Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radio amatorskie ręczne - co kupić?

dawcio92 28 Kwi 2014 17:53 1635 6
  • #1 28 Kwi 2014 17:53
    dawcio92
    Poziom 7  

Witam. Z góry chciałbym zaznaczyć, że jestem kompletnie zielony w tych sprawach. Dużo czytałem na tym forum różnych podobnych tematów, ale żaden do końca nie rozwiał moich wątpliwości. Chciałbym się dowiedzieć paru spraw.

Mianowicie chciałem sobie zakupić jakiś odbiornik radiowy, który by łapał "wszystkie" częstotliwości (łącznie z tymi PSP, Policyjnymi itp. - czyli o ile dobrze piszę te od 147 w górę). Znalazłem takowy sprzęt: http://intekpolska.pl/odbiorniki-i-skanery-radiowe/387-ubc-96.html

Lecz gdy zacząłem szukać dalej postanowiłem znaleźć jakiś nie tyle odbiornik, co radiotelefon. Nadawanie służyłoby mi na kanałach w grupach, w których jestem i w których używamy Motorolek, ale chciałbym odbierać częstotliwości "zastrzeżone" dla służb państwowych. I chciałem się zapytać czy, któryś z tych dwóch sprzętów dałoby się domowymi sposobami przeprogramować na odbieranie częstotliwości powyżej 146mHz? Z tego co się zorientowałem, to sprzęt po zakupie ustawiony jest na 144-146mHz, ale pisze w nawiasie, że obsługuje zakres od 136-175mHz tyle, że jak to jest napisane "Zakresy programowania częstotliwości dla wersji eksportowych, nie można używać w Unii Europejskiej "
    Chodzi mi o ten sprzęt: http://intekpolska.pl/vhf-uhf-reczniaki/80-kt-380ee.html

A drugi sprzęt obsługuje zakres częstotliwości 144-146 MHz (136-174 MHz) i dodatkowo 430-440 (400-470 MHz)
    http://intekpolska.pl/vhf-uhf-reczniaki/405-kt-960.html

Czy któryś z tych sprzętów da się przeprogramować w domu (bez specjalistycznych narzędzi) czy zostaje tylko i wyłącznie kupienie samego odbiornika, co skutkuje niemożliwością używania go w innych celach jako zwykłego radioodbiornika? I czy jeżeli istnieje taka możliwość to czy jest to nielegalne? Skoro nie będę nadawał na tych kanałach specjalnych.

Proszę o pomoc i z góry dziękuję.

Przypominam, że jestem totalnie zielony w tym temacie, więc bardzo bym prosił o nie używanie zwrotów i sformuowań technicznych i z wiedzy specjalistycznej, gdyż chyba prędzej zrozumiem po chińsku :P

EDIT:
    Jeszcze poszperałem więcej na forum i znalazłem temat dotyczący tego produktu: http://allegro.pl/radiotelefon-baofeng-uv-5re-vhf-uhf-krotkofalowka-i4175233587.html
    Link: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2779555.html

Czylegalne będzie jak będę nasłuchiwał na kanałach policyjnych, PSP, pogotowia itp, a nadawał na częstotliwościach ogólnodostępnych?

0 6
  • #2 28 Kwi 2014 18:45
    c2h5oh
    Moderator

Wpisz w wyszukiwarce elektrody zwrot skaner ręczny i zobacz ile znajdziesz odpowiedzi, opisów i wyjaśnień.
    Prawie co drugie zapytanie w dziale Radiotechnika Co kupić? to te same pytania które zadałeś.
    Nikomu ostatnio nie chce się czytać i wyciągać wniosków. Lepiej zadać pytanie po raz setny i czekać z utęsknieniem aż ktoś się zlituje i coś na odczepnego napisze.
    Odnośnie nadawania jest temat podwieszony (wyróżniony na niebiesko) którego przeczytanie jest twoim obowiązkiem przed zadaniem pytania na forum.

