Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Metal Work Pneumatic
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung LE55C650 - zasilacz BN44-00342A uszk.tranzystory 16N50

Golkowis 02 Maj 2014 00:38 6393 19
  • #1 02 Maj 2014 00:38
    Golkowis
    Poziom 20  

Witam
    Telewizor ma uszkodzony układ zasilania w.n tranzystory 2x16N50 / MI1801S, MI1802S oraz bezpiecznik FM801S - 3,15A /
    Po sprawdzeniu elementów w układzie w.n podstawiłem nowe,oryginalne tranzystory
    20N50 i telewizor włączył się ale tranzystory bardzo szybko nagrzewają się i może to być efektem ponownej usterki.Temperatura w krótkim czasie bardzo wzrasta tak że radiator zaczyna parzyć. Ponieważ nie mogę zdobyć schematu proszę o pomoc w kierunku poszukiwań usterki. Trafka sprawdzałem omomierzem i mają taką samą rezystancję uzwojeń.

Pomiar napięcia PFC wygląda na prawidłowe 380V

Dodano po 10 [minuty]:

Uklad sterujący te tranzystory to LX6503AID

Posty scaliłem. /Olek II/

2 19
  • Metal Work Pneumatic
  • #2 02 Maj 2014 10:03
    mirex
    Poziom 43  

Golkowis napisał:
    Ponieważ nie mogę zdobyć schematu

Ale są w bazie praktycznie takie same -00340 i -00341.

A poza tym nie bardzo rozumiem - co ma LX6503 do PFC? Które w końcu tranzystory miałeś uszkodzone?

Golkowis napisał:
    podstawiłem nowe,oryginalne tranzystory
    20N50

W ten sposób to sobie możesz czasem podstawiać do ... nieskończoności. Ten skrót znaczy tyle, co nic. Czyli maksymalny prąd i napięcie.
    A co z resztą parametrów, zależnych od konkretnej kompletnej nazwy i producenta?

0
  • Metal Work Pneumatic
  • #3 02 Maj 2014 11:00
    lisek
    Spec od monitorów

To o roli owego układu LX6503aid (*zwracam uwagę na słowo w j.ang. OR )

Cytat:
    ..supports 400V PFC OR 24V inverter applications CCFL, EEFL, FFL Backlight systems.

Link_foto. PSU BN44-00342A i owego bezpiecznika
    Poz. pokazuje , która część PSU zabezpiecza.

Foto BN44-00342B Link

Pisano o innych PSU z podobnym rozwiązaniem w Link_ w tym temacie

O org. tranzystorach firmy STM STF16N50u Link_ datasheet_ UltraFAST

1
  • #4 02 Maj 2014 12:58
    mirex
    Poziom 43  

lisek napisał:
    To o roli owego układu LX6503aid (*zwracam uwagę na słowo w j.ang. OR )

Lisek nie wydziwiaj. Podałem bliźniacze zasilacze i nie mam powodu przypuszczać, znając zasilacze dla Samsunga, że nagle, dla modelu 00342, zastosowano inną konstrukcję!

Wystarczyło poczekać na reakcję autora, a nie już zaczynać śmiecić na forum!
    Napisałby i wszystko byłoby jasne, a Ty miałbyś się okazję w konkretach wykazać, a nie w domniemaniach!

0
  • #5 02 Maj 2014 14:55
    lisek
    Spec od monitorów

W zasilaczach z końcówką -00340 (40") i -00341 (46") oraz -0368b (26-32-37") układ na owym IC1801 LX6503A wygląda identycznie.
    Wykorzystano go w roli drivera w inverterze.
    Link

W wer. BN44-00342A dla ekranów 55"/ BN44-00343b dla 52"

Róznica (zaleznie od " ekranu, budowy układu matryc led"owych ) jest w zastosowanych tranzystorach na wyj. Q1802/1808 i trafo. wyj. T1802s

Czasem w rozbudowie ukł. sterującego Q1802/1808 > jak np. w -340B

1
  • #6 02 Maj 2014 15:09
    mirex
    Poziom 43  

A ten dalej swoje! ;)
    To co ja napisałem wcześniej nie wystarczyło?

==============
    Autorze! Obudź się! :) Nie dręcz liska!
    Bo lisek tak zaśmieci temat, że się nie połapiemy potem. A wypisywane (ewentualnie) bzdury i pierdoły przez dwa dni będę prostował! ;)

0
  • #7 02 Maj 2014 15:34
    Golkowis
    Poziom 20  

Przepraszam ale już jestem w zakładzie i mogę podyskutować.
    Dlaczego takie a nie inne tranzystory ? - bo nie znalazłem nic poza nimi co by było uszkodzone. Dlatego podstawiłem je żeby zobaczyć co się stanie. I wszystko byłoby dobrze, bo telewizor ruszył ale temperatura tych tranzystorów jest na tyle duża i w krótkim czasie że jestem pewny ich uszkodzenia. Jeśli znalazłem skutek to szukam przyczyny.
    Oznaczenie układu podałem dlatego, że te tranzystory są sterowane własnie z niego.
    A nie jest to układ PFC tylko w.n co nie znaczy,że jeśli miałbym kłopoty z PFC na pewno ten układ w.n byłby zależny od poprawności jego działania.

