Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jakiego tiga kupić? VIPER 335 AC/DC, THF 230AC/DC, sherman 200 201 P AC/DC

Aicid1 27 Kwi 2014 14:08 2343 0
  • #1 27 Kwi 2014 14:08
    Aicid1
    Poziom 7  

Witam :)
    Jak z tytułu widać mam pytanie co do spawarek typu TIG.
    Muszę kupić coś małego, sprytnego i sprawnego. Bo ten transformator w garażu mnie do "furii" nie raz doprowadza. W planie był (i jak na razie jest) migomat "BESTER MAGSTER 280 4x4". Ale nie pospawam niem wszystkiego i myślę o zmianie zakupu.
    Tig ma tą zaletę, że spawa wszystko i mogę ciąć plazmą. Teraz tylko pytanie jaki TIG i czy każdy ma funkcję cięcia plazmą?? Upatrzyłem sobie z dostępnych na rynku:
    -MAGNUM TIG THF 230AC/DC
    -Sherman TIG 200 201 P AC/DC
    -TIG VIPER 225P AC/DC
    Te trzy modele mają zasilanie 230V
    Natomiast te poniżej dwa są zasilane siłowo:
    -TIG VIPER 335 AC/DC
    -Sherman TIG 315 P AC/DC
    Które lepiej mogą się sprawować, czy może już ktoś miał-ma doświadczenie z tymi zabawkami?
    Jak wiem z własnych obserwacji i doświadczenia urządzenia zasilane gniazdem siłowym działaj sprawniej i wydajniej niż te na 220V. Jak zmieniłem silnik w wiertarce stołowej 700W-220V na 2.2kw-380V to nie ma porównania :) Teraz wiertła tylko strzelają a wiertarka idzie po przodu :D
    Wracając do tematu, do czego będzie mi miał służyć TIG?
    Do drobnych robótek w warsztacie. Pospawać pękniętą blachę, tłumik w aucie, uspawać bramę z kształtownika, czasem coś pęknie aluminiowego, z nierdzewki trochę będzie spawania, trochę spawam konstrukcje z rurek bezszwowych 1,5 cala grubościenne 5mm gdzie mam do wykonania około 150 spawów wokół każdej rurki, i ogólnie wszystko co się nadarzy.
    Nie raz będzie stał przez tydzień, dwa, a i miesiąc nie ruszany, a nie raz będzie przez 2 tygodnie chodził 12 godzin dziennie.
    Nigdy nie miałem do czynienia z tigiem, ale jak zobaczyłem jakie kładzie spawy to się nim zakochałem :D Kończysz spawanie i... kończysz spawanie, spawy czyste, gładkie, równe. Nie ma żadnego czyszczenie odprysków jakie powstają przy spawarce transformatorowej. Fakt, że pewnie pierwsze dwa tygodnie to będę się uczył spawania i ustawiania parametrów, ale to szczegół. Nie takich rzeczy się człowiek się już naumiał ;) Ważne by działało bez awaryjnie i płynnie spawało.
    Jakich elektrod do jakiego materiału najlepiej używać :?:
    Jaki drut :?:
    No i żeby startowanie było z pedału, a nie z wyłącznika na uchwycie.
    Jak będę miał możliwość spawania cienkich blach i różnych stopów metali to sąsiedzi zaczną się schodzić i 2,3,5 dyszek co rusz wpadnie do kieszeni ;)
    Za wszelką pomoc z góry dziękuję :)

0 0