Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jakiego tiga kupić? VIPER 335 AC/DC, THF 230AC/DC, sherman 200 201 P AC/DC

Aicid1 27 Apr 2014 14:08 3243 0
 • #1
  Aicid1
  Level 8  
  Witam :)
  Jak z tytułu widać mam pytanie co do spawarek typu TIG.
  Muszę kupić coś małego, sprytnego i sprawnego. Bo ten transformator w garażu mnie do "furii" nie raz doprowadza. W planie był (i jak na razie jest) migomat "BESTER MAGSTER 280 4x4". Ale nie pospawam niem wszystkiego i myślę o zmianie zakupu.
  Tig ma tą zaletę, że spawa wszystko i mogę ciąć plazmą. Teraz tylko pytanie jaki TIG i czy każdy ma funkcję cięcia plazmą?? Upatrzyłem sobie z dostępnych na rynku:
  -MAGNUM TIG THF 230AC/DC
  -Sherman TIG 200 201 P AC/DC
  -TIG VIPER 225P AC/DC
  Te trzy modele mają zasilanie 230V
  Natomiast te poniżej dwa są zasilane siłowo:
  -TIG VIPER 335 AC/DC
  -Sherman TIG 315 P AC/DC
  Które lepiej mogą się sprawować, czy może już ktoś miał-ma doświadczenie z tymi zabawkami?
  Jak wiem z własnych obserwacji i doświadczenia urządzenia zasilane gniazdem siłowym działaj sprawniej i wydajniej niż te na 220V. Jak zmieniłem silnik w wiertarce stołowej 700W-220V na 2.2kw-380V to nie ma porównania :) Teraz wiertła tylko strzelają a wiertarka idzie po przodu :D
  Wracając do tematu, do czego będzie mi miał służyć TIG?
  Do drobnych robótek w warsztacie. Pospawać pękniętą blachę, tłumik w aucie, uspawać bramę z kształtownika, czasem coś pęknie aluminiowego, z nierdzewki trochę będzie spawania, trochę spawam konstrukcje z rurek bezszwowych 1,5 cala grubościenne 5mm gdzie mam do wykonania około 150 spawów wokół każdej rurki, i ogólnie wszystko co się nadarzy.
  Nie raz będzie stał przez tydzień, dwa, a i miesiąc nie ruszany, a nie raz będzie przez 2 tygodnie chodził 12 godzin dziennie.
  Nigdy nie miałem do czynienia z tigiem, ale jak zobaczyłem jakie kładzie spawy to się nim zakochałem :D Kończysz spawanie i... kończysz spawanie, spawy czyste, gładkie, równe. Nie ma żadnego czyszczenie odprysków jakie powstają przy spawarce transformatorowej. Fakt, że pewnie pierwsze dwa tygodnie to będę się uczył spawania i ustawiania parametrów, ale to szczegół. Nie takich rzeczy się człowiek się już naumiał ;) Ważne by działało bez awaryjnie i płynnie spawało.
  Jakich elektrod do jakiego materiału najlepiej używać :?:
  Jaki drut :?:
  No i żeby startowanie było z pedału, a nie z wyłącznika na uchwycie.
  Jak będę miał możliwość spawania cienkich blach i różnych stopów metali to sąsiedzi zaczną się schodzić i 2,3,5 dyszek co rusz wpadnie do kieszeni ;)
  Za wszelką pomoc z góry dziękuję :)