0
  • #8 02 Maj 2014 15:55
    mirex
    Poziom 43  

Golkowis napisał:
    Dlaczego takie a nie inne tranzystory ? - bo nie znalazłem nic poza nimi co by było uszkodzone.

No i co z tego? To znaczy, że pierwsze lepsze, jakie masz pod ręką MUSZĄ poprawnie pracować?
    Przeczytaj jeszcze raz, co napisałem. Liska nie czytaj na razie, bo ci się w głowie pomiesza. ;)
    Choć nie ... po długim zastanawianiu się podał jedną ważną rzecz. ;) BN44-00368. Co prawda nie wiadomo dlaczego wybrał B, a nie A. Ale tak to juz jest u liska. ;)
    Golkowis napisał:
    Jeśli znalazłem skutek to szukam przyczyny.

Masz już podane poglądowe schematy z bazy.
    Golkowis napisał:
    Oznaczenie układu podałem dlatego, że te tranzystory są sterowane własnie z niego.
    A nie jest to układ PFC

Ja to wiem, lisek wydziwia.
    A ty napisałeś tak, że można było zrozumieć, że masz problem z tranzystorami PFC. ;) Lub że LX jest sterownikiem PFC.
    Golkowis napisał:
    że jeśli miałbym kłopoty z PFC na pewno ten układ w.n byłby zależny od poprawności jego działania.

Byłby. Być może te 10V więcej by trochę zmieniło, a być może nie. Sprawdź.
    Zastosuj inne, lepsze tranzystory, to się dowiesz.
    Podaj wreszcie pełną nazwę uszkodzonych.
    I ewidentne różnice między schematami, a tym zasilaczem, jeśli łaska. ;)

Nie dbacie o porządek i szczegóły, a potem "wymagania". ;)

0
  • #9 02 Maj 2014 16:30
    Golkowis
    Poziom 20  

OK. Oryginalne tranzystory, które uległy zwarciu to FDPF 16N50UT. Wstawiłem na próbę FQPF 13N50CT - efekt taki ja napisałem w pierwszym poście.
    Dalej - wymieniłem je na K3683 i to samo. Obie pary tranzystorów wyciągnięte z płyt zasilaczy oryginalnych LG i Panasonic.

Dodano po 3 [minuty]:

I jeszcze jedna sprawa - nie wstawiam nigdy pierwszych lepszych części bo wiem co jest na rynku.Po za tym nie zajmował bym cennego czasu i zawracał głowy pomijając ten element naprawy.

0
  • #10 02 Maj 2014 19:25
    mirex
    Poziom 43  

Golkowis napisał:

I jeszcze jedna sprawa - nie wstawiam nigdy pierwszych lepszych części bo wiem co jest na rynku.

Tak. Tylko co my mamy sadzić po takiej informacji
    Golkowis napisał:
    20N50

Jasnowidzami nie jesteśmy. ;)

Ile jeszcze trzeba tłumaczyć, że jeden 20N50 nie jest taki sam jak 20N50 innego producenta i niekoniecznie lepszy od 16N50.
    Tylko pełna nazwa tego co było oryginalnie - FDPF16N50 - jest miarodajną informacją.
    Przecież to nic trudnego, aby dopisać kilka liter więcej.

Zwiększyłeś już - w celu przetestowania - PFC do 390V? Tam jest czysto?

Z grubsza - to będzie działać poprawnie, jeśli:
    - impulsy sterujące z transformatora będą takie same
    - sterowanie bramek tranzystorów mocy będzie takie samo
    - tranzystory będą odpowiednio szybkie, odpowiedni Rds i praktycznie takie same. Już nie mówię sparowane, ale przynajmniej z tej samej serii.

To będzie poprawnie działać, jeśli uzwojenie pierwotne będzie otrzymywać odpowiedni sygnał. Jeśli będzie za mały, to automatyka będzie starała się to nadrobić, czyli tranzystory będą pracować w znacznie gorszych warunkach.
    Identyczna sprawa będzie, jeśli coś się dzieje z CI818 (na podstawie BN44-00341B, bo miałeś podać, który schemat jest najbliższy i cisza!).

Poza tym warto sprawdzić częstotliwość pracy oraz zachowanie tranzystorów przy minimalnym i maksymalnym podświetleniu.

Pozostaje też kwestia samej temperatury. Gorące, czyli ile? 60°? 80°?

0
  • #11 04 Maj 2014 16:07
    Golkowis
    Poziom 20  

Przepraszam za przerwę. Powracając do tematu - Najbardziej zbliżonym schematem jest schemat pierwszy / po rozrysowaniu układu w.n. z modułu zasilacza / tylko bez diod Zenera w bramkach Mosfet-ów.
    Napięcie PFC stabilne w zakresie 385V / ale jak je podnieść? /
    Temperatura tranzystorów Mosfet od 15 do 82 stop. w ciągu 5 min.
    Muszę sprawdzić sterowanie / impulsy / z trafka.

