Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bieżnia Proform 750 uszkodzony sterownik MC2100ELS-18W

02 Maj 2014 09:20 7914 8
  • Poziom 8  
    Witam.
    Szukam schematu sterownika MC2100ELS-18W bieżni Proform 750.
    Silnik bieżni pracuje nierówno szczególnie na niskich prędkościach - zwalnia prawie do zera i przyspiesza. Po zdjęciu paska (czyli odłączeniu obciążenia ze strony pasa, rolek itd) i lekkim przyhamowaniu silnika ręką objaw ten sam.
    Ponieważ mam drugą identyczną w pełni sprawną bieżnię, zasiliłem silnik ze sterownika sprawnej bieżni i pracował równo pod obciążeniem we wszystkich zakresach prędkości.
    Będę wdzięczny za schemat i wszelkie sugestie od czego zacząć. Pozdrawiam.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 21  
    Witam zobacz czy na płycie sterownika nie p-rków zobacz czy możesz moment regulować na niskich obrotach -czy po prostu jak pokręcisz zatrzymasz nogą tylko bez przesady nie hamuj bo nie do tego służy bieżnia -sprawdz czy masz czujnik prędkości z boku bieżni i czy z nim wszystko ok?? czy tylko do odczytu czy utrzymania prędkości http://www.manualowl.com/p/ProForm/Performance-750-Treadmill/Manual/195717
  • Poziom 8  
    Witam,dziękuję za sugestie. Co do p-rka do regulacji prędkości: faktycznie jest taki na płytce. Ma nawet oznaczenie "speed" (fot3) , ale falowanie obrotów pozostaje. Pas bieżni kręci się szybciej lub wolniej w zależności od położenia pr-ka. Również czujnik obrotów jest - z boku przy kole pasowym, ale on tylko daje odczyt prędkości. Wypięcie go nawet nie powoduje awaryjnego zatrzymania bieżni - nie jest wpięty w łańcuch zabezpieczeń. Oba elementy p-r "speed" i czujnik obrotów są używane w trybie kalibracji bieżni. Oglądając płytkę sterownika zacząłem mniej więcej domyślać się co jak działa. Myślę, że kluczem będzie układ regulatora PWM str w6251 (fot2). Jego typowa aplikacja jest dostępna w internecie. Faktycznie na lewo od W6251 jest transformator którego uzwojenia sa podobne do aplikacji. Zacząłem od wymiany C6 4,7uF/50V nic nie dało. Dioda D4 po wylutowaniu ma oznaczenie LZ-39 myślałem że to zener na 39V czyli element stabilizujący, ale w sprawnym sterowniku (mam drugą sprawną bieżnię) na tej diodzie jest 17V DC, znowu lipa. Myślę o wymianie całego układu W6251 i ewentualnie 2 dużych elektrolitów 330uF/400V. Z elementów mocy jest tranzystor G4PC40K z diodą HFA15PB60 i tyrystor S8025L. Coś czuje że trzeba będzie rozrysować schemat z płytki. Bo tak na szybko to kończą mi się pomysły. Będę wdzięczny za podpowiedzi co jeszcze sprawdzić. Z góry dziekuję.
    https://obrazki.elektroda.pl/8070430000_1399203293.jpg
    https://obrazki.elektroda.pl/1489884200_1399203295.jpg
    https://obrazki.elektroda.pl/4101818700_1399203298.jpg
  • Poziom 21  
    A sprawdż jeszcze czy silnik nie ma np.: z tyłu kontroli prędkości np.: w postaci pierścienia magnetycznego lub coś podobnego rozumiem , że komutator i szczotki ok???czy tylko przewody ida do zasilania silnika czy ma jakąś kontrolę jeszcze??? zobacz jak zachowuje się napiecie czy faluje wina zasiłu czy silnik sam w sobie ???może uzwojenie --dziękuję
  • Poziom 8  
    Witam,Silnik nie ma żadnych elementów do regulacji prędkości. Zresztą tak jak pisałem w 1 poście - jak tylko bieżnia zaczęła falować to żeby sprawdzić czy to wina silnika czy sterownika , podpiąłem kable silnika do sterownika sprawnej bieżni (stoją obok siebie) i z konsoli 1 bieżni regulowałem obroty silnika z pasem biegowym 2 bieżni. Wszystko było z silnikiem OK. Dzięki.
  • Poziom 21  
    Czyli masz dobre podejrzenia co do sterownika może więcej zdjęć???
  • Poziom 8  
    Witam, Od początku wiedziałem że to sterownik dlatego taki tytuł ma mój post. Zamówiłem podzespoły do wymiany : układ PWM 6251 i większość elektrolitów. Wymienię co się da i wyciągnę wnioski. Może metoda nie jest finezyjna , ale skuteczna. Nie stać mnie na przestój bieżni. Pozdrawiam.
  • Poziom 2  
    Witam
    I co było powodem usterki, bo wydaje mi się, że mam ten sam problem.
    Proszę o podpowiedź i kontakt.
    Dziękuję
  • Poziom 8  
    Witam,
    U mnie uszkodzony był sterownik. Nikt w okolicy nie potrafił go naprawić. A że bieżni mam 2 sztuki to sytuacja była kiepska. Zamówiłem sterownik ( 6 sztuk ) u producenta w Chinach i po sprawie. Niestety został mi tylko jeden i nie nie chcę go odsprzedawać. I teraz najważniejsze : sterownik nawet jak kolego wymienisz, to i tak padnie bo konstrukcja bieżni jest do kitu. Ja eksperymentowałem i dlatego kilka sterowników nie wytrzymało. W końcu przedłużyłem wszystkie kable i zamontowałem sterownik w skrzynce poza bieżnią na ścianie w obudowie z dodatkowym wentylatorem. Obecnie od 2 miesięcy obie bieżnie pracują bezawaryjnie. Pozdrawiam