Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wysoka temperatura pł. gł. - Nagły, stały skok temperatury Asus M2N-e

BogiUbogi 30 Apr 2014 18:26 3873 36
    BogiUbogi
    Level 9  
    Witam wszystkich :)

Przychodzę z dziwnym skokiem temperatury, tuż za opowieścią załączam, mam nadzieję wszystkie niezbędne dane.

W sobotę tuż przed pierwszą w nocy wyłączyłem komputer, rano o 7 odpalam i dopadł mnie zatarty wentylator w zasilaczu, więc go rozkręciłem, poczyściłem, nasmarowałem i zamontowałem z powrotem, robiłem to ostatnio w lutym 2013.
    Odpalam komputer, i pierwsze co mnie spotkało to wysokie temperatury dysków, nawet 52 stopnie, ale jakoś to ogarnąłem. Natomiast zauważyłem, że płyta główna Asus M2N-E osiąga w minutę 60 stopni, a w kolejne 10 minut ponad 70 stopni w spoczynku i sięga do 76 spokojnie. Jestem pewien, że nie osiągała w spoczynku więcej niż 65 ponieważ, ze względu na uszkodzony dysk monitoruję wszystko regularnie, ostatni raz oglądałem całość w środę. Przeczyściłem więc wszystko dogłębnie, nałożyłem nową pastę na procesor i niestety bez jakiegokolwiek rezultatu.

Z braku możliwości przeprowadzenia samodzielnie dalszej diagnostyki dałem sprzęt do serwisu, serwis znów przeczyścił i wrzucił nową pastę na chipset płyty, po czym tryumfalnie stwierdził, że spadło o 10 stopni. Odpaliłem i cóż...bujda ;), prawdopodobnie nie poczekali z nim tylko sprawdzili tuż po zalogowaniu. Stwierdzili natomiast, że ta temperatura nie jest groźna dla chipsetu (wiem, że zastosowany tu potrafi osiągać chore temperatury), a nawet wyższa ponieważ bazując na swoim doświadczeniu mają wiedzę, że tu padają niemal wyłącznie kondensatory więc nie mam się czego obawiać (to pocieszyli). Następnie po telefonie do nich, że nic nie zmienili usilnie twierdzą, że nałożona pasta spowoduje wkrótce spadek temperatury, a tymczasem mam 76 stopni. Twierdzą również, że sprawdzali pomiary urządzeniami zewnętrznymi i są zgodne z wynikami czujników (w BIOSie jak i w programach wyniki temperatury są identyczne, zasilania zbliżone). Sama płyta ma natomiast 7 lub 8 lat, zasilacz z kolei 6 albo 7

Więc chciałem poznać przyczynę tego nagłego i dziwnego skoku oraz sposób na jego zlikwidowanie, a jeżeli nie zlikwidowanie to chociaż minimalizację skutków oraz czy ewentualnie mogę ją obciążać przy takich temperaturach.

DANE

01-Asus M2N-E (bios Award wersja 1073)
    02-AMD Athlon X2 7750+ Black Edition 2700MHz (podkręcony mnożnikiem do 3000MHz)
    03-(4 sztuki)Kingston (1 GB DDR2-800 DDR2 SDRAM)
    04-ATI Radeon HD 5770 (Juniper) 1024MB RAM
    05-Chieftec GPA-400S8 / 400W
    06 HWMonitor

Voltage 0 1.14 Volts [0x47] (CPU VCORE)
    Voltage 1 3.26 Volts [0xCC] (+3.3V)
    Voltage 3 4.78 Volts [0xB2] (+5V)
    Voltage 4 11.46 Volts [0xB3] (+12V)
    Voltage 7 4.73 Volts [0xB0] (+5V VCCH)
    Voltage 8 2.99 Volts [0xBB] (VBAT)

BIOS
    Wysoka temperatura pł. gł. - Nagły, stały skok temperatury Asus M2N-e
    07-pł.gł-76°C/proc.60°C/Gpu.37°C, 40°C, 41°C/Hdd.39°C i 33°C (HWMonitor+BIOS)
    08-Brak
    09-Windows 7 32bit
    10-Eset Smart Security 4
    11-Brak
    12-Brak
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    BogiUbogi
    Level 9  
    Obawiam się, że musisz mi myśl inaczej zapisać bo nie zrozumiałem. ;)
    BogiUbogi
    Level 9  
    Na procesorze w sobotę, na radiatorze powinna być wymieniona chyba przez serwis we wtorek (wczoraj).
    LA72
    Level 40  
    BogiUbogi wrote:
    Na procesorze w sobotę, na radiatorze powinna być wymieniona chyba przez serwis we wtorek (wczoraj).

