Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung ML-2010 - Pobiera kilka kartek podczas drukowania

saper_2 28 Kwi 2014 23:02 4911 5
 • #1 28 Kwi 2014 23:02
  saper_2
  Poziom 17  

  Witam,

  Mam kilkuletnią drukarkę Samsung ML2010 :) (I nie zamierzam jej zmieniać chyba, że padnie elektronika lub laser :) ). Ostatnio wymieniłem rolkę od pobierania papieru ponieważ już nie chciała ciągnąć kartek albo wciągała kawałek i du*a blada :( . Teraz ciągnie prawie dobrze ale wykonuje 1, 2 lub nawet 3 dodatkowe zaciągnięcia papieru podczas drukowania strony co skutkuje *!#@^%!@&# (wiadomo jakim komentarzem jak trzeba ruszyć szanowne :) 4 litery z krzesła ażeby wyciągnąć papier...).
  Zaczęło się to od pewnego czasu ( niestety nie zwróciłem uwagi od kiedy :( ). Oglądając filmiki na YT z wymianą rolki w ML16xx/ML20xx to słyszę wyraźnie tylko jedno zaciągnięcie papieru i żadnego dodatkowego...

  Na przykład na tym filmiku wyraźnie słychać, że drukarka tylko wykonuje jedno pobranie (inna drukarka ale model na bazie ML16xx/20xx ; czas ok 5:50min):

  Link

  http://www.youtube.com/watch?v=0U5UC5XU8ak

  I w tym filmiku dokładnie model ML2010 też słychać jedno pobranie kartki (ok. 0:44min i 7:18min):

  Link

  http://www.youtube.com/watch?v=_Ria39XJ3lo

  A tak moja drukarka pracuje - słychać 2 zaciągnięcia papieru (czasem jak pisałem są 3 lub 4 - wliczając to pierwsze poprawne)):

  Link

  http://youtu.be/19ppZNXUEPA

  Czy ktoś może poradzić dlaczego się tak zachowuje? Gdzie mogę zacząć szukać powodu pobierania kilkukrotnego kartki? Drukarkę rozbierałem ze 2 razy ale tylko tyle co przedmuchać z kurzu i jakiś może resztek tonera, mechaniki nawet nie tykałem...

  0 5
 • #2 29 Kwi 2014 09:28
  maniek1987y
  Poziom 17  

  Problem tkwi w separatorze, rolka, którą wymieniłeś ma za zadanie pobieranie papieru, natomiast za pobieranie tylko jednej kartki odpowiedzialny jest "separator" mała prostokątna gumka na plastikowym ramieniu zlokalizowana pod rolką. Koszt 10zł

  Moderowany przez rys57:

  3.1.18. Zabronione jest publikowanie informacji do źródeł, które po pewnym czasie wygasają (publikowanie odnośników do stron o charakterze krótkotrwałym).
  Link usunięto.

  1
 • #3 29 Kwi 2014 23:29
  saper_2
  Poziom 17  

  Mam i nie wymieniałem jeszcze separatora bo do tego trzeba rozebrać drukarkę (chyba żeby nie - ale nie znalazłem żadnej instrukcji/filmu, a nie bardzo wiem jak się do niego dobrać w inny sposób).
  Ale problem dalej pozostaje: drukarka wykonuje 2-3 dodatkowe pobrania papieru, jeżeli by mi separator nie działał to by od razu zaciągała 2 lub więcej kartek (czyż nie?), ale ona "podciąga" kolejną kartkę kiedy ta pierwsza praktycznie już zaczyna wychodzić z drukarki (czasami to się potrafi stać w 1/3 czy 2/3 kartki).

  Zaczynam myśleć (czyli gdybam sobie :) ), że musi tam być jakieś sprzęgło i że ono nie puszcza po pobraniu kartki, ponieważ czasem jest jeden *odgłos* dodatkowego pobrania, a czasem nawet 3.
  Jutro (jak nie będę zmęczony po pracy) albo w czwartek się przyjrzę dokładnie jak pracują wałki, może nawet rozbiorę drukarkę, wymienię separator (planowałem to zrobić w każdym razie) i przyjrzę się mechanizmowi (i jak pracuje).
  Jeżeli ktoś ma jakieś uwagi na co zwrócić uwagę i czemu się przyjrzeć, proszę się nie krępować i pisać :)

  0
 • Pomocny post
  #4 30 Kwi 2014 18:04
  leeart

  Poziom 34  

  Sprawdź to sprzęgło i dodatkowo wyczyść elektromagnes sterujący sprzęgłem. Niestety musisz rozkręcić drukarkę i wyjąc cały mechanizm. Nie jest to b. skomplikowane.

  0
 • Pomocny post
  #5 01 Maj 2014 12:00
  laserjack

  Poziom 31  

  Za tą usterkę, jest odpowiedzialny elaktromagnes, płytka elektromagnesy się klei i dlatego są pobierane następne kartki. Trzeba nakleić nową taśmę na elektromagnesie.

  0
 • #6 02 Maj 2014 16:05
  saper_2
  Poziom 17  

  Drukarka naprawiona :D

  Tak jak laserjack i leeart pisali, winny był elektromagnes odblokowujący sprzęgło. Na nim jest czarna gąbka czy coś co zapobiega przywieraniu kotwicy na stałe, niestety to czarne gąbko-podobne coś zrobiło się jak plastelina/na w pół przeżuta guma do żucia ;) i kotwica zamiast po zaniku napięcia na cewce wracać na swoją pozycję początkową przyklejała się do tego. Problem rozwiązałem naklejając na tą gąbkę i całą cewkę elektromagnesu pasek taśmy kaptonowej. Dalej fotki z naprawy i filmik jak kotwica się przykleja do gąbki.
  Oczywiście zanim doszedłem do tego, że do mechanizmu pobierania papieru można dostać się od tyłu (po zdjęciu elektroniki i bloku fusera) rozebrałem najpierw przekładnię...

  Ta podwójna zębatka to jest sprzęgło, a pod nim można dostrzec kawałek blaszki która to jest kotwicą elektromagnesu i odblokowuje zębatkę:
  Samsung ML-2010 - Pobiera kilka kartek podczas drukowania

  Tutaj po zdjęciu bloku fusera i elekroniki i wyjęciu mechanizmu pobierania papieru, na czerwono zaznaczyłem elektromagnes :) :
  Samsung ML-2010 - Pobiera kilka kartek podczas drukowania Samsung ML-2010 - Pobiera kilka kartek podczas drukowania

  Tutaj elektromagnes przed "naprawą":
  Samsung ML-2010 - Pobiera kilka kartek podczas drukowania Samsung ML-2010 - Pobiera kilka kartek podczas drukowania
  A tak kotwica się "lepi" do elektromagnesu:

  Link


  I tak wygląda po "naprawie" :) :
  Samsung ML-2010 - Pobiera kilka kartek podczas drukowania

  Przy okazji jak już miałem rozebraną drukarkę wymieniłem separator papieru (trzeba było zdjąć rolkę ciągnącą razem z wałkiem - profilem U z grubej blachy ;) ). Naturalnie też po złożeniu drukarki został mi 2 śrubki :D:D ale drukarka działa więc chyba nie były bardzo ważne, hehehe :)

  Dziękuję za pomoc :)

  8