Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bezpieczne przełączanie źródła zasilania ~230V

28 Kwi 2014 15:26 5748 13
 • Poziom 10  
  Problem polega na zasilaniu pompy wody (~230V ok. 300W) z różnych źródeł (dwóch sąsiadów).

  Zastosowanie przekaźnika, który przełączał się na źródło 'priorytetowe', z którego podane zostało napięcie (jak na rysunku) nie sprawdza się:
  Bezpieczne przełączanie źródła zasilania ~230V

  W takim układzie roku nie przeżyły przekaźniki R15, PEM-02/230 - zgrzane styki (prawdopodobnie w skutek przełączania przy obecności napięcia z obu źródeł - możliwe, że mających różne fazy).


  Wymyśliłem coś takiego, co miałoby zapobiec obecności napięć o różnych fazach na przekaźniku przełączającym/wybierającym źródło zasilania:
  Bezpieczne przełączanie źródła zasilania ~230V

  Obawiam się jednak, że i w tym układzie przy obecności napięć z obu źródeł, krótkotrwałe zaniki jednego 'priorytetowego' napięcia (np. podczas jego odłączania), wraz pojawi się jakiś hazard (przy różnym czasie załączania/odłączania przekaźników).

  Proszę o podpowiedź, jak inaczej można zaprojektować prosty układ bezpiecznego przełączania źródła zasilania.
  Może znany jest Komuś jakiś element/odmiana przekaźnika, który tutaj by się sprawdził?


  Oczywiście przeglądałem forum poszukując rozwiązania takiego problemu - podobny, ale nie dający rozwiązania to: zasilanie odbiornika AC z kilku źródeł - jak?
 • Poziom 30  
  To co chcesz zrobić nazywa się w skrócie SZR. Są to tego celu produkowane są specjalne przekaźniki i styczniki. Zwykle muszą one być odpowiednio względem siebie zamontowane. Z tego powodu często sprzedaje się gotowe zestawy. Poszukaj pod hasłem "przekaźnik SZR" lub "stycznik SZR".
 • Poziom 38  
  Problemem jest duże iskrzenie styków przy komutacji obciążenia o charakterze indukcyjnym. Zamiast przekaźnika musisz zastosować styczniki z co najmniej dwoma zestykami głównymi zwiernymi (NO) na prąd 10A, jednym zestykiem pomocniczym rozwiernym (NC) i cewką na 230V~ (AC). Styczniki łączysz według schematu poniżej. Pomocnicze zestyki rozwierne tworzą blokadę wykluczającą, uniemożliwiającą jednoczesne załączenie dwóch styczników.
  Bezpieczne przełączanie źródła zasilania ~230V
 • Poziom 10  
  Dziękuję za podpowiedzi. Przekaźniki/styczniki czy raczej moduły SZR są rozbudowane (3faz. z kontrolą kolejności faz) i całkiem drogie - przynajmniej te, na które trafiłem.
  Byłoby dobrze, gdyby zasilenie z dwóch źródeł nie uniemożliwiało pracę pompy.
  Znalazłem w temacie: 2 styczniki pracujące jak przekaźnik następujące rozwiązanie:
  Bezpieczne przełączanie źródła zasilania ~230V

  Może trochę skomplikowany jak do zasilania pompy 300W, ale zależałoby mi przede wszystkim, aby nie została uszkodzona pompa.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 10  
  Dzięki szelton - Twój schemat wydaje mi się funkcjonalnie tożsamy ze schematem wrzuconym przez zetdeel.
  Jak pisałem wcześniej, prawdopodobnie są różne fazy obu źródeł zasilania, dlatego moją uwagę zwrócił schemat z przekaźnikami czasowymi - wydaje mi się bezpieczniejszy, a obawiam się, że przy krótkotrwałych zanikach jednego ze źródeł zasilania (wyjmowanie wtyczki z gniazdka) mogłoby dojść do awarii (nie mam pewności, które styki wcześniej/później zewrą/rozewrą się).
 • Moderator Elektrotechnika
  A ja dopytam o system zasilający TN -C ,TN-S lub jeszcze coś innego i związana z tym ochrona przeciwporażeniowa.
  by2 napisał:
  (wyjmowanie wtyczki z gniazdka)

  A poza tym dobrze by było uzgodnić te fazy .
 • Poziom 10  
  Panie Krzysztofie,
  dziękuję za zwrócenie uwagi - przyjrzałem się i rzeczywiście, istnieje ryzyko, że w układzie, jak w ostatnich schematach, w przypadku zgrzania styków w jednym przekaźniku/styczniku i podania zasilania z drugiego źródła, to na wyjętej wtyczce (normalnie zasilającej przekaźnik ze zgrzanymi stykami - źródła 1) mogłoby pojawić się niebezpieczne napięcie!

  Wydaje się, że takiego ryzyka nie byłoby przy zapewnieniu tej samej fazy z obu źródeł (i powtarzalności - nieodwracalności wtyczki albo stałego podłączenia z wyłącznikiem) w układzie z przekaźnikiem przełączającym/wybierającym źródło zasilania.

  Sama pompa jest zanurzona na stałe w studni - ma fabryczny, dwuprzewodowy kabel.

  Może jakieś propozycje, jak to bezpiecznie podłączyć?
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 32  
  Ciekawość mnie zżera jaka jest idea tego podłączenia? Czy sąsiad (niepriorytetowy) nie może korzystać z wody jak korzysta sąsiad (priorytetowy)? :)
  Jednoczesne odłączenie napięcia powoduje przestawienie zaworów?
 • Użytkownik usunął konto  
 • Moderator Elektrotechnika
  Mam złe doświadczenia z tym przekaźnikami jeśli chodzi o zasilanie silników.
  To fragment DTR przekaźnika .
 • Poziom 10  
  grubs napisał:
  ... jaka jest idea tego podłączenia? ...

  prosta: jest jedna studnia, jedna pompa, dwóch sąsiadów - jeden sąsiad chce podlewać ogródek, to otwiera swój zawór i wkłada wtyczkę w gniazdko, jak kończy, to odwrotnie.
  Słowo 'priorytetowe' pojawiło się przy pierwszym schemacie, gdzie jedno ze źródeł steruje przekaźnikiem. Nie dlatego, żeby wziąć na siebie zasilanie pompy a raczej, aby odłączyć się od drugiego źródła.

  Bronek22 napisał:
  R15 nie wytrzymuje ?

  Ano nie... Nie wiem, czy przyczyną był charakter obciążenia, czy może przypadkowe spotkanie różnych faz z obu źródeł podczas odłączania jednego z dwóch obecnych napięć (tu: priorytetowego - w sensie sterującego przekaźnikiem - patrz schemat 1), a odłączane jest wtyczką.

  Dlatego skłaniam się ku zastosowaniu przekaźników czasowych (włączających z opóźnieniem), które - wydaje mi się - wyeliminują ew. hazard, a samo zasilanie podam przez stycznik. Tu liczę, że przy takim obciążeniu nie skleją się jego styki, bo to - w niesprzyjającym układzie - mogłoby doprowadzić do pojawienia się napięcia od jednego sąsiada na wtyczce drugiego - nie wiem jak się przed tym zabezpieczyć...
 • Użytkownik usunął konto