... więc albo serwis słabo się przyłożył do pracy, albo masz uszkodzone chłodzenie mostka.
    BogiUbogi
    Level 9  
    Odniosłem wrażenie, że są przekonani o tym, że są fachowcami, a moim zdaniem są niekompetentni.
    Mogę w jakiś sposób prócz podmiany płyty zweryfikować uszkodzony mostek? Jak mogło do tego dojść? Wyjaśnia to skok temperatury z dnia na dzień?
    LA72
    Level 40  
    Skoro "wczoraj" był w serwisie, a dziś ma problemy z chłodzeniem to wiele wyjaśnia.

Obsługi układu chłodzenia można wykonać we własnym zakresie.
    Wystarcza odrobina ostrożności i chęci plus zręczność manualna.

Potrzeba niewiele, dobrej jakości pasta termoprzewodząca i środki do umycia u wyczyszczenia starej pasty, w większości przypadków jest ona zaschnięta.
    BogiUbogi
    Level 9  
    Nie zrozumieliśmy się :), w pierwszym poście napisałem, że zaczęło się w sobotę rano, wczoraj był w serwisie, ale właśnie w celu diagnozy\naprawy, jak widać zero rezultatów.

Mógłbyś mi odpisać na pytania dotyczące mostka? :)
    LA72
    Level 40  
    Poszczególne mostki na płytach zazwyczaj odpowiadają za:

a).Mostek północny
    - procesorem,
    - pamięcią operacyjną,
    - magistralą AGP lub PCI Express,
    - mostkiem południowym.
    Niektórzy producenci płyt głównych integrują z mostkiem północnym układ graficzny lub kontroler Gigabit Ethernet.
    Intel swój zintegrowany mostek z układem graficznym oznacza skrótem GMCH – (ang. Graphics and Memory Controller
    Hub).
    b).Mostek południowy
    - napędów dysków twardych (złącza IDE/ATA/SATA/ATAPI),
    - magistral ISA, PCI,
    - sterownika przerwań,
    - sterownika DMA,
    - nieulotnej pamięci BIOS,
    - modułu zegara czasu rzeczywistego.
    Opcjonalnie most południowy może obsługiwać również:
    - łącze FireWire
    - łącze USB
    - złącze do sterownika RAID
    - złącze Ethernet.

Podczas uszkodzenia jednego z nich zaczynają się problemy z urządzeniami, za które odpowiadają.
    BogiUbogi
    Level 9  
    Nie zaobserwowałem żadnych uszkodzeń prócz nagłego skoku temperatury w dniu w którym zatarł się wentylator w zasilaczu, ale też nie w tej samej chwili, a już po fakcie.

Czy praca na płycie mającej w obecnej chwili spoczynku 77 stopni Celsjusza będzie bezpieczna?
    LA72
    Level 40  
    Mostki jak i każdy układ są bardzo czułe na zbyt wysokie temperatury.
    Jeśli dojdzie do jego uszkodzenia to masz w najlepszym przypadku płytę główną do wymiany/naprawy.
    BogiUbogi
    Level 9  
    A w najgorszym?
    Jak rozumiem zapewnienia panów z serwisów o wytrzymałości wysokich temperatur tych płyt mogę sobie wsadzić tam gdzie światło już nie dochodzi?
    BogiUbogi
    Level 9  
    Tę konkretną płytę da się zdobyć w okolicach 200 złotych w tym nową, a wygląda na to, że i tak mnie to czeka bo rozwiązanie mojego problemu wydaje się...skomplikowane i nie wiem co mi jeszcze pozostało.
    LA72
    Level 40  
    LA72 wrote:
    Obsługi układu chłodzenia można wykonać we własnym zakresie.
    Wystarcza odrobina ostrożności i chęci plus zręczność manualna.

Potrzeba niewiele, dobrej jakości pasta termoprzewodząca i środki do umycia u wyczyszczenia starej pasty, w większości przypadków jest ona zaschnięta.

