Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung - Backup całego dysku na drugi o mniejszej pojemności

piotrek.gk 28 Kwi 2014 08:15 2430 17
  • #1 28 Kwi 2014 08:15
    piotrek.gk
    Poziom 12  

Witam
    Posiadam laptopa z dyskiem 750GB z preinstalowanym system windows 8. Chciałbym zrobić obraz tego dysku ze wszystkimi partycjami, najlepiej z kompresją, bo nie posiadam drugiego tak dużego bym mógł zrobić klona 1:1. Chcę zainstalować nowego, świeżego windowsa, bez tych wszystkich aplikacji dołączonych do systemu przez producenta i w razie czego móc przywrócić pierwotną wersję z backup'u. Jest jakiś sensowny program, który to zrobi?

0 17
  • #2 28 Kwi 2014 08:39
    linuks
    Spec od komputerów

Użyj gzip. Kompresja ok 1/3 zajętego miejsca.
    Polecenie w terminalu.
    gzip -c /dev/sda > /media/sdb1/obrazdysku.gz

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=13542252#13542252
    Polecenie przywracające cały dysk z obrazu
    gunzip -c /media/sdb1/obrazdysku.gz > /dev/sda

Oczywiście partycja z obrazem musi być zamontowana (pozostałe odmontowane) przed wpisaniem poleceń. Jeżeli będzie zamontowana w innym katalogu to trzeba odpowiednio zmodyfikować polecenia.
    Pozdrawiam.

0
  • #3 28 Kwi 2014 09:00
    piotrek.gk
    Poziom 12  

Dzięki linuks, ale jakoś nie czuję się mocny w linuxie. Czy jest jakiś inny program, najlepiej nie obsługiwany w terminalu?

0
  • #4 28 Kwi 2014 09:08
    linuks
    Spec od komputerów

Wpisanie jednego polecenia to nie jest trudno a sposób sprawdzony osobiście i skuteczny.
    Zrobię filmik z robienia obrazu dysku i zamieszczę. Może się przyda innym.
    Zobaczysz że jest proste. I tak musisz to zrobić z live a nie z poziomu windowsa.

Filmik przykładowy. Obraz dysku z win7 na drugi dysk(partycja sdb1) 8GB.
    Pierwsze polecenie tworzy katalog /mnt/sdb1
    Drugie montuje partycje sdb1 (NTFS ) do punktu montowania /mnt/sdb1
    Trzecie wykonuje obraz dysku sda.

Ze względu na czas tworzenia kopi filmik przerwałem. Niestety w terminalu nie pokazuje postępu ale po obciążeniu procesora widać ,że program pracuje.
    Jak skończy robić obraz to wyzeruję dysk sda i przywrócę go z obrazu. Filmik załączę.
    Pozdrawiam.

0
  • #5 28 Kwi 2014 09:22
    piotrek.gk
    Poziom 12  

Z tym filmem byłoby super. Kiedyś robiłem obraz partycji chyba programem Hard Disk Manager z bootowalnej płyty, ale to dotyczyło tylko jednej partycji, nie wiem czy obsłużyłby cały dysk.

0
  • Pomocny post
    #6 28 Kwi 2014 09:31
    linuks
    Spec od komputerów

Polecenie w terminalu-root fdisk -l pokaże jak system widzi dyski/partycje. To je możesz wpisać przed poleceniami montującymi.
    l jak Lucuna. Obraz się robi.

0
  • #7 28 Kwi 2014 09:44
    piotrek.gk
    Poziom 12  

Dzięki bardzo,

0
  • #8 28 Kwi 2014 09:56
    linuks
    Spec od komputerów

Obraz dysku 20 GB ma wielkość 2,7 GB

Teraz dysk sda zeruję. Potem go przywrócę z obrazu.
    Sory za takie filmiki ale to pokazuje jak prosto to można zrobić.
    Po zerowaniu dysk 20 GB pusty bez tablicy partycji jak widać. Puściłem przywracanie z obrazu.

Jak przywróci to dam następny filmik.
    Przywracanie trwa ok 3 razy szybciej niż tworzenie obrazu. Jak widać pojawiły się partycje win 7 na dysku.

Po tych operacjach win7 uruchamia się bez problemu.

Jak czytam o problemach z windowsem na laptopach to aż się prosi ,żeby taki obraz zrobić przed jakimiś działaniami na partycjach czy aktualizacjami bo w razie niepowodzenia przywraca się dysk z obrazu i nie ma problemów.
    Oczywiście plik obrazu można podzielić na kawałki i zgrać na DVD na wszelki wypadek.
    Tak szczegółowo opisałem bo może się to komuś przydać.
    Pozdrawiam

0
  • #9 28 Kwi 2014 10:50
    PRL
    Poziom 33  

Jak już Kolega chce spod Windowsa, to ja stosuję Paragon Backup.
    Nigdy mnie nie zawiódł.
    Archiwizuje MBR, Partycje i je pakuje.

0
  • #10 28 Kwi 2014 10:58
    piotrek.gk
    Poziom 12  

Dzięki PRL. Przetestuję również Paragon Backup. A tak na marginesie to przywracanie obrazu jest z jakiejś płytki?