0
  • #3 28 Kwi 2014 19:09
    dawcio92
    Poziom 7  

Większość tematów, które przejrzałem o skanerach to tematy, którę mówiły o konkretnych modelach, wadach, zaletach, danych technicznych, czy warto je wybrać itp. Ale ja chciałbym się dowiedzieć czy zamiast skanera na częstotliwości powyżej 146, mogę użyć radiotelefonu. Czytałem, że nadawanie na tych częstotliwościach jest nielegalne, ale słuchanie ich tak. Więc czy mogę na urządzeniu nadawczo-odbiorczym tylko słuchać? Chciałem upiec dwie pieczenie na jednym ogniu tak aby słuchać na wyższych częstotliwościach i móc nadawać na 144-146mHz - czego skaner mi nie da niestety.

Nie jestem na tyle bieły w temacie i gdy zacząłem czytać te Wasze posty zacząłem coraz bardziej się w tym gubić. Dlatego postanowiłem napisać, gdyż żaden z tematów nie dał mi JASNEJ odpowiedzi na moje pytanie.

A odnośnie nadawania nie widzę tematu, mógłbyś podlinkować? Moja spostrzegawczość chyba poszła spać. Z góry dziękuję.

0
  • #4 28 Kwi 2014 19:16
    kriss51
    Moderator

KT380EE można programować z klawiatury lub poprzez interfejs z komputera także bez komputera możesz sam zaprogramować żądane częstotliwości. Skaner UBC-75XLT także możesz z klawiatury sam zaprogramować. KT to nadajnik i odbiornik, a UBC to tylko odbiornik. Oba mają częstotliwości z zakresu które Cię interesują. Najtańszym był by baofeng UV-5R. Ma nadajnik i odbiornik duobander czyli pracuje w pasmach 2m oraz 70cm. Od 136 do 174MHz oraz od 400 do 512MHz. Można go programować przyciskami i jest mały, zgrabny. Ostatnio popularny na znanym portalu aukcyjnym. Ma także odbiornik FM. kosztuje do 200zł.

0
  • #6 28 Kwi 2014 19:26
    dawcio92
    Poziom 7  

Dziękuję bardzo kriss51. Własnie o Baofeng'u przeczytałem niedawno.

c2h5ok - tak własnie o ten link mi chodziło. Zacząłem go czytać i zgupiałem :)

Dziękuję bardzo, pozdrawiam i życzę udanego wieczoru.

EDIT:
    Znalazłem jeszcze temat dotyczący samego sprzętu Baofeng UV-5R https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=12919279#12919279 . Proszę rozwiać moje wątpliwości. Kupuję sobie taki sprzęcik.
    Po 1. Mogę legalnie nasłuchiwać wszystkich kanałów?
    Po 2. Mogę legalnie nadawać na częstotliwości grupy, która dostała przydział pasma?

Inne nadawanie gdzieś tam w eter czy na innych częstotliwościach mnie nie interesuje. Tak więc czy wszystko co zamierzam będzie w pełni legalne?

0
  • #7 02 Maj 2014 21:01
    Jap
    Poziom 28  

Co do Baofengów, Wouxunów etc - to moim zdaniem słabo nadają się jako skanery. Ich ogromnym minusem jest ekstremalnie niska prędkość skanowania, brak banków pamięci oraz możliwość wykluczenia pamięci z trybu skanowania. Jest to dopiero możliwe po podłączeniu do PCta. Nie wiem jaką sumką dysponujesz - UV-5R to jakieś 150PLN za nówkę z Chin. W tej cenie nie kupisz skanera o przyzwoitych parametrach. Więc może na początek się nada. Jednak kup wersję z kablem do PCta aby można było opisać komórki pamięci (z klawiatury dopiero WOUXUNy to potrafią).
    p.s. Właśnie pojawił się GT-3 - kuzyn UV-5R - niedawno dotarł do mnie z Chin - prezentuje się i działa całkiem fajnie :o). Koszt to aż 170PLN. Jednak jak porównasz szybkość skanowania (na oko 2 do 3 kanałów na sek) ze sprzętem japońskim to Chinolki są ze 20 lat do tyłu względem Japońców czy Amerykanów (np mój obecny skaner UBC9000xlt - 300kanałów / sekundę).

Co do pytania - 1 - tak, możesz słuchać legalnie. Karalne jest dzielenie się tymi informacjami z osobami trzecimi.
    ad 2 - ja nie wiem co masz na myśli - np piszesz o myśliwych (np jesteś myśliwym?). Ten punkt trzeba rozważyć indywidualnie.

0