Koszt pasty to wydatek ok 20-30zł.
    BogiUbogi
    Level 9  
    Jak pisałem była ona użyta i jej zastosowanie nic nie zmieniło. Nie jestem również pewien czy skok temperatury o około 15 stopni z dnia na dzień to problem pasty...
    tomiok
    Level 33  
    BogiUbogi wrote:
    Jak pisałem była ona użyta i jej zastosowanie nic nie zmieniło. Nie jestem również pewien czy skok temperatury o około 15 stopni z dnia na dzień to problem pasty...

Może to być problemem, jeśli zastosowałeś kiepską pastę, a poprzednio była z "górnej półki".
    Podkręcanie, bez stosowania dodatkowego chłodzenia, także powoduje szybsze nagrzewanie się.
    Jaką pastę zastosowałeś ?
    Bo jak zwykłą to nie ma co się dziwić.

Ten model ma system chłodzenia (heat-pipe), może on się uszkodził ?

Może wrzucisz fotkę wnętrza kompa, może prędzej ktoś coś jeszcze zauważy ?
    Dobrze by było pokazać jak wygląda (heat-pipe) strona przylegająca do układu, czy na pewno dobrze wyczyszczona ?
    BogiUbogi
    Level 9  
    Pasta to ta sama co poprzednio, Artic Silver 5, temperatura na procesorze oczywiście spadła, płyta bez zmian mimo użycia przez serwis tej samej pasty, a to była pierwsza zmiana jej na płycie ;).
    Wiem, ale podkręcone miałem od kilku lat o te 300MHz, skok nastąpił z dnia na dzień.

Możliwe, ciężko mi stwierdzić :).

Dobry pomysł, zrobię niedługo bo pewien serwisant zasugerował mi zmianę zasilacza mimo, że napięcia są dobre, wymienię wszystko na stare podzespoły, sprawdzę na moim obecnym zasilaczu, a potem podłączę starego Tracer'a4 life, najwyżej płyta padnie i stare części, dużo więcej pomysłów nie mam. Natomiast cała rurka się grzała z tego co pamiętam równomiernie.
    swiercm
    Moderator on vacation ...
    BogiUbogi wrote:
    serwisant zasugerował mi zmianę zasilacza

Słusznie, bo to prawdopodonie jego wina,

BogiUbogi wrote:
    że napięcia są dobre,

A skąd ta pewność?

BogiUbogi wrote:
    rano o 7 odpalam i dopadł mnie zatarty wentylator w zasilaczu

Otwórz go i sprawdź podzespoły, głównie kondensatory...
    Jeśli będzie ok, pomierz napięcia wg tego tematu:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1199202.html

BogiUbogi wrote:
    05-Chieftec GPA-400S8 / 400W

Nie uważasz, że do tego PC z OC powinieneś zainwestować w porządny zasilacz? (GPA (Arena) to bardzo słabe jakościowo zasilacze)

BogiUbogi wrote:
    podłączę starego Tracer'a4 life,

Jak chcesz. Po katowaniu sprzętu jeszcze pseudo-zasilaczem, nie dziw się, że masz problemy ze stabilizacją temperatur.
    BogiUbogi
    Level 9  
    Możliwe, ale głowy bym nie dał, od czasu wpisywania bodajże jakichś certyfikatów do magistrali usb myślałem nic mnie nie zaskoczy ;).

Słowa serwisu, ja nie posiadam miernika, któremu mógłbym zaufać, mogłem opierać się osobiście tylko na danych z biosu.

Są okej, otwierałem go 7 razy od tamtego momentu.
    Jak pisałem zmierzyć inaczej nie mogę ;).

W momencie zakupu (6-7 lat temu) był w porządku, a skoro tyle wytrzymał to chyba starczył ;), zresztą nie chcę się wykosztować na ten sprzęt bo nie ukrywajmy, że obecnie jest dość kiepski a ja potrzebuję czegoś lepszego do grafiki 2D więc plan był taki, że mniej więcej do końca roku miał mi posłużyć.

Oh nie przesadzaj, latał na nim dwa lata do czasu wymiany procesora kiedy też wymieniłem zasilacz :).
    swiercm
    BogiUbogi wrote:
    mogłem opierać się osobiście tylko na danych z biosu.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1184180.html

BogiUbogi wrote:
    Oh nie przesadzaj, latał na nim dwa lata do czasu wymiany procesora kiedy też wymieniłem zasilacz

To że działało, nie znaczy że dziś działa.

Daj jakiś nadmuch na radiator NB w postaci wentylatora i sprawdź efekt.

Możliwe jest też, że czujnik "szaleje".

