Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie mikrokontrolerem diody laserowej.

Pokry2 29 Kwi 2014 21:46 2286 12
  • #1 29 Kwi 2014 21:46
    Pokry2
    Poziom 10  

Cześć
    Zamierzam zrobić ploter laserowy od podstaw. Posiadam laser z nagrywarki DVD oraz źródło prądowe około 300 mA ( w zależności jakie podam napięcie zasilania na DRIVER LED ). Czy włączanie i wyłączanie diody laserowej można zrealizować za pomocą transoptora, jeśli tak to czy w jaki sposób? Może znacie lepsze sposoby?

Jeszcze jedno. Tak na przyszłość, jak miałbym kupować diodę laserową do wycinania około 0.5 - 1 W jaką diodę polecicie, albo jaki sklep z elementami optoelektronicznymi ?

0 12
  • #2 29 Kwi 2014 23:47
    freebsd
    Poziom 34  

Realizuje się to za pomocą tranzystora, najlepiej N MOSFET. Poszukaj na elektrodzie np.: "przekaźnik mosfet".

0
  • #3 30 Kwi 2014 20:08
    sylwek tedi
    Poziom 13  

Jeżeli chcesz sterować diodą za pomocą transoptora, to najlepiej takim z wbudowaną bramką logiczną. (są takie które mogą przenieść prąd powyżej 1A symbolu nie pamiętam, a więc musisz poszukać w ofertach.)

0
  • #4 03 Maj 2014 12:30
    Pokry2
    Poziom 10  

Zasymulowałem układ z N - MOSFET. Dodaję dwa obrazy na których uK ( źródło napięciowe w tym przypadku ) włącza i wyłącza naszą diodę laserową. Możecie sprawdzić czy został poprawnie zmontowany układ. Ewentualnie jakieś uwagi ? Układy zostały zasymulowane w programie Multisim.

Sterowanie mikrokontrolerem diody laserowej. Sterowanie mikrokontrolerem diody laserowej.

0
  • #5 03 Maj 2014 12:42
    sylwek tedi
    Poziom 13  

R1 daj 100 ohm (znacznie zwiększysz dynamikę przełączeniową)
    W układzie masz źródło prądowe. tylko pytanie jakie jest jego napięcie zasilania ?
    Ponadto po co ci taki tranzystor dla 300mA obciążenia ?

Ten układ będzie pracował w żółwim tempie. (jeżeli ten ploter będzie zbyt szybki, to układ może nie wyrobić z polaryzacją LED względem synchronizacji)

0
  • #6 03 Maj 2014 12:53
    Pokry2
    Poziom 10  

Do źródło prądowe z którego korzystam ( zobacz wyższych postach) nie jest ani trochę zbliżone do idealnego i czym większym napięciem zasilę tym większy mam prąd. Ja osobiście mam przerobioną ładowarkę tel. Zasilanie 5 V ( 270 mA), mogę MAX zasilić 12 V i w tedy otrzymam około 310 mA na wyjściu.

ps. Dziękuję za uwagę z rezystorem. Masz może lepszy pomysł co do takiego układu ?

0
  • #7 03 Maj 2014 13:48
    sylwek tedi
    Poziom 13  

Postaraj się o dobre źródło zasilania. (proste ładowarki od tel. komórkowych sieją sporo śmieci. Raczej nie polecam tego rozwiązania do diodek laserowych.)

Kolejną sprawą jest driver prądowy. (w sieci jest sporo rozwiązań takich układów do np. efektów laserowych. Najprostszy oraz najszybszy driver prądowy, to nic innego jak stopień różnicowy + stabilizowane źródło odniesienia)

0
  • #8 05 Maj 2014 16:27
    Pokry2
    Poziom 10  

Dziękuję za spostrzeżenia. Jak na razie zbuduję ten układ i spróbuję uK sterować. Zasilanie raczej będzie z zasilacza komputerowego. Stosuję jak na razie ładowarkę ponieważ jest mi łatwiej ją podłączyć ( szybciej ).

W najbliższym czasie zostanę posiadaczem takiej diody ( Ostatecznie na takiej diodzie będzie pracował mój ploter )
    http://laserswiki.com/index.php?title=PL_TB450B
    Mogę kupić dowolnie inna, ale w rozsądnej cenie ( uprzedzam pytanie jaka to rozsądna cena, około 300- 400 zł ). Może ktoś z forumowiczów zna jakaś fajną diodę w tej cenie byłbym zainteresowany :)

Na dniach spróbuję zbudować źródło prądowe sterowane 2A. ( Podzielę się zwami moim układem )

0
  • #9 05 Maj 2014 19:51
    sylwek tedi
    Poziom 13  

Pokry2 napisał:
    Stosuję jak na razie ładowarkę ponieważ jest mi łatwiej ją podłączyć ( szybciej )

A nie prościej jest zastosować stabilizowany zasilacz 12V np. od rutera? (1,5A chyba powinien wystarczyć jak na początek)

Co do diodek laserowych, to słyszałem że ludzie odzyskują je z projektorów, chodź nie ukrywam że są pośrednicy którzy je sprowadzają ze stanów, a nawet z chin za grosze. (5 - 10 razy taniej)

0
  • #10 05 Maj 2014 22:01
    Pokry2
    Poziom 10  

Tak masz rację co do zasilacza. Spróbuję taki sobie załatwić. Co do diody laserowej. To ja i tak ją będę miał za darmo. Przyjrze się tym diodom z odzysku. Jak coś znajdę to dam znać.

I jak uda mi się coś zbudować :)

0
  • #11 11 Maj 2014 10:41
    Pokry2
    Poziom 10  

Zmontowałem układ na płytce montażowej i powinno wszystko działać. Dioda nie świeci jak sprawdzałem na N- MOSFET to go wcale nie ma. Czyli wina transoptora. Prawdopodobnie daję za duży prąd i on mi się fajczy. Czy ktoś może mi pomóc w tej sprawie ? Chciałbym po prostu udzielić układ uK - zasilanie lasera, galwanicznie.

0
  • #12 22 Maj 2014 21:02
    freebsd
    Poziom 34  

Rezystor R2 powinien mieć około 210om. Jeśli próbujesz oddzielić zasilanie diody od zasilania uC możesz zastosować sam MOSFET w układzie "otwarty kolektor".

0
  • #13 23 Maj 2014 00:55
    Pokry2
    Poziom 10  

Zmieniłem układ Zastosowałem inny układ, bo stwierdziłem, że takie rozwiązanie będzie najprostsze. Wyrzuciłem transoptor, w zamian dałem diodę krzemową. W zamian IRLZ44N dałem IRL3803S Miałem problemy przy włączaniem i wyłączaniem, ale okazało się, że dawałem zbyt mały prąd, przez co napięcie które potrzebuję n - mos Uth wzrosło ponad dwukrotnie. ( Ig = 30 uA ). (Uth = 2.40 V) Dodam tylko, że to napięcie było by mniejsze jak by nie rezystor rozładowujący (100k) N- MOS-a. Teraz trzeba wykonać go w praktyce.

0