Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Panasonic SA-AK220 - Brak sterowania z klawiatury

01 Maj 2014 20:34 2133 5
 • Poziom 9  
  Witam! Temat ma na celu konsultację moje wstępnej diagnozy. Jeśli ktoś z bardziej ode mnie doświadczonych Czytelników będzie miał pomysł na inne wytłumaczenie przyczyny moich obserwacji, jego uwagi będą dla mnie bardzo cenne.

  Stan wyjściowy: Miniwieża Panasonic AK-220 przestaje reagować na polecenia pilota (pomimo wymiany baterii) - tylko sporadycznie odpowiada na naciskanie przycisków.
  Rozwiązanie 1: zakup nowego pilota.
  Obserwacja: Brak zmian. Problem nadal występuje. Podejrzenie uszkodzenia odbiornika IR.

  Kolejny krok: Rozebranie wieży, sprawdzenie przejść od czujnika do mikroprocesora (są OK), profilaktyczne poprawienie lutowań czujnika IR.
  Obserwacja 1: Wieża nadal nie reaguje na polecenia pilota.
  Wniosek 1: Konieczna wymiana czujnika.
  Obserwacja 2: Przy okazji przestały działać wszystkie przyciski na samej wieży (wyświetlane tylko demo).
  Wniosek 2: Trzeba było w ogóle nie ruszać :P

  Teraz moja diagnoza - musiałem (elektrostatycznie? miernikiem?) uszkodzić porty wejściowe mikroprocesora odpowiedzialne za sygnały z przycisków panelu przedniego wieży. Przyciski są pogrupowane w trzy linie, w obrębie których są połączone na drabince rezystorowej, tzn. że sygnały wchodzą na wejścia analogowe. Trochę dziwi mnie, że tak łatwo poszło mi je uszkodzić, wydaje mi się, że z wszystkich pinów mikrokontrolera wejścia analogowe są chyba najodporniejsze (podczas konfiguracji mikrokontrolerów jest chyba nawet zalecane, aby nie używane piny ustawić jako wejścia analogowe).
  Moje obserwacje (po wystąpieniu uszkodzenia):
  - procesor nadmiernie się grzeje,
  - linie komunikacji ze sterownikiem wyświetlacza panelu są ok (demo wyświetla się bez zarzutu),
  - pin diagnostyczny DCDET jest ok (zwierając go do masy, otrzymuję na wyświetlaczu kod błędu F61),
  - piny procesora obsługujące klawisze wieży... zachowują się jak wyjścia (!): napięcie przy niewciśniętych przyciskach (także: przy odpiętej taśmie panelu) ok. 2,2 - 2,7 V,
  - przy zwarcia któregokolwiek z nich do masy procesora: płynie prąd ~120 mA (sic!), pozostałe wejścia są ok,
  - napięcie na pinach VCC przy uruchomieniu wynosi 4,6 V, w miarę nagrzewania się procesora rośnie do ok. 4,75 V,
  - napięcie VREF stabilne: 4,95 V,
  - klawisze panelu sprawdzone miernikiem - wydają się być ok (czytałem, że taka prozaiczna przyczyna jest bardzo częsta w sprzęcie audio), z resztą, anormalne zachowanie pinów procesora wydaje się tutaj być głównym problemem.

  Po długim weekendzie będę miał dostęp do kamery termowizyjnej - wtedy zobaczę, czy grzeje się coś oprócz procesora. Kupię też nowy odbiornik IR - może będzie działać chociaż z pilota...

  Czy ktoś z Czytelników tego opisu ma pomysł na przyczynę inną niż po prostu walnięte piny od klawiszy na procesorze? Załączam schematy - oczywiście, procesor nigdzie niedostępny (przynajmniej szukając po oznaczeniu ze schematu), produkowany pewnie tylko dla tego konkretnego modelu wieży....


  Panasonic SA-AK220 - Brak sterowania z klawiatury Panasonic SA-AK220 - Brak sterowania z klawiatury Panasonic SA-AK220 - Brak sterowania z klawiatury ,
 • e-miernikie-mierniki
 • Użytkownik usunął konto  
 • e-miernikie-mierniki
 • Pomocny post
  Poziom 36  
  Uszkodziłes porty procesora w trakcie wypinania tasm gdy nie zdazyly rozladowac sie kondensatory w zasilaczu. Mozesz sprobowac: 1.przelutowac proca, 2. zmrozic go lub nagrzac i sprawdzic czy jest zmiana.
 • Poziom 9  
  Witam ponownie! Póki co, wymienilem wadliwy czujnik IR (na TSOP4836 - f_mod = 36 kHz, częstotliwość zmierzona przez pomiar napięcia diody pilota oscyloskopem), z pilota działa OK. Jedyny mankament jest taki, że na pilocie nie ma przycisku od otwierania CD ;)

  Tik tak, scenariusz z taśmami jest bardzo prawdopodobny - uruchamiałem kilka razy wieżę i za którymś razem rzeczywiście nie chciało mi się już rozładowywać (a w service manualu, z którego są powyższe schematy jest oczywiście napisane o tym jak byk). I teraz mam skutek.

  Metoda z podgrzewaniem i zamrażaniem jest mi zupełnie nie znana. Oczywiście, nie oczekuję tutaj podania statystyki, ale zapytam ogólnie - dużo scalaków udało Ci się w ten sposób odblokować?
 • Poziom 36  
  Kilka ukladów uratowalem , w tym podobnych Panasonicach niewiele ale byly jakies sukcesy w przeciągu lat nastu.Ale to przede wszystkim doskonala metoda potwierdzenia defektu / lokalizacji niedomagającego polprzewodnika :) .
 • Poziom 9  
  Póki co, sprzęt działa bez zarzutu z pilota. Obecnie szukam uszkodzonego egzemplarza tego samego modelu, ale ze sprawną płytą sterującą. Dziękuję za odpowiedzi. Zamykam temat.