BIOS masz zaktualizowany do najnowszego, ale można spróbować wersji BETA testowo. Czasem poprawki w BIOS pozwalają na poprawę wskazań czujników...
    BogiUbogi
    Level 9  
    Więc jak napisałem dałem go do serwisu a oni podobno przy użyciu miernika stwierdzili, że napięcia są w porządku.

Wiem, dlatego wymieniam podzespoły na stare nieużywane zostawiając tylko płytę główną i liczę na szczęście :)

W porządku, dam nadmuch i sprawdzę.

Też podejrzewałem winę czujników, serwis stwierdził, że zmierzył i temperatura zgadza się z tymi podanymi w biosie.
    tomiok
    Level 33  
    Bezpośredni nadmuch, nawet z małego wentylatorka musi poprawić temperaturę.
    Tylko to jest obchodzenie problemu, a nie jego rozwiązanie.
    Usuwamy skutki, a nie przyczyny.
    swiercm
    tomiok wrote:
    Tylko to jest obchodzenie problemu, a nie jego rozwiązanie.

Niekoniecznie, bo może się okazać, że jest za mały ruch powietrza w obudowie.
    Ciekaw jestem, czy w tych 70stC radiator parzy...
    BogiUbogi
    Level 9  
    I ja to świetnie wiem :)

Z pierwotnego planu nici, dwie zastępcze kart są niestety spalone, moja nie działa bez zasilania sześciopinowego, a tracer go nie posiada.

EDIT: Ale nadmuchu nie zmieniłem w ciągu dwóch lat, w piątek wieczór było okej, w sobotę rano coś poszło :)

Boję się już ruszać tę płytę więc dostarcza lekkie podglądówki mostka.

Wysoka temperatura pł. gł. - Nagły, stały skok temperatury Asus M2N-e Wysoka temperatura pł. gł. - Nagły, stały skok temperatury Asus M2N-e Wysoka temperatura pł. gł. - Nagły, stały skok temperatury Asus M2N-e
    tomiok
    Level 33  
    Na pierwszy rzut oka kurz na płycie, w slocie (na stykach), kurz na kondensatorach, włosy itp. - to było w serwisie ?
    Nic nie czyścili ?
    Pod radiatorem mostka mogła zostać taka folia, czy jest zdjęta (w niektórych modelach bywała),
    Dlatego prosiłem o foto radiatora od spodu.

Trzeba też pamiętać iż praca na podkręconych parametrach skraca żywotność elementów, a płyta nowa nie jest.
    swiercm
    tomiok wrote:
    Trzeba też pamiętać iż praca na podkręconych parametrach skraca żywotność elementów, a płyta nowa nie jest.

Jeśli nie zmieniasz napięć i dostosujesz bezpieczne kryteria podkręcania, to nie jest to prawdą. Zobacz, co z kartami, nie pierwszej świeżości można zrobić, zachowując ich bezpieczeństwo.
    Warunki:
    - odpowiednie zasilanie;
    - odpowiednie chłodzenie
    - wartości bezpieczne poniżej maksymalnych
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=13559451#13559451
    tomiok
    Level 33  
    swiercm wrote:

- odpowiednie chłodzenie

No właśnie a tutaj nic w chłodzeniu zmieniane nie było, tylko podkręcone.
    Układy więcej się grzały, siłą rzeczy.

Dodano po 1 [minuty]:

swiercm wrote:

Już w niższej temperaturze będzie nas parzyć, albo mam za delikatne palce ;)

Dodano po 3 [minuty]:

swiercm wrote:

Tylko po co ta dodatkowa reklama. :-/
    swiercm
    tomiok wrote:
    swiercm napisał:
    [...
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php...

Tylko po co ta dodatkowa reklama. :-/

To nie reklama (może trochę) ale umiejętności i tego, jak poprawne wykonanie poszczególnych etapów OC, przynosi wymierne korzyści i oczywiście w nawiązaniu do tego:
    tomiok wrote:
    a płyta nowa nie jest

Nie ma to na dłuższą metę żadnego znaczenia.

Wszystko można, ale "z głową".;)

tomiok wrote:
    swiercm napisał:

Już w niższej temperaturze będzie nas parzyć, albo mam za delikatne palce

Będzie parzyć powyżej 55stC, powyżej 36,6stC odczujesz ciepło, a poniżej chłod. Tak jesteśmy skonstruowani kolego.:)
    Przy 70stC, jesli radiator poprawnie przylega do chipsetu - będzie parzył.