Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Osprzęt kablowy
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sposób na przekazanie informacji między dwoma miejscami oddalonymi o 400 m.

27 Kwi 2014 20:10 1251 9
 • Poziom 2  
  Na działce oddalonej od naszego domu ok. 400 m pojawiają się niechciani goście. Staram się wymyślić dobry system informujący domowników o tym, że ktoś chodzi po działce. Na działce niema prądu, więc układ musi być zasilany na baterie.

  PROBLEM: Jaki jest najlepszy sposób na przesłanie informacji z działki do domu? Optymalnie byłby to tani układ umożliwiający komunikację, który może spokojnie wisieć na działce i nie potrzebuje zbyt dużo energii elektrycznej. Informacja jaką miałoby przesyłać byłaby zero-jedynkowa (wykryto ruch/nie wykryto ruchu).

  PS: Jeśli uda mi się stworzyć coś sensownego to chętnie podzielę się projektem (o ile kogoś będzie on interesował).
 • Osprzęt kablowy
 • Osprzęt kablowy
 • Poziom 2  
  Nie interesują mnie gotowe rozwiązania (irytują mnie złodzieje, ale kupno drogiego sprzętu nie wchodzi w grę, bo nie trzymam na działce złotych jabłek). Chcę się przy okazji rozwijać. Jeśli okaże się, że nie znajdę odpowiedniego sposobu komunikacji między dwoma oddalonymi od siebie urządzeniami, to skończy się na jakimś straszaku... Programować potrafię, zabawę z elektroniką dopiero zaczynam (mam na koncie tylko proste układy), stąd ten wątek. Serio byłby fajnie gdyby znalazło się rozwiązanie, jeśli czarno to wygląda, to też dobrze będzie o tym wiedzieć, żeby szukać innych rozwiązań.
 • Pomocny post
  Poziom 43  
  Jeśli masz warsztat wyposażony w niezbędną aparaturę pomiarową (do dyspozycji jest częstotliwość ok. 433MHz, lub wyższe: 1,2GHz, 2,4GHz, ...), masz nie tylko chęci, ale i doświadczenie w układach nadawczych i odbiorczych analogowych, i trochę czasu, to działaj!
  W końcu nadajnik na 433MHz o stabilnej częstotliwości potrafi zrobić (prawie) każdy, a czuły odbiornik o wystarczajacej selektywności i odporności na sygnały zakłócajace (piloty od zamków centralnych w samochodach i sterowanie bram) to prawie pryszcz - pewnie dodasz tylko procesor rozpoznajacy 'swój' sygnał.
  O antenach nie wspominam ...
  Zapewne niedługo podzielisz się na forum wynikami swoich prac!

  Jeśli zbudowanie urządzenia o cenie rynkowej 200,- złotych zajmie Ci 200 godzin, to znaczy, że Twoja godzina pracy jest warta mniej, niż 1 złoty (odlicz cenę części i amortyzacji narzędzi).
  Może bardziej dochodowe jest przekopanie ogródków sasiadom, a za zarobioną kasę kupić 'gotowca'?
 • Pomocny post
  Poziom 20  
  Kolego Rzuuf, podążając za Twoimi wskazówkami, to nie warto robić czegokolwiek, bo przecież 99.9% projektów, które robią młodzi, uczący się elektronicy/hobbyści zostało już wymyślone i zbudowane. Więc nikt niczego by się nie nauczył bo każdy by poszedł i kupił do sklepu. Nabytego doświadczenia, nawet jeśli nie uda się zrobić urządzenia docelowego, nie da się przełożyć na pieniądze. Poza tym, nie trzeba od razu projektować wszystkiego od początku, w dzisiejszych czasach można kupić moduły nadawcze i odbiorcze, które są w stanie poradzić sobie z taką odległością, poradników do tworzenia anten można znaleźć w internecie przynajmniej kilkanaście, a ewentualnie można również zakupić anteny na wybrane pasmo w niewygórowanych cenach. Co do sprzętu, to przecież taki amatorski nadajnik nie musi być skalibrowany i zestrojony jak urządzenia za kilkaset zł. Proponuję zacząć od zapoznania się z jakimiś prostymi i niedrogimi nadajnikami np: Link
  Link
  Poeksperymentować z zasięgiem i różnymi antenami, nawet gotowymi, spróbować zestawić to w całość. Jak mówię, nawet przy niepowodzeniu nabyte doświadczenie może zaowocować w przyszłości, a takie zniechęcanie młodego, być może zdolnego człowieka nie poprowadzi go do zdobywania wiedzy.
 • Poziom 43  
  Drako1988 napisał:
  ... takie zniechęcanie młodego ...
  - gdzie tu widzisz zniechęcanie?
  Poczytaj mój wpis:
  Rzuuf napisał:
  ... masz nie tylko chęci ... i trochę czasu, to działaj!

  Natomiast będę sie upierał, że motyka nie jest właściwym narzędziem do obróbki Słońca.
 • Pomocny post
  Poziom 33  
  Witam
  Raspberry PI plus jakiś czujnik ruchu. ( np. PIR albo kamera )
  Raspberry zapewni komunikację na WiFi oraz obsługę czujek, w ekstremalnym przypadku nawet obsługę kamer z wykrywaniem ruchu, istnieje gotowe oprogramowanie do wykrywania ruchu przez kamery, całość bez zasilania można zamknąć w cenie niewiele większej niż 200 a dla wersji A nawet poniżej.
  Układ pobiera około 0,5A.
  Na forum ( http://r-pi.pl/forum/index.php ) można poczytać o różnych rozwiązaniach problemu.
  Piotr
 • Poziom 31  
  Rzuuf napisał:
  ..
  Jeśli zbudowanie urządzenia o cenie rynkowej 200,- złotych zajmie Ci 200 godzin, to znaczy, że Twoja godzina pracy jest warta mniej, niż 1 złoty (odlicz cenę części i amortyzacji narzędzi).
  Może bardziej dochodowe jest przekopanie ogródków sasiadom, a za zarobioną kasę kupić 'gotowca'?

  Nauka też kosztuje. A najlepszym sposobem aby się czegoś nauczyć jest znaleźć sobie cel i motywację. Często też bywa, że w trakcie nauki robi się proste urządzenia które spokojnie można taniej kupić.
  Nie wiem komu potrzebna jest migająca LED ale to przecież najczęściej robiony układ w procesie programowania mikroprocesora ;)
 • Poziom 2  
  Hehe. Dziękuję za odpowiedzi na moje infantylne pytanie. Gdyby nie to, że teraz zaintrygował mnie temat, to nawet nie chciałoby mi się myśleć o jakiś dodatkowych zabezpieczeniach na działce.

  Obecnie temat trochę mi się rozjaśnił. Mam arduino, więc chyba na nim oprę część urządzenia znajdującą się w domu. Teraz widzę, że są fajne moduły radiowe z gotową biblioteką do arduino, więc chyba będę mieć ułatwione zadanie. Z zakłóceniami sygnału raczej nie będę mieć problemu, bo pomiędzy domem i działką rozciąga się szczere pole (no może kilka krów się znajdzie, ale wątpię, żeby używały pilota). Jeszcze muszę prześledzić temat, ale jeśli mnie przerośnie, trudno. ;)

  Jeszcze raz dziękuję za poświęcenia czasu na udzielenie odpowiedzi.
 • Pomocny post
  Użytkownik usunął konto