiem :) dlatego wolę miec rozwiązane zagadnienie na początku a potem wyjaśnione dlaczego. Bo czytam i wychodzą dwa kondensatory i niestety nie wiem czy jest tu potrzebny tylko rozruchowy czy też pracy? Nie wiem jakiej wartości bo napięcie zapewne do 400V byle nie mniej niż 230:) Muszę to jednak miec narysowane na swoim bo widzę ,że tam są inne oznaczenia.

Druga sprawa wyłącznik jest na 3 przewody - z tego co pamiętam jeden był na niebieski neutralny i te dwa na fazowe brązowy i czarny. Czy jest różnica gdzie podepnę fazę?Chyba nie ale wolę się upewnic. Zresztą chcę ten wyłącznik wymienic
    na elektromagnetyczny, którego zresztą poszukuję:)

Dodano po 24 [minuty]:

Czyli teraz jaki najlepszy kondensator i jak wpięty:)?

Dodano po 1 [minuty]:

Rozruchowy to już widzę.
  • Poziom 14  
    Ja potrzebuję lewe obroty na niej z tego co widzę na osłonach szlifierki.
    Czyli patrząc na schemat kondensator jest podłączony dla tych obrotów między przewodami L1 a N. Chyba że wyjdzie to inaczej.

Druga sprawa dotyczy wartości kondensatora - jeden kolega podaje dla 700W około 50uF a drugi 100 lub 125.Skąd taka różnica?
    Co powoduje zmiana wartości kondensatorów? Większe przesunięcie fazy czy jak?
    Silnik będzie mocniejszy czy słabszy?Czy może osiągnie wolniej obroty a może i sama prędkośc obrotowa będzie różna?

Dodano po 38 [minuty]:

Prawe ...obroty bo źle patrzyłem.
  • Poziom 14  
    Silnik ruszył.
    Lekko ciepły po 2 minutach pracy bez obciążenia.
    Zastanawiam się czy mniejszy kondensator nie da większych obrotów.
    Ja zastosowałem tak jak w pierwszej informacji czyli 100 i w sumie taki był dostępny
    w dniu dzisiejszym. Ewentualnie jutro zamienię na taki w okolicy 70 czyli pewnie 80.

Pozdrawiam i dziękuję.
  • Poziom 14  
    Jedno jeszcze pytanie jaka jest temperatura pracy takich maszyn bez obciążenia?
    U mnie po 15 minutach jest to temperatura na moje oko około 35-45 st.
    Jaki wpływ na temperaturę ma kondensator a raczej jego wartośc?
  • Poziom 11  
    Zmiana pojemności kondensatora pracy wpływa także na przesunięcie fazowe pomiędzy
    prądem a napięciem w obu uzwojeniach stojana.

Symulacia rozruchu silnika w środowisku Matlab/Simulink. Rozruchu dokonywano dla
    pojemności kondensatora pracy zmienianej w zakresie 1-10 µF. Na podstawie przeprowadzonych
    symulacji stwierdza się że pojemność z przedziału 3-5 µF silnik
    ma najkrótszy czas rozruchu oraz najmniejsze oscylacje przebiegów momentu elektromagnetycznego
    oraz prędkości kątowej wirnika w stanie ustalonym pracy silnika.
    Optymalna wartość pojemności kondensatora pracy wynosi 4 µF. Dla tej pojemności
    kondensatora oscylacje prędkości kątowej wirnika oraz momentu elektromagnetycznego
    są najmniejsze, a wartości prądów uzwojeń stojana są praktycznie jednakowe.
  • Poziom 14  
    Tzn. potrzebuje jeszcze kondensator pracy?:) zalozylem 60uF i jakby silnik szybciej wchodzi na obroty. Martwi mnie ta rosnąca temperatura. W szumie nie ma on łopatek chłodzących, jest zamknięty to może jest to normalna temperatura pracy tego urządzenia.
  • Poziom 11  
    Wiesz temperatura jest wysoka. Zastanawiam się co może być jej przyczyną. A tych łopatek nie było fabrycznie czy ktoś nie założył badź zdemontował??? A sprawdź czy łożyska dobre czy nie ma luzu.
  • Poziom 14  
    W takich maszynach nie ma nigdy chłodzenia bo są powiedzmy szczelne.
  • Poziom 14  
    Czy ktoś się spotkał z tą szlifierką i wie jaki prawidłowo ma byc tam kondensator?
    Ewentualnie kto produkował silniki dla Simet Jelenia Góra?
  • Poziom 14  
    działa ale się grzeje a nie powinna aż tak po 15 minutach.
    Dwa kondensatory i w sumie musiałbym ich kupic z 10:)

Z tego co doczytałem musi byc równowaga na wszystkich uzwojeniach czyli nie wiem jak to zmierzyc:)