Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Po zmianie obrotów wentylatora komputer się zawiesił

majsterkowicz6 30 Kwi 2014 15:26 1161 9
  • #1 30 Kwi 2014 15:26
    majsterkowicz6
    Poziom 6  

Otóż komputer był sobie włączony wszystko działo dopóki nie zmieniłem obrotów wentylatora (przy włączonym komputerze) takim pstryczkiem z 1500rpm na 1800rpm. Spowodowało to "zacięcie się.obrazu" tzn nie reagował na myszkę i klawiaturę . Zresetowałem komputer i teraz jak się włącza to jest cały czarny ekran. Wszystkie wentylatory działają poprawnie, dioda od dysków twardych na płycie głównej święci się na zielono.

Komputer to:
    Procesor: amd fx 6300
    Karta graficzna: msi geforce gtx 650 ti boost
    Płyta główna: asus m5a78-mlx3
    Ram: 4gb kingston
    Zasilacz: power lc600h-12
    Wentylator (ten co zmieniłem obroty) : magna advance ucmaa12a

Będę bardzo wdzięczny za pomoc

Jeśli piszę w złym dziale proszę o przeniesienie

0 9
  • #2 30 Kwi 2014 16:15
    szymon122
    Poziom 37  

majsterkowicz6 napisał:
    takim pstryczkiem z 1500rpm na 1800rpm

O czym ty człowieku mówisz? Jaki pstryczek? Zasilacz to tykająca bomba, możliwe, że podczas zmiany prędkości zrobiłeś zwarcie między 5V i 12V i padł zasilacz.

0
  • Pomocny post
    #3 30 Kwi 2014 16:29
    Kuzyn
    Poziom 15  

szymon122 napisał:
    majsterkowicz6 napisał:
    takim pstryczkiem z 1500rpm na 1800rpm

O czym ty człowieku mówisz? Jaki pstryczek? Zasilacz to tykająca bomba, możliwe, że podczas zmiany prędkości zrobiłeś zwarcie między 5V i 12V i padł zasilacz.

Po co te nerwy. To, że o czymś nie wiesz, to nie znaczy, że coś nie istnieje. Zobacz tutaj Link. Oraz doucz się, w jaki sposób taka zmiana regulacji obrotów działa, a nie piszesz wyssane z palca osądy.

Co do komputera, to sprawdź go na jakimś markowym zasilaczu z odłączonym tym wentylatorem.

Wentylator jest podłączony bezpośrednio do zasilacza, czy do płyty głównej?

0
  • #4 30 Kwi 2014 17:05
    majsterkowicz6
    Poziom 6  

Ten pstryczek to jest przy wentylatorze i nim można ustawić 3 biegi 1000rpm 1500 i 1800. A i ten wentylator nie jest podpięty do płyty tylko przez przejściówkę nie do przewodu molex , który biegnie od zasilacza.

Dodano po 26 [minuty]:

Na chwilę obecną mogę podłączyć pod taki wentylator
    Spire sp-atx 420w że starego komputera z tym że on ma tylko 420W a ten co jest teraz to ma chyba 600W. I takie pytanie czy ten stary wentylator da rade?

0
  • #5 30 Kwi 2014 22:30
    Kuzyn
    Poziom 15  

Nie bardzo się znam na poborze prądu przez podzespoły komputera, więc tutaj musi poradzić Ci ktoś inny.
    Osobiście odradzałbym montaż starego zasilacza no-name.
    Listę renomowanych zasilaczy masz tutaj.

0
  • #6 30 Kwi 2014 22:38
    czarek1234567
    Poziom 15  

Jak wyżej, wymień zasilacz. Śmiechem można wybuchnąć przez ten zasilacz, parametry ostro kręcone lub słabej jakości podzespoły(mc crypt przychodzi na myśl), lub kawałek kwadratowego metalowego pudła z pustką w środku. Bałbym się nawet sprawdzać napięcia w stresie..

0
  • #7 01 Maj 2014 00:02
    majsterkowicz6
    Poziom 6  

Ten mój obecny zasilacz to coś takiego link do treści o charakterze krótkotrwałym został usunięty, 3.1.18. /salmon/ (jest o nim wspomiane pod koniec aukcji).
    I jeszcze takie pytanie, mam go wymienić bo jest zepsuty czy dlatego że szajs.Bo jeśli szajs to mi jakoś nie przeszkadza ,bo przez pół roku nie było z nim żadnych problemów.Nie znam się na zasilaczach ale wydaje mi się że mój jest OK (w kwestii sprawności) bo dźwięki z obudowy są normalne tzn wentylatory i dyski twarde przy uruchamianiu komputera zachowują się tak jak przed tą "awarią"

0
  • Pomocny post
    #8 01 Maj 2014 00:24
    czarek1234567
    Poziom 15  

Można stwierdzić że "zepsuty" skoro wcześniej działało a teraz nie. Powód ? To szajs.

majsterkowicz6 napisał:
    bo przez pół roku nie było z nim żadnych problemów
    Zdaje Ci się, powoli zamęcza twojego pc. Ostatnio spaliłem całą jednostkę przez zasilacz no name, ocalał tylko dysk twardy.

0
  • Pomocny post
    #9 01 Maj 2014 01:42
    Kuzyn
    Poziom 15  

Zasilacze no-name mają tą wadę, że jeżeli się on "wykańcza", to nadal pracuje dalej. Dyski i wentylatory mogą być mniej wrażliwe na nieprawidłową pracę zasilacza (np. duże tętnienia, czy niestabilność napięcia), niż płyta główna. Ostateczny skutek może być taki, jak napisał kolega czarek1234567.
    W markowych zasilaczach są specjalne układy elektroniczne, które w przypadku wykrycia usterki odłącza zasilanie na komputer.

Jeśli nie chcesz kupować nowego zasilacza w ciemno, możesz od kogoś pożyczyć markowy i sprawdzić, czy komputer będzie działać.

0
  • #10 21 Maj 2014 22:11
    majsterkowicz6
    Poziom 6  

Wymieniłem zasilacz wszystko działa jak należy. Dzięki za pomoc. Temat zamykam.

0