Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elektr. System Zasilania ZS - Różnica : czujnik/nastawnik

01 Maj 2014 20:36 1641 9
  • Poziom 6  
    Ne moge znaleźć odpowiedniego działu ,ponieważ nie pracuję na konkretnej marce samochodu , tylko na modelu " System Zasilania Silników ZS ", Proszę o przeniesienie tematu jeżeli istnieje takowy dział
    Chyba że ktoś pomoże mi tutaj :
    Jak rozróżnić czujnik od nastawnika ?
    Mam kilka czujników / nastawników z układu EDC i nie do końca potrafię rozróżnic co jest czujnikiem a co nastawnikiem

model na którym pracuje : Elektr. System Zasilania ZS - Różnica : czujnik/nastawnik

schemat układu : Elektr. System Zasilania ZS - Różnica : czujnik/nastawnik

Wrzucam temat ponownie ponieważ został on usunięty bez podania przyczyny . Prosiłem o pomoc w odróżnieniu czujnika a nastawnika . A NIE O ROZWIĄZANIE PRACY DOMOWEJ , napisałem również że nie mogę znaleźć odpowiedniego działu w zwiazku z czym prosze o przeniesienie .
  • Relpol przekaźniki
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    No to wymień co według Ciebie jest nastawnikiem a co czujnikiem. Póki co nie widać wkładu własnego.
  • Poziom 6  
    czujnik/nastawnik sygnał wyjściowy/wejściowy
    A35 – sterownik systemu EMC sterownik wejściowy
    A162 – immobiliser czujnik wejściowy
    B24 – czujnik temperatury silnika (ECT) czujnik wejściowy
    B25 – czujnik temperatury powietrza zasysanego (IAT) czujnik wejściowy
    B30 – przepływomierz powietrza (MAF) czujnik wejściowy
    B31 – czujnik temperatury paliwa czujnik wejściowy
    B54 – czujnik położenia wału korbowego (CKP) czujnik wejściowy
    B83 – czujnik ciśnienia bezwzględnego (MAP) czujnik wejściowy
    B121 – czujnik ciśnienia atmosferycznego czujnik wejściowy
    B138- potencjometr położenia pedału przyśpieszenia (APP) nastawnik wejściowy
    B141 – czujnik wzniosu iglicy rozpylacza czujnik wejściowy
    B177 – czujnik położenia nastawnika dawki paliwa czujnik wejściowy
    F- bezpieczniki nastawnik wyjściowy
    H25 – kontrolka grzania świec żarowych czujnik wejściowy
    K22 – przekaźnik grzania świec żarowych nastawnik wyjściowy
    K46 – przekaźnik główny systemu nastawnik wyjsciowy
    K242-I – przekaźnik podgrzewacza płynu chłodzącego silnika–1 stopień nastawnik wyjś
    K242-II – przekaźnik podgrzewacza płynu chłodzącego silnika–2 stopień nastawnik wyjś
    K263 – przekaźnik odcinający sprzęgło sprężarki klimatyzacji nastawnik
    P7- obrotomierz czujnik wejściowy
    R5 – świece żarowe nastawnik
    R93 – podgrzewacz płynu chłodzącego silnika nastawnik wyjściowy
    S13 – przełącznik położenia pedału hamulca (BPP) nastawnik wejściowy
    S61 – styk pełnego obciążenia –automatyczna skrzynia biegów czujnik
    S268- przełącznik położenia pedału sprzęgła (CPP) nastawnik
    S337- przełącznik położenia pedału przyspieszenia nastawnik
    Y12 – elektromagnes odcięcia paliwa (ELAB) nastawnik
    Y28 – zawór recyrkulacji spalin (EGR) nastawnik
    Y68 – zawór regulacji ciśnienia doładowania nastawnik
    Y132 – zawór regulacji kąta wtrysku nastawnik
    Y159 – nastawnik dawki paliwa nastawnik
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 6  
    o to chodzi czy zle kombinuje ?
  • Pomocny post
    Poziom 22  
    Czujnik to element przetwarzający jakąś wartość fizyczną na wartości elektryczne.
    Zatem np. potencjometr B138 będzie czujnikiem przetwarzającym położenie kątowe osi pedału przyspieszenia na wartość elektryczną.
    Nastawnikiem zaś będzie element działający w drugą stronę, czyli przetwarzający wartości elektryczne np. na jakąś pracę.
    Nie wiem o co chodzi w tej Twojej pracy, ale są tu moim zdaniem także elementy, których nie da się zakwalifikować do żadnej z tych grup, np. bezpieczniki, czy obrotomierz, który na pewno nie jest czujnikiem. Od bidy można go zakwalifikować jako nastawnik... wskazówki, ale chyba nie o to chodzi. :wink:
  • Moderator Samochody
    Zobacz sobie jak zbudowany jest nastawnik dawki paliwa w pompie wtryskowej, składa się z elektromagnesu poruszającego dźwignią i czujnika indukcyjnego (w tym przypadku, występują również potencjometry), który daje zwrotną informację do sterownika o położeniu, dlatego jest to jednocześnie element wykonawczy i czujnik
  • Poziom 22  
    W prawdziwej pompie tak, ale na tej tablicy wszystko ma rozrysowane jako oddzielne elementy.
  • Poziom 6  
    Javoreczek napisał:
    Czujnik to element przetwarzający jakąś wartość fizyczną na wartości elektryczne.
    Zatem np. potencjometr B138 będzie czujnikiem przetwarzającym położenie kątowe osi pedału przyspieszenia na wartość elektryczną.
    Nastawnikiem zaś będzie element działający w drugą stronę, czyli przetwarzający wartości elektryczne np. na jakąś pracę.
    Nie wiem o co chodzi w tej Twojej pracy, ale są tu moim zdaniem także elementy, których nie da się zakwalifikować do żadnej z tych grup, np. bezpieczniki, czy obrotomierz, który na pewno nie jest czujnikiem. Od bidy można go zakwalifikować jako nastawnik... wskazówki, ale chyba nie o to chodzi. :wink:

Dzieki , wielkie teraz już ogarniam jak to dobrze sklasyfikować . Pewnie masz racje co do tego że nie można wszystkim elementom przypisać danej grupy , więc po prostu je wykreśle

A na jakiej zasadzie czytać sygnały ? Tak jak napisałeś , że np skoro czujnik przetwarza wartość fizyczną na wartość elektryczną to ma sygnał wyjściowy ,a nastawnik przetwarza wartość elektryczną ( sygnał wejściowy ) na prace ?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Astrodon napisał:
    A na jakiej zasadzie czytać sygnały ? Tak jak napisałeś , że np skoro czujnik przetwarza wartość fizyczną na wartość elektryczną to ma sygnał wyjściowy ,a nastawnik przetwarza wartość elektryczną ( sygnał wejściowy ) na prace ?

Tak jak mówisz, nie inaczej.
  • Poziom 6  
    Oki , dzieki

Mam jeszcze pytanie do czego są :
    Przekaźnik świec żarowych
    Przekaźniki dogrzewania silnika
    Zawór regulacji ciśnienia doładowania

Dokładnie chodzi mi o to czy mają jakąś "głębszą " funkcje po za tej która wynika z nazwy, nigdzie nie moge znaleźć nic konkretnego