0
  • Pomocny post
    #11 28 Kwi 2014 11:05
    PRL
    Poziom 33  

Przywracanie jest spod Windows (restart systemu i uruchamia się Praragon). Dodatkowo Paragon tworzy CD lub Pendrive do przywracania i z niech się startuje system i przywraca zawartość dysku.
    Nie wiem, czy na stronie producenta jest jeszcze dostępna wersja darmowa.
    Jak nie, to poszukaj wersji 2012 Free. Darmowa, ale w pełni funkcjonalna.

0
  • #12 28 Kwi 2014 11:50
    piotrek.gk
    Poziom 12  

Dzięki bardzo wszystkim za informacje

0
  • #13 28 Kwi 2014 12:24
    linuks
    Spec od komputerów

Przecież nośnik startowy paragon w wersji free to jest linuks. Robi doĸładnie to samo tylko wymaga instalacji na dysku ( tylko po co ? jak pełne przywracanie trzeba robić z live) Opowieści o zgodności z win8.1 to chwyt marketingowy bo pełny backup robi obraz bez względu na to jaki system znajduje się na dysku.
    To samo robi darmowy redobackup i nie wymaga instalacji.
    http://linuxiarze.pl/redo-backup/

Do backupów linuks-live jest używany. Zdecydowana większość programów do backupu używa linuksa. Tylko niektóre komercyjne winPE. Twórcy programów nic o tym że bazuje na linuksie nie piszą aby nie straszyć użytkowników. Wolą napisać zgodny z win8.1 albo coś podobnego. Podobnie jak producenci komórek i tabletów nie piszą że system na nich zainstalowany bazuje na linuksie bo jednak strach w oczach użytkowników na samo słowo linuks robi swoje.
    Pozdrawiam.

Dodano po 11 [minuty]:

PRL napisał:
    Przywracanie jest spod Windows (restart systemu i uruchamia się Praragon).

Czyli linuks w wersji free paragona się uruchamia :)
    Zupełnie zbędne jest instalowanie tego programu na dysku bo tylko miejsce zajmuje a przywrócenie na nowy dysk lub w przypadku uszkodzenia systemu na dysku odbywa się z nośnika startowego czyli linuksa :)
    Podstawowa zasada jest taka ,że nie powinno się robić backupu systemu z uruchomionego systemu na dysku. Prosta droga do powstania błędów i braku możliwości przywrócenia z takiej kopi.
    Pozdrawiam.
    Programów jest masa do wyboru i każdy używa to co mu się podoba.
    Opisałem to co używam od lat i nigdy nie zawiodło.

0
  • #14 28 Kwi 2014 13:00
    PRL
    Poziom 33  

Cytat:
    Robi doĸładnie to samo tylko wymaga instalacji na dysku ( tylko po co ? jak pełne przywracanie trzeba robić z live)

Po to, by robić sobie archiwizacje co jakiś czas.

Cytat:
    Czyli linuks w wersji free paragona się uruchamia

Tak, ale w wersji z GUI, gdzie się wyklikuje, a o to chyba autorowi chodziło.

Cytat:
    Programów jest masa do wyboru i każdy używa to co mu się podoba.
    Opisałem to co używam od lat i nigdy nie zawiodło

Ja też podałem program, który używam.:)

Autor:
    Cytat:
    Dzięki linuks, ale jakoś nie czuję się mocny w linuxie. Czy jest jakiś inny program, najlepiej nie obsługiwany w terminalu?

Stąd podałem przykładowego Paragona.

0
  • #15 28 Kwi 2014 13:04
    linuks
    Spec od komputerów

W redobackup też wyklikujesz wszystko żeby nie było szoku z terminalem. Znam ten strach przed terminalem. Nawet wpisanie jednego prostego polecenia jest problemem i jeżeli alternatywą jest klikanie w kilku (kilkunastu ) oknach aby osiągnąć to samo użytkownicy windowsa wybierają klikanie.
    Praca w terminalu ma ten plus że dokładnie wiesz co robisz.
    Pozdrawiam.

0
  • #16 28 Kwi 2014 13:08
    PRL
    Poziom 33  

Ale Linuks, ja się nie licytuję...
    Autor się pytał o program do archiwizacji, gdzie się wyklikuje, to podałem za przykład Paragona, którego ja używam.

0
  • #17 11 Paź 2014 13:33
    schwimmen
    Poziom 9  

A ja właśnie mam problem z terminalem. Już przy pierwszym poleceniu mkdir /mnt/sdc wyskakuje błąd, że nie można utworzyć katalogu bo brak dostępu.
    Czy Ubuntu 14.01 Live Cd ma jakieś ograniczenia? Co robić dalej?

0
  • #18 14 Paź 2014 16:04
    linuks
    Spec od komputerów

Nie ma żadnych ograniczeń. Polecenia trzeba wydawać jako root. Jeżeli nie jesteś zalogowany jako root to przed poleceniem wpisz sudo.
    sudo mkdir /mnt/sdc1
    Pozdrawiam.

0