Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Testo
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

SCiO - miniaturowy spektrometr bliskiej podczerwieni

exti 30 Kwi 2014 15:53 1227 0
 • SCiO - miniaturowy spektrometr bliskiej podczerwieniIzraelska firma Consumer Physics rozpoczęła na serwisie Kickstarter zbiórkę pieniędzy na uruchomienie produkcji swojego SCiO — miniaturowego spektrometru działającego w bliskiej podczerwieni.

  Spektrometria w bliskiej podczerwieni jest powszechnie stosowaną metodą analizy składu produktów żywnościowych. Polega ona na badaniu absorpcji promieniowania z zakresu bliskiej podczerwieni przez materiał poddawany analizie. Jej wielką zaletą jest prostota — nie trzeba przygotowywać żadnych próbek — i szybkość pomiaru. Urządzenia do wykonywania takiej analizy mają zwykle spore rozmiary i używa się ich wyłącznie w laboratoriach i fabrykach. SCiO natomiast ma wielkość karty Wi-Fi na USB (73 x 25 x 16,5 mm) i może z niego skorzystać każdy.

  Oprócz analizy składu żywności, urządzenie jest w stanie m.in. oceniać świeżość owoców i warzyw bez ich obierania, identyfikować substancje aktywne w lekach i mierzyć wilgotność gleby.

  Sam spektrometr nie ma żadnego wyświetlacza, wyposażono go za to w moduł Bluetooth 4.0, za pośrednictwem którego komunikuje się on ze smartfonem/tabletem. Specjalna aplikacja pozwala wybierać rodzaj pomiaru i wyświetla jego wynik.

  SCiO cieszy się na Kickstarterze bardzo dużym zainteresowaniem — na 46 dni przed ukończeniem zbiórki prawie 1300 osób zadeklarowało wpłaty o łącznej sumie ponad 210 tys. $ (wymagane było 200 tys.). Obecnie można jeszcze zarezerwować SCiO w promocyjnej cenie 199 $. Wysyłka urządzeń ma się rozpocząć w grudniu tego roku.

  Źródła:
  http://spectrum.ieee.org/tech-talk/consumer-e...xamine-the-molecular-composition-of-your-food
  https://www.kickstarter.com/projects/90310725...your-sixth-sense-a-pocket-molecular-sensor-fo

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  exti
  Poziom 32  
  Offline 
  exti napisał 2390 postów o ocenie 102, pomógł 5 razy. Mieszka w mieście Gliwice. Jest z nami od 2008 roku.
 • Testo