Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uruchomienie inwertera on-grid bez sieci

doolski 14 Wrz 2020 14:50 10440 98
    czesiu
    Poziom 34  
    Miałem na myśli regulację pierwotną i wtórną częstotliwości/mocy turbozespołów, bo rozmawiamy o falownikach włączonych w system elektroenergetyczny, nie o regulatorach prądu w prostownikach...
    ksysju
    Poziom 14  
    Jak Wam to coś pomoże to układ Victron Multiplus + aku i za tym SMA SB2.5 kW działa przy braku zasilania z sieci.
    Jak nie ma gdzie oddać energii z paneli Victron podnosi częstotliwość i SB się wyłącza.
    przemek_a1
    Poziom 16  
    ksysju napisał:
    układ Victron Multiplus + aku i za tym SMA SB2.5kW działa przy braku zasilania z sieci

Mój Huawei pewnie też tak działa jak twoja kombinacja tylko jak tu dorwać w miarę "tanio" jakieś dobre aku (najlepiej LTO) i czy są w ogóle takie "duże" BMS-y do tego bo ja mam około 380 V przy 3 kW a to wychodzi 158 S (pomijam już cenę 158 szt. takich ogniw... ;-p). Chyba, że znowu jakaś przetwornica Step-up do tego żeby podwyższyć napięcie z aku...
    Ma ktoś jakiś mądry pomysł na to..?
    Jan_Werbinski
    Poziom 33  
    Co Wam da podwyższenie napięcia z akumulatora?
    przemek_a1
    Poziom 16  
    Jan_Werbinski napisał:

Jak to co..? Mniej ogniw więc mniejsza cena, mniejszy BMS więc znowu niższa cena no i przynajmniej realny...
    Widziałeś kiedyś BMS 158S..? ;-p
    (pewnie można to podzielić na sekcje ale te sekcje też powinny być jakoś zarządzane a takiego czegoś to ja nie widziałem...)

Ja wiem, że Ty to byś podłączył tam na krótko aku samochodowy 12V i Tobie by to znając życie zadziałało ale "my" to niestety mieszkamy na ziemi a nie bujamy w obłokach... ;-p
    Jan_Werbinski
    Poziom 33  
    Dalej nie wiem w jaki sposób podwyższenie napięcia akumulatora ma związek z tematem wątku.
    przemek_a1
    Poziom 16  
    Taki, że w hybrydzie bez aku nie potrzymasz zasilania...
    Slak68
    Poziom 21  
    Moja hybryda pracowała bez akumulatorów przez ponad rok i jeśli tylko starczało mocy z paneli, to piwnica i parter miały prąd.

Dodano po 11 [godziny] 26 [minuty]:

przemek_a1 napisał:
    Jan_Werbinski napisał:

Jak to co..? Mniej ogniw więc mniejsza cena, mniejszy BMS więc znowu niższa cena no i przynajmniej realny...
    Widziałeś kiedyś BMS 158S..? ;-p
    (pewnie można to podzielić na sekcje ale te sekcje też powinny być jakoś zarządzane a takiego czegoś to ja nie widziałem...)
    ...

Dlaczego musi być BMS? Nie wystarczy sam balancer?
    przemek_a1
    Poziom 16  
    Slak68 napisał:
    Moja hybryda pracowała bez akumulatorów przez ponad rok i jeśli tylko starczało mocy z paneli, to piwnica i parter miały prąd.

Ale miałeś też napięcie z sieci..?
    Slak68
    Poziom 21  
    Tak. Jeśli brakowało mocy z PV to dobierał z sieci. Z tym, że kiedyś przez dwa dni czekałem na naprawę zerwanej linii od słupa po przeciwnej stronie ulicy i przy uważnym włączaniu urządzeń miałem prąd prawie cały czas w dzień. Generalnie jest dużo opcji do zabawy, żeby ustawić sobie właściwy tryb zasilania i priorytety.
    przemek_a1
    Poziom 16  
    Slak68 napisał:
    Jeśli brakowało mocy z PV to dobierał z sieci

No dobra ale my tu rozmawiamy o tym żeby działał jak nie będzie go w sieci...
    (moim zdaniem bez aku. może być ciężko bo falownik nie będzie miał gdzie ładować nadwyżki...)
    Edek45
    Poziom 29  
    Moim zdaniem żeby falownik działał w miarę stabilnie bez sieci, potrzebne jest aktywne obciążenie ze stabilizacją napięcia.
    przemek_a1
    Poziom 16  
    Edek45 napisał:
    potrzebne jest aktywne obciążenie ze stabilizacją napięcia.

No tak czyli Aku... ;-p
    Edek45
    Poziom 29  
    Im wyższa moc z paneli tym większe obciążenie przy tym samym napięciu. Przy hybrydzie aku chyba powinny tez być.
    przemek_a1
    Poziom 16  
    Edek45 napisał:
    Im wyższa moc z paneli tym większe obciążenie przy tym samym napięciu. Przy hybrydzie aku chyba powinny tez być.