0
  • #12 04 Maj 2014 16:17
    bogred
    Moderator TV

Golkowis napisał:

Napięcie PFC stabilne w zakresie 385V / ale jak je podnieść?

Napięcie prawidłowe, ale jeśli chcesz podnieść, to delikatnie rezystorami w sprzężeniu zwrotnym.

0
  • #13 04 Maj 2014 16:28
    Golkowis
    Poziom 20  

Na razie wstrzymam się z podnoszeniem napięcia PFC spróbuję porównać przebiegi po trafku sterującym .

0
  • #14 04 Maj 2014 16:47
    mirex
    Poziom 43  

Golkowis napisał:
    Napięcie PFC stabilne w zakresie 385V / ale jak je podnieść? /

Pisałeś. że tylko 380V.
    Jeśli jest 385 - 387, to nic nie rób. One tak mają. A te 4-5V nie zrobi różnicy.
    Byle tam nie było śmieci zbyt wielkich na kondensatorze PFC.

Golkowis napisał:
    Najbardziej zbliżonym schematem jest schemat pierwszy

No i trzeba szukać lub zgadywać, który to pierwszy. ;)
    Nie można prosto i jasno napisać, że BN44-00341? ;)

FDPF16N50UT i FQPF13N50CT są porównywalne. Oczywiście pomijając maksymalny prąd. Na szybko nie widzę żadnej istotnej różnicy poza drobiazgiem w charakterystyce pojemnościowej.

No i przypominam, że te tranzystory mogą +150° przeżyć. ;)

Cytat:
    spróbuję porównać przebiegi po trafku sterującym

Oczywiście sprawdź.
    Choć nie ma żadnej wykładni ile ma być Vss. Z przodu chyba około 25-30Vss, ale nie jestem pewien. Tak mi się coś przypomina tylko. No chyba że ktoś to ma na stole i ci sprawdzi.
    Jeśli już, to bardziej bym podejrzewał tranzystory sterujące lub przypomniane wcześniej kondensatory.

0
  • #15 04 Maj 2014 16:58
    Golkowis
    Poziom 20  

Jeśli przebiegi sterujące na trafku te dwa Mosfet-y mają być takie same to niestety jest różnica i to wielka.
    Zauważyłem także, że po przyłożeniu sondy do jednego z wyjść trafka sterującego po stronie wtórnej przeskakuje iskra od nóżki trafka do sondy zmieniając także częstotliwość jego pracy.
    Przy prawidłowym impulsie sterującym amplituda przebiegu prostokątnego to 10V i nie jest zakłócona .
    Po przyłożeniu sondy do sterowania drugiego Mosfet-a przebieg jest zniekształcony, zrywany oraz słychać " skrzeczenie "

0
  • #16 04 Maj 2014 17:11
    mirex
    Poziom 43  

Ale one mają być takie same, gdy mierzone na uzwojeniach, a nie oba względem masy. Przypatrz no się jak to jest zrobione. ;)
    Tak samo z pomiarem na bramkach QI802 i QI808 ( u ciebie MI).

0
  • #17 04 Maj 2014 18:05
    Golkowis
    Poziom 20  

Tak już na to wpadłem i pomierzyłem bez tranzystorów mocy. Przebieg mam co prawda na moment, ale widać że jest o tej samej amplitudzie 20Vss na jednym i drugim wypr. z trafka.

Dodano po 33 [sekundy]:

teraz dołączę tranzystory mocy.

Dodano po 24 [minuty]:

No i tyle na dzisiaj - chwilę poświecił i nagle zgasł, nawet nie zdążyłem zrobić pomiarów. Uszkodził się Mosfet 2N7002

Dodano po 3 [minuty]:

Może on jest winowajcą wzbudzania się układu i wysokiej temperatury tranzystorów mocy? tylko co za niego zamontować ?

Dodano po 6 [minuty]:

BSS138K i 2N7002K można kupić w Farnell -u ale na dzisiaj to koniec.

0
  • #18 04 Maj 2014 18:06
    mirex
    Poziom 43  

No jak to co?
    2N7002 bez problemu dostępne! Po co kombinować?
    I nie wymieniasz jednego, tylko parę.
    Pisałem już o tym przecież. Zasada taka sama, jak dla końcówki.

0
  • #19 04 Maj 2014 18:08
    Golkowis
    Poziom 20  

Dzięki Mirex za cierpliwość na pewno wrócę do tematu jak kupie te mosfety.

0
  • #20 10 Maj 2014 22:54
    Golkowis
    Poziom 20  

Powracając do tematu - 2N7002 założone ale efekt taki sam.
    Znalazłem w płycie od zasilacza FDPF5N50UT no i od razu lepiej.Co prawda obawiałem się o różnice parametrów pomiędzy FDPF16N50UT a FDPF5N50UT czy wytrzymają, ale musiałem sprawdzić i szok!! Nie wsadzać innych tranzystorów strata czasu. Niestety tylko są w USA i sprowadzenie ich potrwa. Temperatura jest ledwo ciepła po 8 min. A była 82 stop. do 5 min. Ważne są tutaj parametry tych tranzystorów w szczególności oznaczenie UT reszta w katalogu.

0
  Szukaj w 5mln produktów