Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Włączanie i wyłączanie aktywnych głośników z wyjścia trigger out amplitunera

Kuras77 28 Kwi 2014 14:54 1893 3
  • #1 28 Kwi 2014 14:54
    Kuras77
    Poziom 8  

Hej, szukam sposobu na włączanie i wyłączanie aktywnych głośników (profesjonalne kolumny odsłuchowe z wbudowanym wzmacniaczem) poprzez wyjście trigger out amplitunera, w moim przypadku Denon X3000. Kolumny podłączone są do jednego przedłużacza i właśnie on byłby automatycznie włączany i wyłączany. Najprostszym pewnie sposobem byłoby wykorzystanie jakiegoś przekaźnika np:
    http://allegro.pl/przekaznik-12v-230v-sterowanie-230v-awz-514-nowy-i4172517608.html
    Ale że nie jestem specjalistą w tej dziedzinie proszę o radę tutaj :)
    Zastanawiają mnie jaki sygnał wychodzi z amplitunera, czy jest to stałe napięcie 12V podczas pracy urządzenia czy tylko pojedynczy sygnał pojawiający się podczas jego uruchamiania i gaszenia. Bo zależy mi też na aby kolumny wyłączały się wspólnie z amplitunerem.

Z góry dziękuję za porady i ewentualnie propozycje gotowych rozwiązań :)

0 3
  • Relpol
  • Pomocny post
    #2 13 Maj 2014 23:58
    marcin.waski
    Poziom 23  

Trigger Out jest jak wyjście anteny automatycznej w radiu samochodowym. Po włączeniu urządzenia na wyjściu Trigger Out pojawia się stałe napięcie 12V DC. Po wyłączeniu urządzenia napięcie zanika.
    -Ja w ten sposób wykorzystałem wyjście Trigger Out w projektorze, który po włączeniu uruchamia przekaźnik odpowiedzialny za opuszczanie / zwijanie ekranu projekcyjnego.
    W Twoim przypadku również wystarczy jeden przekaźnik do włączania / wyłączania listwy zasilającej i podłączonych do niej kolumn aktywnych.

0
  • Relpol
  • #3 14 Maj 2014 01:58
    Kuras77
    Poziom 8  

Dzięki za odpowiedź - czy ten przekaźnik z linku będzie ok? Mam jeszcze pytanie - który przewód zasilający należy rozłączać przekaźnikiem? Czy może są przekaźniki które mają 3 styki działające równolegle właśnie dla rozwiązań sterowania zasilaniem 230V?
    Również mam ekran elektryczny (jeszcze nie zamontowany, oglądam na starym) i projektor z wyjściem trigger out więc chyba kupię od razu dwa przekaźniki by całkiem zautomatyzować sobie swój system :)

0
  • Pomocny post
    #4 14 Maj 2014 04:04
    marcin.waski
    Poziom 23  

Może być jakikolwiek - najlepiej dwu-stykowy, tak aby rozłączał na takiej samej zasadzie jak wyłącznik od lampki. Jeden styk rozłącza "L" (fazę - brązowy lub czarny), drugi "N" (przewód neutralny, czyli tzw. "zero" - niebieski), "PE" (uziemienie - żółto-zielony) powinno być podłączone na stałe.

Przekaźnik z linku jest fajny, ponieważ ma własne zabezpieczenie. Jest to przekaźnik jedno-stykowy "NO" / "NC" (Normally Open / Normally Close).
    -Czyli do wyboru masz jeden styk, który zwiera przy podaniu zasilania: "NO" z "C" (wspólny)
    lub zwiera bez zasilania: "NC" z "C" (wspólny).

Za pomocą tego przekaźnika z linku będziesz mógł rozłączać tylko przewód fazowy "L" (i to wystarczy).

0