Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wymiana przewodu przedlicznikowgo.

Scalp0 27 Apr 2014 20:16 4038 8
Computer Controls
    Scalp0
    Level 11  
    Witam,

Krótki opis sytuacji:
    Stary dom z 1930 rozdzielnia z rozłącznikiem znajduje się we wnęce zewnętrznej ściany ( zabezpieczona starą kłódką, linia podziemna ). Od rozdzielni kabel biegnie do komórki ( piętro ) na ścianie przewodem 6 mm x 4 Cu następnie łączy się w małej "rozdzielni" z 3 bezpiecznikami topikowymi ( z plombą). Z tego pkt. biegnie przewodem "mizernej" jakości prawdopodobnie 1,5 x 3 Cu do zabezpieczenia przedlicznikowego ( również plomba | dwa liczniki jeden na parter trójfazowy i jedno fazowy piętro ). Po liczniku oczywiście bezpieczniki i dalej stara instalacja aluminiowa.

Pytania:
    1) Czy mogę po zgłoszeniu do ZE wymienić przewód 4x 1,5mm na 4x 6mm rezygnując przy tym z "podwójnego" zabezpieczenia przedlicznikowego ?
    2) Jeżeli tak to czy pozostawić stare bezpieczniki topikowe jako zabezpieczenie przedlicznikowe czy może wymienić na nowe ( jaka charakterystyka ) ?
    3) Czy układając nową instalację na parterze mogę dokonać podziału PEN + uziemienie tegoż punktu ? ( przewód do licznika tylko 4 x 6mm )
  • Computer Controls
    djlukas
    Level 27  
    U mnie w regionie by to nie przeszło. A rada dla ciebie zadzwonić lub podjechać do ZE i przedstawić im problem.
    fighter
    Level 21  
    Kolego na wszystkie te odpowiedzi powinien udzielić ci elektryk z uprawnieniami który to wykona i bedzie wiedział jak to zrobić tak by było prawidłowo a puzniej się pod tym podpisze. Ewentualnie szaleniec z uprawnieniami który sie pod twoja pracą podpisze, bo widać po pytaniach, że nie wiesz za bardzo co z czym i do czego.
  • Computer Controls
    slawekx
    Level 29  
    Podajesz 6 mm x 4 potem 1,5 x 3 - i jeszcze że jest PEN - co to za rodzaj sieci i instalacji wewnątrz budynku ?
    Scalp0
    Level 11  
    Oczywiście w natłoku myśli w dniu wczorajszym posta napisałem chaotycznie. Chciałbym skupić się na dziwnej sytuacji jaka ma miejsce przed licznikiem.
    Mianowicie... Miedzy rozlacznikami na ścianie zew. budynku, a licznikami występuje łączenie przewodów. Z zewnątrz do środka biegnie przewód 4x6mm następnie łączy się poprzez trzy zaplombowane bezpieczniki z przewodem 4 x 1,5mm ( nie tak jak pisałem wcześniej 3 x 1,5mm ). Ten ostatni przewód wchodzi w zabezpieczenie przedlicznikowe, a następnie trafia do licznika.

Chciałbym wymienić przewód 1,5mm na przewód 6mm i najlepiej dobrać odpowiednie nowe zabezpieczenie przedlicznikowe w zastępstwo za bezpieczniki topikowe rezygnując przy tym z podwójnego zabezpieczenia trasy przedlicznikowej, która wynika z prowadzenia 2 różnych przewodów / o różnych przekrojach.

Oczywiście będę konsultowal się z ZE i mogę wezwać elektryka jednak chciałbym wiedzieć jak prawidłowo powinien taki zabieg wyglądać.
    fighter
    Level 21  
    Kolego żeby wiedzieć jak to zrobić trzeba mieć podstawy wpojone pewne np takie, że jeśli masz faktycznie TNc i PEN to nie możesz zastosować 6mm2. Jeśli nie masz podstaw opanowanych to cieżko ci będzie coś z sensem zrozumieć.
    Twój problem był wałkowany na forum nie raz myśle i jak poczytasz z zrozumieniem to może coś wywnioskujesz a jeśli nie to tylko usługi elektryka z uprawnieniami ci zostały i kontakt z ZE.
    Scalp0
    Level 11  
    Doczytałem popytałem i z tego co zrozumiałem pozostaje mi zgłoszenie do ZE calem odłączenia "bemów" i ułożenie całkowicie nowego przewodu 5 x 10mm2 do licznika i ponowne zgłoszenie celem podłączenia go zarówno w "skrzyni" na zewnątrz i w liczniku + plombowanie.

Z jednego wątku na forum doczytałem by pozostawić bezpieczniki topikowe i zgłosić jedynie chęć wymiany przewodu ze względu na

Quote:
    a jak się odezwiesz do ZE o wymianę zabezpieczeń przedlicznikowych a masz je jeszcze w domu to każą ci je wyciągnąć na zewnątrz budynku a to wtedy grubsza robota i nie polecam pod napięciem to robić

Pytanie ile może orientacyjnie kosztować w ZE taka przyjemność za podłączenie w 2 pkt. tego przewodu + plombowanie ?

Czy gdybym miał kolejne pytanie mogę kontynuować w tym wątku ? ( dotyczące już zagadnień po liczniku )
    fighter
    Level 21  
    Scalp0 wrote:

Pytanie ile może orientacyjnie kosztować w ZE taka przyjemność za podłączenie w 2 pkt. tego przewodu + plombowanie ?

TO ile to może kosztować to się dowiedz u źródła czyli w ZE, dolicz do tego elektryka z uprawnieniami który to wykona,pomierzy i się pod to podpisze.

Kolego mamy ci wytłumaczyć jak projektować i wykonywać całe instalacje ? ? ?
    Scalp0
    Level 11  
    Dziękuje za dotychczasową pomoc.

Oczywiście nie oczekuje tłumaczenia jak wykonać/projektować instalację.