Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Fujitsu Siemens 21T2 - skaczący obraz

12 Kwi 2005 13:28 1722 6
  • Poziom 2  
    Witam! :)

Popełniłem dość duży błąd - kupiłem monitor na giełdzie - 21". Najpierw był Philips, który miał problem chyba z konwergencją (coś w stylu drgań kolorów, czy mrowienia kolorów - nawet przy 120Hz), potem Viewsonic (po sześciu godzinach pracy, gdy ekran gwałtownie zmieniał się z jasnego na ciemny, np przez otwarcie ciemnego okienka, obraz się rozciągał - po zamkniueciu ciemnego okienka znów wracał do pierwotnych rozmiarów... Po chwili takiej "gimnastyki" zaczął ciemnieć, poczym zamienił się w posiomą kreskę, coś strzeliło i... dostałem w zamian 21T2).

Oprócz zarysowanej powłoki antyrefleksyjnej monitorek działa miodzio. No, prawie... Minimalne problemy z konwergencją (kolorowe przebarwienia na krawędzi ekranu) mi nie przeszkadzają. Natomiast gdy monitor nie jest rozgrzany występuje (na o wiele mniejszą skalę) efekt zmiany wielkości ekranu, odwrotnie jak u Viewsonica - przy gwałtownym przejściu z ciemnego do jasnego koloru (czyt. jak na szarym pulpicie otwieram puste, białe okienko opery, to obraz się "zoomuje" o jakies 2-3mm...). Teraz pytanie do Was - specjalistów:

Czy to wróży, że monitor wkrótce odejdzie do krainy wiecznych łowów?

Po instalacji dedykowanego sterownika ze strony Siemensa doszła mi możliwość podkręcenia 1280x1024 z 85Hz do 100Hz. Zakładając, że kolesie od których kupowałem na pewno poddali go mocnej naprawie (pęknięcia na obudowie...) - nie rozwale sobie monitora? Mogli wymienić np. kondensator na gorszy i tym samym zaniżyć możliwości sprzętu?

Gdy wyłączam monitor słychać długo bardzo nieprzyjemne trzeszczenie (jakieś 10-20 sekund). Czy to też coś wróży?

Z gry dziękuje za dobre słowo i porady :)

Pozdrawiam!

--
    Pielgrzym
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Pomocny post
    Spec od monitorów
    Pompowanie obrazu czyli zmiana geometrii obrazu w funkcji prądu kineskopu jest zjawiskiem normalnym ale w monitorach gorszej klasy.
    Aż tak długie trzeszczenie czyli zejście WN nie świadczy najlepiej o trafopowielaczu.

Jednym zdaniem: wygląda to tak jakby w środku był zamontowany chiński trafopowielacz.
  • Poziom 2  
    Dzięki za odzew :)

Czy pompowanie obrazu znaczy, że mój monitor jest gorszej klasy, czy że jest z nim poważny problem (zaznaczam, że tylko przez pierwszą minutę, dwie po włączeniu)?

Chiński trafopowielacz oznacza rychłą wizyte w serwisie lub na śmietniku?

Proszę Was bardzo o cierpliwość - jestem zielony z elektroniki, a to najbardziej kompetentne forum jakie udało mi się znaleźć w całej sieci :)

Raczej nie będę mógł go zwrócić - może lepiej zanieść go teraz do serwisu i za opłatą (jak dużą?) zamienić tanie podzespoły? Może ktoś z Was mieszka w Krakowie i pracuje w serwisie/zna tani, a dobry serwis?

Odnośnie podanych linków - obraz u mnie jest ok (Philips był za jasny, a Viewsonic przy wybraniu innych niż "Custom" ustawień kolorów wykazywał brak kompletny konwergencji ;) ).

Zauważyłem, że ten kineskop, tak samo jak kineskop 17" LG, które wcześniej testowałem, ma wadę geometrii, której nie mogę skorygować w menu (dolna krawędź ekranu jest wklęsła...) - w serwisie mi pomogą?

Dzięki za pomoc :)
  • Spec od monitorów
    patrząc na schemat z n.13i 17 FBT Tr902 jest pobierany sygnał do układu kontroli HV ( lub jak kto woli WN = 27KV)
    (potencj.Rv901 HV adjust)

przy tych n. Fbt jest troche elementów RC.. idzie to wszystko na n.11 Ic901 BA9758AS ( kontrola HV)
    - może gdzies tam cos uwalone?
    - lub kondensator w Fbt był wymieniany i wstawili inny?
    albo ten który jest traci pojemność

fbt: Tr902!X-4560-175-1 TRANSFORMER ASSY, FLYBACK
    (NX-4502//J1D4)
  • Poziom 34  
    Cześć.
    Moim zdaniem to wina trafopowielacza.
    Zobacz co tam siedzi.

Co do geometrii to pewnie trzeba wymienić garść kondensatorów.
    Pozdtawiam.
  • Spec od monitorów
    Dolnej linii nie ustawisz z poziomu menu. Jest to wina ułożenia cewek, dość często się zdarza. Można to skorygować komami (magnesami), trzeba trochę wprawy aby nie rozjechala się zbieżność i jednorodność koloru.
    Co do pompowania obrazu - powodem może być trafo, jego zasilanie, stabilizacja WN. Jednak tylko trafo może być powodem tak długiego zejścia WN.
    Ten monitor nie należy do gorszej klasy.