Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Układ pomiaru napięcia na każdej celi pakietu Li-Po (3S-6S)

heniuuuuu 01 Maj 2014 13:06 798 1
  • #1 01 Maj 2014 13:06
    heniuuuuu
    Poziom 6  

Witam.
    Wykonałem niedawno układ pomiaru napięcia dla akumulatora dla "robota" który aktualnie rozwijam. Wykorzystuje on ADC oraz dzielnik napięcia z racji, iż pakiet Li-Po 3S (który wykorzystuję) ma max 12,6V. Pomiar napięcia całego pakietu nie jest optymalnym rozwiązaniem gdyż, z racji iż ograniczenia co do zbyt "głębokiego rozładowania" dotyczą samych celi i jest to nie mniej niż 3,3V (głębsze rozładowywanie skraca żywotność celi, a tym samym całego pakietu), a same cele nie zawsze rozładowują się równomiernie (może mam wadliwe Li-Po, ale u mnie zawsze trzecia cela zostaje na 3,7V). Plan był taki, by bez użycia dzielnika mierzyć każdą celę z osobna (max 4,2V na celę, więc nie ma problemu), problem jest jednak w tym by mierzyć napięcie na każdej celi z osobna musimy zmienić punkt pomiaru potencjału dodatniego jak i również ujemnego (prosto mówiąc: wpiąć się obwodem w - i + mierzonej celi).
    Z racji, iż obecnie korzystam z PCF8591P (4 wejścia analogowe) który posiada jedno AnalogGND dla wszystkich wejść analogowych, nie wiem jak rozwiązać ten problem. Choć teoretycznie można by się zaopatrzyć w 3 takie ADC i po sprawie to jednak wolałbym takiego rozwiązania uniknąć z kilku względów:
    - zmuszony jestem komunikować się z przetwornikiem przy pomocy I2C więc mniejsze układy na SPI nie wchodzą w grę
    - PCF8591P jest całkiem spory (DIP18), a mam bardzo mało przestrzeni
    - taki PCF8591P kosztuje 15zeta więc nie jest to tania inwestycja

Ewentualną alternatywą byłby jakiś mały ADC na DIP-8 ale nie znalazłem takiego co by wykorzystywał I2C.

Bardzo proszę o sugestie, opinie i konstruktywne wypowiedzi.
    Pozdrawiam

0 1
  • #2 03 Maj 2014 17:34
    speedy9
    Pomocny dla użytkowników

A może to być niezależny miernik czy musi się komunikować z głównym procesorem?
    Jeśli wystarczy niezależny, to kup alarm lub wskaźnika napięcia, np. w hobbyking.com
    Kosztują ~2-3$. Np, HXT Lipo Monitor 3S, On Board Lipoly Low Voltage Alarm (2s~4s), Battery Monitor 2-6S

0
  Szukaj w 5mln produktów