Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Suszarka elektrolux edc 67550 - nie kręci bębnem

28 Kwi 2014 09:59 5748 6
  • Poziom 2  
    Witam Wszystkich serdecznie.

Zakładam nowy wątek bo mam problem z suszarką
    Electrolux edc 67550. Nie kręci bęben.

Zacznę od tego, że nie udało mi się dostać do silnika. Zakładam, że jest on na dole pod bębnem.
    Może ma ktoś instrukcję serwisową do tego modelu?
    Albo czy ktoś może powiedzieć, co należy rozkręcić aby dostać się do silnika?

Odkręciłem z tyłu zabezpieczenia ale po odkręceniu śrub z tylnej ścianki całość siedzi i nie chce się ruszyć. Nie chciałbym czegoś urwać.

Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Specjalista AGD
    Może pomoże:
  • Pomocny post
    Moderator AGD
    Prócz tych wkrętów z tyłu jest jeszcze jeden mało widoczny trzymający górny przód ścianki i jeden widoczny z tyłu.
  • Poziom 2  
    Panowie, dzięki będę szukał tych dwóch śrób. Bo po odkręceniu tych z tyłu obudowy całość trzymała się i nie dało się jej zdjąć.

Mam jeszcze pytanie, czy tylną osłonę da się zdjąć bez bębna? Bo mam wrażenie, że jak próbowałem zdjąć tylną obudowę to bęben również się ruszał. Jakby był do niej przyczepiony.
  • Pomocny post
    Moderator AGD
    Wystarczy zdemontować pokrywę i prawą boczną ściankę by dostać się do silnika.
    Odkręcasz wkręty zaznaczone w poście https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=13552575#13552575 i patrzysz gdzie co trzyma.
    Potrzebny jest klucz 7mm.
    Jeśli nie dajesz rady tego zrobić to obawiam się że dalsza dyskusja to tylko bicie piany.
  • Poziom 2  
    Dziękuję Wszystkim za pomoc. Przyczyna okazała się prozaiczna, pękł pasek.
    Pasek kupiony i wymieniony.

Zrobiłem zgodnie z radami. Czyli
    1) Odkręcenie dwóch umieszczonych z tylu, trzymających przykrycie suszarki i zdjęcie przykrycia górnego suszarki.
    2) odkręcenie śrub z tyłu z boku ( oznaczonych na rysunku )
    3) Dodatkowo jak napisał mrhari odkręcenie śruby trzymającej ściankę boczną z przodu u góry. Jest co prawda pokazane coś na rysunku od góry ale sugerujące jakby należało odkręcić śrubę pionową. Śruba trzymająca osłonę boczną pralki umieszczona jest poziomo, dostęp od wnętrza pralki.
    4) Odkręcenie drugiego boku.

Po zdjęciu osłon bocznych okazało się co było przyczyną. :)

Niestety aby wymienić pasek należało
    - odsunąć bęben aby przełożyć pasek
    - okręcić osłonę wiatraka aby nałożyć pasek na wałek napędowy.

Nie udało mi się tego zrobić jakoś w prosty sposób.
    - Musiałem odkręcić tylne osłony aby dostać się do śrub trzymających tył pralki.
    - Musiałem okręcić u góry górne listwy trzymające przód i tył pralki, dwie po każdej stronie.
    - odłączyć ogrzewanie.
    - odłączyć zasilanie.

Po odkręceniu tylnej ścianki można było wyjąć przymocowany do niej bębęn, co umożliwiło nałożenia paska.

W celu nałożenia paska na wałek napędowy odkręciłem dwie śruby i zdjąłem osłonę wiatraka umiejscowionego z tyłu suszarki.

W celu nałożenia paska należało zdjąć sprężynę naciągającą silnik.

Suszarka naprawiana, dział bez zarzutu.

Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam