Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dobór radiotelefonów dla jednostki medycznej

linkos 30 Apr 2014 13:36 1707 8
 • #1
  linkos
  Level 10  
  W związku z rozwojem naszej jednostki postanowiliśmy stworzyć łączność radiową bazującą na rozwiązaniach firmy Motorola.

  Tutaj nasuwa się pytanie jakie modele wybrać aby nie przepłacać za funkcje których nigdy nie będzie nam dane wykorzystać.
  Osobiście myślałem o GM160 oraz CP040.

  Plan jest taki aby na początek zakupić 1 radiotelefon przewoźny (do pojazdu) + 3 ręczne.

  Jednostka współpracuje z systemem Państwowego Ratownictwa Medycznego, po wyborze będziemy starać się do UKE o przyznanie częstotliwości komercyjnej (wstępnie z zakresu 169 Mhz)
  Nasze działania są różnorodne (od budynków do rozległych terenów [w co wątpię ;)] ale łączność będzie się sprowadzać do rozmów na akcji (tj. bez łączności z tzw. bazą).
 • #2
  internick
  Level 35  
  Moim zdaniem na początek musisz skontaktować się z łącznościowcami grup z którymi współpracujecie.

  Dlaczego?

  Ponieważ Ty z własnej kieszeni wydasz na radiotelefony kupę kasy, a Oni za miesiąc na cyfrę przejdą, bo dostali, np. na ten cel dofinansowanie i wtedy już na pewno się nie dogadacie.

  Nie ma też co się pchać w ciemno w cyfrę, bo jest kilka jej odmian i Ty kupisz Motorolę (MotoTRBO), a Oni wybiorą Kenwooda (Nexedge) czy Idas (Icom).
 • #3
  linkos
  Level 10  
  Rozumiem powagę sytuacji.
  Naszym priorytetem jest łączność wewnętrzna. Sprawą drugorzędną jest łączność z np. CPR. W razie czego centrum posiada numery kontaktowe do koordynatora. (tak jak się podaje w czasie rejestracji jednostki w "systemie")
 • #4
  kriss51
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Pogotowie ratunkowe od jakiegoś czasu pracuje już cyfrowo na śląsku.
 • #5
  linkos
  Level 10  
  w Krakowie chyba też bo nie słychać ich w eterze.
  W każdym razie potrzebne nam są do komunikacji wewnętrznej
 • #6
  internick
  Level 35  
  linkos wrote:
  ...nie słychać ich w eterze...


  W marcu jeszcze pracowali konwencjonalnie....

  Poza tym jeśli nawet przeszli na łączność cyfrową (brak przetargów w wyszukiwarkach czy SIWZ na Ich stronie) to powinno także być słychać. Tyle, że sampel danego systemu.

  Co do radiotelefonów.

  Jeśli mają być analogowe to wśród używanych, np. GM360 (przewoźne) i GP 340 (bez wyświetlacza) lub GP 360 jako nasobne.

  Można je kupić w dobrym stanie, na fakturę, np. u tego Użytkownika: http://allegro.pl/listing/user/listing.php?us_id=2587722

  Jeżeli zaś chodzi o cyfrowe, np. MotoTRBO to w grę wchodzą DM3400 (bez GPS) i DM3600 (bez GPS) oraz DM3401 i DM3601 z GPS [wszystkie przewoźne) oraz, np. DP3400 (bez wyświetlacza) i DP3600 (z wyświetlaczem). Czy też ich wyższe wersje "z jedynką" posiadające wbudowany GPS.
 • #7
  linkos
  Level 10  
  @mantoch
  nie chce wprowadzać w błąd, miałem na myśli swój obszar i czasami jeżdżenie w terenie ze skanerem - nic nie słychać na 169,000.

  Dzięki za pomoc z radiotelefonami :)
  Cyfra nie będzie konieczna
 • #8
  Radiowiec 2
  Level 31  
  Jesli o mnie chodzi polecał bym drogie ale dobre radia typu Hytera. Urządzenia te mogą byc modyfikowane do potrzeb ew. transmisji cyfrowej. Poza tym swego czasu dla służb robiła sieci profesjonalne firma AXEL. Dlaczego tak? a no dlatego że porządne radiotelefony ratowników ( nasobne) powinny mieć możliwość dowołania sie do dyspozytora na miejscu akcji np. z piwnicy. jak to sie robi? A no tak że w USA na przykład na samochodzie ( karetce lub strażackim) jest zamontowane dwa radiotelefony i tworzą tzw. przemiennik. Jest to zespół dwóch Motoroli połączony urządzeniem zwanym RICK. Jedna na pasmo decymetrowe UHF jest stosowana lokalnie na akcji. Dlatego UHF bo krótsze anteny i pewniejsza komunikacja w budynkach. Radio UHF jest sprzęgnięte z radiem VHF na pasmo metrowe np. 168 MHz i wtedy dyspozytor plus szpitale mają z Wami odsłuch korespondencji i tego co robicie, a poza tym mogą z Wami rozmawiać. W dodatku z każdym ratownikiem z którym chce. I tak to powinno pracować. według mnie dobrze Ci ten Kolega radzi. Zapytaj lokalnego serwisanta sprzętu jakie to kanały i jakiego typu radia są w użyciu. Należy to dostosować tak aby numery kanałów i częstotliwości się pokrywały. Bo owszem jest dobrze w szpitalu dopóki jest dobrze , ale przyjdzie jakaś akcja i ... ZONK! Dlatego kanały powinny być dostosowane do tego co ma reszta i numeracja jednostek powinna być podana i zarejestrowana w sieci ratowniczej. Inaczej nie będziecie zadowoleni i wydacie na darmo pieniądze. Bo co po grupie radiotelefonów z którą nie można się na akcji dogadać? Przemyślcie to.
 • #9
  sp5wcx
  Level 33  
  linkos wrote:
  @mantoch
  nie chce wprowadzać w błąd, miałem na myśli swój obszar i czasami jeżdżenie w terenie ze skanerem - nic nie słychać na 169,000.
  ...


  169,000 MHz to w 99 % przypadków Lotnicze Pogotowie Ratunkowe wykorzystuje, zarówno do łączności wewnętrznej jak i dla współdziałania z innymi służbami (najczęściej straż pożarna przy zabezpieczaniu lądowiska). Jak nic tam nie słyszysz, to znaczy że akurat nie ma żadnych działań LPR w Twojej okolicy