No tak - i to wszystko jest możliwe z tzw "buforem" czyli aku... ;-)
    Bez tego ani rusz bo nikt nie będzie dołączał na chwilę (jak słońce wyjdzie zza chmur) odbiorników np, pralki czy zmywarki bo jaki był by tego sens..? ;-p
    Zostaje jedynie grzałka ale ile można grzać tej wody..? ;-p
    Edek45
    Poziom 29  
    Na tym polega aktywne obciążenie, musiało by się zmieniać automatycznie, Ręczna regulacja nie.
    przemek_a1
    Poziom 16  
    Edek45 napisał:
    Na tym polega aktywne obciążenie, musiało by się zmieniać automatycznie, Ręczna regulacja nie.

No dobra ale czy Ty rozumiesz, że to nie ma sensu..? ;-p
    (pomijam już aspekt automatyki bo to akurat nie problem...)
    Skandahl
    Poziom 11  
    przemek_a1 napisał:
    Skandahl napisał:
    Jak dokupię falownik przekształcający 1 fazę na 3 to zrobię eksperyment

To jest coś takiego w ogóle..? ;-p (jak znajdziesz to daj linka... ;-))

Dodano po 2 [minuty]:

Na przykład coś takiego:

https://maxter-automatyka.pl/pl,Sprzedaz-podz...-INVERTEK-E3-4kW-zasilanie-1-fazowe-230V.html

Wystarczy ustawić mu na stałe parametry na wyjściu identyczne jak "w sieci" (tak żeby nie usmażyć elektroniki w czymś innym)
    Walery K
    Poziom 19  
    Trzy fazy ?
    Tak ale o napięciu 230V a nie 400V.
    przemek_a1
    Poziom 16  
    Skandahl napisał:
    przemek_a1 napisał:
    Skandahl napisał:
    Jak dokupię falownik przekształcający 1 fazę na 3 to zrobię eksperyment

To jest coś takiego w ogóle..? ;-p (jak znajdziesz to daj linka... ;-))

Dodano po 2 [minuty]:

Na przykład coś takiego:

https://maxter-automatyka.pl/pl,Sprzedaz-podz...-INVERTEK-E3-4kW-zasilanie-1-fazowe-230V.html

Wystarczy ustawić mu na stałe parametry na wyjściu identyczne jak "w sieci" (tak żeby nie usmażyć elektroniki w czymś innym)

Jak dla mnie to już trochę za dużo automatyki...
    Jak to wszystko pier...nie... ;-p
    Slak68
    Poziom 21  
    Dajcie już z tym spokój. Użycie inwertera on-grid do takich celów jest bez sensu.
    Należy korzystać z dostępnych, docelowych rozwiązań, które są bezpieczne.
    Off-grid i tak jest dosyć kosztowny więc warto zainwestować w co najmniej hybrydę.
    przemek_a1
    Poziom 16  
    Slak68 napisał:
    Dajcie już z tym spokój. Użycie inwertera on-grid do takich celów jest bez sensu.
    Należy korzystać z dostępnych, docelowych rozwiązań, które są bezpieczne.
    Off-grid i tak jest dosyć kosztowny więc warto zainwestować w co najmniej hybrydę.

No ja zainwestowałem ale dopóki nie zainwestuję jeszcze w aku to nawet nie sprawdzę jak i czy to w ogóle tak działa jak byśmy chcieli... ;-p
    (bo do startu to i tak nie ma bata musi być jakiś sinus a noc jest niestety codzienie więc w przypadku dłuższej awarii sieci to i tak mi nie wiele da... ;-p)
    tomeki1
    Poziom 10  
    Czy udało się komukolwiek uruchomić 3 fazowy on grid bez zasilania z sieci? Jak poszły eksperymenty z falownikiem przekształcajacym 1 fazę na 3 fazy? U mnie niestety też często wyłączają prąd na wiele godzin. Za tydzień mają mi zakładać panele, to ostatnia chwila, żeby ewentualnie zmienić falownik. Pisaliście o tych Huawei SUN2000-6KTL-M0. Czy to rzeczywiście falownik hybrydowy? Czytałem instrukcję i poza informacją o możliwości podłączenia akumulatora nie ma ani słowa o jego hybrydowym trybie pracy.
    Rhaavir
    Poziom 13  
    Zobacz sobie na GEN24 Fronius, nowa seria Huawei ma mieć mozliwość pracy hybrydowej.

Osobiście ja bym sobie darował akumulatory - poszedł bym w stronę generatora spalinowego - problem z GEN24 jest taki, że współpracuje z aku BYD, co do Huawe nie mam dokąłdnych informacji, ale też ma chyba współpracować z dedykowanymi akumulatorami.

