Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Renault Master 2.5dCi 150 - gaśnie podczas jazdy, błąd df053

29 Kwi 2014 10:36 8283 23
  • Poziom 9  
    Witam serdecznie. Mam problem z w/w samochodem. Błąd df053 kontekst: zwiększenie wielkości recyrkulacji spalin. Wymieniłem zawór na listwie CR (na używkę, ponoć działającą) i nie widzę zmian. Objawia się to tak, że podczas jazdy, przy zmianie biegu na wyższy, kiedy obroty są zbyt niskie (pod obciążeniem), zapala się kontrolka service i stop, samochód gaśnie, po czym odpala bez problemu. Jednak jest to bardzo uciążliwe, bo auto gaśnie coraz częściej.

Jakie konkretnie parametry powinienem sprawdzić (posiadam Clip'a)?

Czy zrobić to podczas jazdy? Na biegu jałowym mogę kręcić Masterka oporowo. Nic się wtedy nie dzieje, silnik pracuje równo.

Z góry serdecznie dziękuję za wszelkie sugestie i pomoc.

Błąd daje się skasować, jednak po wystąpieniu usterki, pojawia się ponownie.

Myślę, że może być padnięty regulator ciśnienia paliwa na pompie CR lub czujnik na listwie CR. Jeśli ktoś ma jakieś inne pomysły, byłbym wdzięczny za wszelkie sugestie.

PS. Wiem, że występują podobne tematy, jednak nie znalazłem takiego, w którym kontekst błędu byłby taki, jak w moim przypadku.
  • Poziom 11  
    aTyNieee napisał:
    zwiększenie wielkości recyrkulacji spalin
    po co więc
    aTyNieee napisał:
    Wymieniłem zawór na listwie CR

Czyść EGR
  • Spec od samochodów
    Kolego przy zapchanym egr miałby inny błąd a nie zwiększenie recyrkulacji spalin to raz drugie to tak powinien wykonać pomiary w czasie jazdy i wszystko będzie wiadomo
  • Poziom 9  
    Egr był czyszczony. Wcześniej samochód był w trybie awaryjnym, ale bez problemu jechał. W prawdzie nie kręcił maks. obrotów, był mułowaty, ale nie gasł.

Jakie pomiary powinienem przeprowadzić? Za pomocą clip'a mogę zapisać maks. 20 pozycji.
  • Spec od samochodów
    Podstawa to ciśnienie na rampie i regulacja zaworu wydajności żądane i rzeczywiste synchronizację
  • Poziom 11  
    wloc napisał:
    egr miałby inny błąd a nie zwiększenie recyrkulacji spalin
    faktycznie
    wloc napisał:
    Spec od samochodów
    P:
    aTyNieee napisał:
    Jakie pomiary powinienem przeprowadzić?
    otwarcie zaworu EGR żądane i rzeczywiste
  • Poziom 9  
    Co masz na myśli pisząc zawór wydajności, bo szczerze mówiąc nie wiem, o co chodzi?

Dodam jeszcze kontekst pojawienia się błędu:
    - prędkość obrotowa silnika 2189 obr/min
    - temp. płynu 58stC
    - temp. paliwa 64stC
    - ciśnienie na listwie wtrysku 776,84
    - zalecane ciśnienie na listwie wtrysku 1455 bar
    - wydatek paliwa 42,4 mg/cp

Prosiłbym tylko nie kłócić się w tym temacie o to, kto jest specem, a kto nie. Człowiek uczy się całe życie. A ten, kto się nie myli, po prostu nic nie robi ;).

I kąt otwarcia zaworu EGR

Przed odpaleniem:
    - zalecany kąt otwarcia EGR 0%
    - kopiowanie położenia zaworu EGR 0%
    - różnica żąd. a rzeczyw. położenia EGR -0,3%

Po odpaleniu:
    - zalecany kąt otwarcia EGR 0%
    - kopiowanie położenia zaworu EGR 1%
    - różnica żąd. a rzeczyw. położenia EGR -0,9%
    - żądany wydatek powietrza EGR 818,1 mg/cp
    - wydatek powietrza EGR 649 mg/cp
    - odchylenie waha się w okolicach 162-180 mg/cp
    na biegu jałowym STAN10, przy wyższych obrotach STAN15. Odcięcie zaworu egr STAN16
  • Spec od samochodów
    Kolego przy takim czymś sprawdziłbym zasilania i masy na sterownik pod obciążeniem

Dodano po 5 [minuty]:

wloc napisał:
    Kolego przy takim czymś sprawdziłbym zasilania i masy na sterownik pod obciążeniem
    i co z tego że sie uczysz cale życie i tak głupim umrzesz stare dobre powiedzenie
  • Poziom 9  
    A czy dysponuje ktoś z Was schematem, gdzie wskazany byłby styk masowy sterownika silnika tego samochodu, czyli g9u632? Czy można sprawdzić to za pomocą Clipa?
  • Poziom 11  
    aTyNieee napisał:
    Czy można sprawdzić to za pomocą Clipa?
    nie
  • Poziom 9  
    To w takim razie, ciężko będzie sprawdzić zasilanie i masę na sterowniku w samochodzie 'pod obciążeniem'. Bo niby jak miałbym to zrobić, właśnie pod obciążeniem, skoro muszę jechać samochodem, żeby 'wywołać' usterkę. Z góry dziękuję za wszelkie sugestie.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Pod obciążeniem, czyli większy odbiornik prądu (żarówkę H4 na przykład) podpiąć w zasilanie...
  • Poziom 9  
    Piękne dzięki za te sugestię =). Szukam schematu i biorę się do roboty. Wyniki pomiarów pewnie podam jutro, bo trochę zajmie mi znalezienie rozpiski pinów wtyczek sterownika.
    Ale patrząc na kontekst defektu, czyli żądane ciśnienie paliwa, to ja bym szukał w układzie zasilania paliwa, czyli wtryskiwacze, regulator.
  • Poziom 9  
    Czyli zrobić test przelewowy? Nie sugerować się tym, że korekcja wtryskiwaczy podawana przez Clip'a jest w 'dopuszczalnym' przedziale? Chodzi Ci o regulator ciśnienia na pompie wtryskowej? Jest możliwość sprawdzenia, że to on konkretnie nie działa tak, jak powinien?

W tym silniku na pewno ktoś wcześniej coś majstrował. Czy jest możliwość, że taki efekt daje zmieniony typ pompy. W Clipie jest możliwość zmiany typu regulatora na pompie. Typ1 dla normalnej pompy, typ2 dla odwróconej. Nie znam pojęcia odwróconej i nieodwróconej pompy, dlatego nie wiem, czy to ustawienie jest skonfigurowane prawidłowo.
  • Poziom 13  
    Kod błędu wskazuje na usterkę w układzie paliwowym - zbyt małe ciśnienie. Przy nagłym zapotrzebowaniu na moc sterownik radykalnie podnosi ciśnienie na listwie dla zapewnienia dużej dawki i wówczas może występować błąd. Na listwie paliwowej znajduje się zawór upustowy, który czasami też się zacina i popuszcza przy dużych ciśnieniach. Oczywiście niesprawność wtrysku też ale to sprawdzisz na maszynie, bo próba przelewowa nawet na wyższych obrotach nie wymaga radykalnego podniesienia ciśnienia. Może być problem z zaworem dozującym na pompie CR. Zdemontuj go i sprawdź PWM czy pracuje w pełnym skoku. NIe podłączaj go bezpośrednio do aku!
  • Poziom 11  
    aTyNieee napisał:
    korekcja wtryskiwaczy podawana przez Clip'a jest w 'dopuszczalnym' przedziale?
    czyli jakim?
    aTyNieee napisał:
    czy to ustawienie jest skonfigurowane prawidłowo
    sprawdź w "wyposażeniu auta"
  • Poziom 9  
    Dziś zrobię próbę przelewową i podam korekcję wtryskiwaczy (z Clip'a). Póki co, muszę poradzić sobie właśnie przy pomocy metody przelewowej, bo nie mam możliwości sprawdzenia wtrysków na maszynie.
  • Poziom 13  
    Próba przelewowa czy też dawki korekcyjne odczytywane na wolnych obrotach nie są miarodajnym testem gdy auto gubi ciśnienie przy większym obciążeniu. Niewłaściwa metoda diagnostyczna...

Dodano po 4 [minuty]:

Jeżeli próbujesz sam diagnozować auto bez korzystania z testera wtrysków to pożycz lub kup jeden sprawny wtrysk i metodą podmiany znajdziesz wtrysk, który upuszcza ciśnienie a wcale nie musi to robić do przelewu.... czasami zaciera się końcówka i puszcza do komory spalania a i tak nie widzisz nadmiernego dymienia, bo silnik staje z braku ciśnienia na listwie CR....
  • Poziom 9  
    Właśnie jestem po próbie przelewowej, której nawet nie byłem w stanie przeprowadzić poprawnie. Cały zabieg trwał kilkanaście sekund, po czym musiałem przerwać obserwacje, bo pojemniczek podpięty pod 2 wtrysk wypełnił się całkowicie. Pierwszy minimalnie, pozostałe (3 i 4) wcale.

Podam jeszcze parametry korekcji odczytane za pomocą clipa:
    cyl.1 -0,03
    cyl.2 -1,13
    cyl.3 0,76
    cyl.4 0,43

Czyli wychodzi na to, że przynajmniej 1 i 2 do wymiany lub regeneracji. chociaż chyba najlepiej byłoby oddać do sprawdzenia wszystkie 4. Jeśli się mylę, proszę o wyprowadzenie mnie z błędu.
  • Poziom 11  
    Korekcja wyszła ok.
    Test szczelności zadałeś z clipa?
  • Poziom 9  
    nie zadawałem takiego testu. Czy mógłbyś pomóc mi go zlokalizować w clip'ie? Tzn. gdzie mogę go znaleźć i jak konkretnie jest nazwany? Po przeprowadzonej próbie ewidentnie coś jest nie tak z 2 wtryskiem. Napełnia pojemniczek naprawdę bardzo szybko. 1 wtrysk w tym czasie leje z 1/3 tego, co 2, a pozostałe 2 tyle, co nic.
    aTyNieee napisał:
    ? Po przeprowadzonej próbie ewidentnie coś jest nie tak z 2 wtryskiem. Napełnia pojemniczek naprawdę bardzo szybko.

No i masz odpowiedź.
  • Poziom 9  
    Na początku przyszłego tygodnia powinienem mieć wtryski. Jak wymienię, dam znać, co i jak. Póki co, pięknie dziękuję za porady i wszelką pomoc.