Dobre akumulatory LiIo/Po są drogie - a żelowe mało trwałe, taniej jednak wychodzi generator spalinowy - pamiętaj, że prędzej czy później "poprawią" sieć u Ciebie i nie będzie wyłączeń.
    tomeki1
    Poziom 10  
    Słuchajcie a coś takiego? https://allegro.pl/oferta/inwerter-solarny-off-grid-80a-3-2kw-sinus-promocja-9643010222
    Inwerter solarny Off-Grid 80A 3,2kW-sinus

gdyby to podłączyć równolegle przez przełącznik do jednego stringu solarnego, to mamy prąd z samych paneli, jesli świeci słońce. Bez kombinacji ze zmuszaniem inwertera on grid do pracy bez napiecia z sieci.

Generator Kipor już mam, trochę hałasuje, ale ostatecznie może być. Jak jednak będą panele, to fajnie byłoby je wykorzystać, jak prąd wyłączą.

W poprawę sieci nie wierzę. Kilkanaście lat temu było tak, że wyłączali prąd na 3 dni, to było w trakcie budowy, wiec zdecydowałem o przygotowaniu instalacji dla generatora. Teraz wyłączają na kilka godzin. Parmetry zasilania tragiczne, zimą spadki napięcia do 180 V, kiedyś już się spalił sterownik pieca CO, jestem podłączony jako ostatni do linii odległej od transformatora prawie kilometr. RE na reklamacje podobno wymienił transformator, nadal było źle, wiec zamontowali rejestrator parametrów sieci. Podobno wyniki były prawidłowe, ale nie chcieli mi ich pokazać. Na kolejne pisma przestali odpowiadać. Ta instalacja to krzyk rozpaczy, bo przynajmniej przez cześć dnia będę miał prawidłowe zasilanie w domu.
    przemek_a1
    Poziom 16  
    tomeki1 napisał:
    Słuchajcie a coś takiego? https://allegro.pl/oferta/inwerter-solarny-off-grid-80a-3-2kw-sinus-promocja-9643010222
    Inwerter solarny Off-Grid 80A 3,2kW-sinus

gdyby to podłączyć równolegle przez przełącznik do jednego stringu solarnego, to mamy prąd z samych paneli, jesli świeci słońce. Bez kombinacji ze zmuszaniem inwertera on grid do pracy bez napiecia z sieci.

Generator Kipor już mam, trochę hałasuje, ale ostatecznie może być. Jak jednak będą panele, to fajnie byłoby je wykorzystać, jak prąd wyłączą.

W poprawę sieci nie wierzę. Kilkanaście lat temu było tak, że wyłączali prąd na 3 dni, to było w trakcie budowy, wiec zdecydowałem o przygotowaniu instalacji dla generatora. Teraz wyłączają na kilka godzin. Parmetry zasilania tragiczne, zimą spadki napięcia do 180 V, kiedyś już się spalił sterownik pieca CO, jestem podłączony jako ostatni do linii odległej od transformatora prawie kilometr. RE na reklamacje podobno wymienił transformator, nadal było źle, wiec zamontowali rejestrator parametrów sieci. Podobno wyniki były prawidłowe, ale nie chcieli mi ich pokazać. Na kolejne pisma przestali odpowiadać. Ta instalacja to krzyk rozpaczy, bo przynajmniej przez cześć dnia będę miał prawidłowe zasilanie w domu.

Gdybym miał aż takie problemy z nimi to poważnie zastanowiłbym się nad rozwiązaniem umowy - być może wtedy by się w końcu coś ruszyło a jak nie to po co mi taka sieć..? Wtedy pozostaje offgrid który jest bardzo popularny np w Irlandii...
    Polecam tą ekipę:
    http://www.mikrogeneracja.com/
    https://www.youtube.com/channel/UCic0T9vNA6pv4LHYw-GXojg
    Jarek Kordalewski
    Poziom 15  
    przemek_a1 napisał:
    Gdybym miał aż takie problemy z nimi to poważnie zastanowiłbym się nad rozwiązaniem umowy

Nie sądzę by dostawca energii się tym przejął. Po prostu przyjmą wypowiedzenie umowy i zabiorą licznik...
    przemek_a1
    Poziom 16  
    Jarek Kordalewski napisał:
    przemek_a1 napisał:
    Gdybym miał aż takie problemy z nimi to poważnie zastanowiłbym się nad rozwiązaniem umowy

Nie sądzę by dostawca energii się tym przejął. Po prostu przyjmą wypowiedzenie umowy i zabiorą licznik...

Jak nie spróbujesz to nigdy się tego nie dowiesz... ;-p

Dodano po 1 [minuty]:

rsv6 napisał:
    Jeśli jest kors zainteresowany mam taki falownik 3kw napięcie dc 330VDC logika 24v.i czysty sinus 230v na wyjściu.

Uruchomienie inwertera on-grid bez sieci

I to jest właśnie dowód na to co wcześniej napisałem czyli ze taki falownik jest wart kilkaset złotych a reszta to marketing, marże i podatki... ;-p