Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Stary komputer biurowy - Mały tunning, proszę o porady

robbo3k 02 May 2014 17:06 1428 18
    robbo3k
    Level 13  
    Posiadam komputer typowo biurowy o następujących parametrach:

Dane podane przez SIW 2013:

(FUJITSU SIEMENS ESPRIMO P5925)

- Płyta FUJITSU SIEMENS, Model D2584-A1
    - Procesor Intel(R) Pentium(R) Dual CPU E2160 @ 1.80GHz
    Podstawka procesora Socket 775 LGA
    Maks. szybkość procesora 1800MHz
    Typ pamięci DDR2
    Installed Memory 1024 MB
    Maksymalna pojemność 8192 MB
    Gniazda pamięci 4
    ISA 0
    PCI 4
    AGP 0
    VL-BUS 0
    EISA 0
    PCMCIA 0
    ExpressCard 0
    MCA 0

Sensor Wartość Min Max
    TMONSTERPC
    Intel Pentium E2160
    Temperatures
    Core #0 34 °C (93 °F) 30 °C (85 °F) 41 °C (105 °F)
    Core #1 34 °C (93 °F) 30 °C (85 °F) 39 °C (102 °F)
    ST380815AS
    Temperatures
    Assembly 40 °C (103 °F) 39 °C (102 °F) 40 °C (103 °F)
    Air Flow 40 °C (103 °F) 39 °C (102 °F) 40 °C (103 °F)

HDD SATA 80GB
    8 x USB 2.0, 2 x PS/2, COM RS232, VGA, LAN RJ45, 3 x audio
    Grafika Intel GMA 3100 256MB (zintegrowana)
    Windows 7 Ultimate 32-bit

Pytanie moje, czy opłaca się nieco ulepszać ten sprzęt, dokładając pamięć ram oraz kupując bardziej zaawansowaną kartę graficzną? Czy jest możliwość aby ten komputer był jeszcze wydajny podczas normalnej pracy, oraz przy nieco bardziej zaawansowanych grach? (niech już będzie przykładem nieszczęsne GTA IV) Czy jednak lepiej zainwestować w inny sprzęt?

Obecnie przez 1GB pamięci komputer pracuje bardzo ociężale.

Zadaję tutaj pytanie, ponieważ nie jestem wystarczająco zorientowany w kwestii komputerów. Proszę również o porady w sprawie komponentów do omawianego komputera, na co trzeba zwracać uwagę, aby wszystko działało prawidłowo.
    overclokerking
    Level 13  
    Co do pamięci RAM to jej dołożenie do ww konfiguracji w 100% ma sens, znacznie zyska na tym ogólna wydajność komputera. Co do budowania "platformy" pod gry byłbym lekko sceptyczny, procesor będzie tutaj problemem-szczególnie w GTA IV ;), nie mniej jednak coś na poziomie HD4850 można by dorzucić, koszt nie duży a w sporo tytułów będzie można jeszcze przyciąć.
    robbo3k
    Level 13  
    Wielkie dzięki za cenne informacje. Mam jeszcze pytanie odnoście pamięci ram. Dostałem ostatnio 2 kości 512MB DDR2 ( 2x Infineon HYS64T64000HU-3-7-A 512MB DDR2 1Rx8) po dołożeniu ich do komputera, nie uruchomił się on, nastąpiła jedynie seria piknięć. Kości były w pełni sprawne, gdyż w komputerze kolegi działały prawidłowo. Pewnie nie uwzględniłem jakiejś ważnej rzeczy dotyczącej ramu :) Mógłbym prosić o porady, jaki ram powinienem dokupić?
    the_fifth_horseman
    Level 32  
    To DDR2-533, według specyfikacji twoja płyta obsługuje tylko DDR2-667 i DDR2-800
    robbo3k
    Level 13  
    Wielkie dzięki za info. Więc chodzi tylko o taktowanie.

A co do kart graficznych, to również trzeba zwracać na to uwagę, czy będzie działa jakakolwiek na pci-express?
    Kasek21
    Level 43  
    Jeżeli myślisz o grach to do wymiany jest cała platforma.

Aby dołożyć jakąś rozsądną kartę to do wymiany jest zasilacz.
    Procesor także jest do wymiany bo przy nominalnym taktowaniu jest po prostu słaby, a na tej płycie zapomnij o OC.
    the_fifth_horseman
    Level 32  
    robbo3k wrote:
    A co do kart graficznych, to również trzeba zwracać na to uwagę, czy będzie działa jakakolwiek na pci-express?
    Trzeba, bo masz PCI-E 1.0 . W 2.1 zmieniła się specyfikacja zasilania - karty zasilane ze slotu będą mieć problemy, karty z osobnym doprowadzeniem energii z zasilacza powinny być OK.
    robbo3k
    Level 13  
    Dla mnie najważniejsza jest stabilność całego systemu, abym mógł przeglądać internet bez obaw, że znów zabraknie mi pamięci :) w tym celu myślę, że dołożenie ramu to najlepsze lekarstwo.
    Co do gier, to nie zamierzam z tego komputera zrobić żadnego potwora, jedynie od czasu do czasu chciałbym sobie pograć w te przykładowe GTA IV chociażby na low przy tych stałych 30 fps :) Nie bez przyczyny wybrałem tą grę za przykład, gdyż jak wiadomo, jej optymalizacja jest koszmarna i w inne podobne tytuły powinienem już zagrać bez większych problemów.
    Mam jeszcze jedno pytanie odnoście ostatniego postu. Czy dokupując już przykładowo wspomnianą wyżej kartę graficzną Radeon HD4850 z 512mb pamięci, jestem już zmuszony wymieniać zasilacz, aby w pełni wykorzystywać jej potencjał?

Dodano po 1 [minuty]:

Quote:
    Trzeba, bo masz PCI-E 1.0 . W 2.1 zmieniła się specyfikacja zasilania - karty zasilane ze slotu będą mieć problemy, karty z osobnym doprowadzeniem energii z zasilacza powinny być OK.
    Dziękuje za informację.
    the_fifth_horseman
    Level 32  
    Owszem, dołóż RAMu przynajmniej do 2 GB (lepiej - 4 GB).
    Quote:
    Mam jeszcze jedno pytanie odnoście ostatniego postu. Czy dokupując już przykładowo wspomnianą wyżej kartę graficzną Radeon HD4850 z 512mb pamięci, jestem już zmuszony wymieniać zasilacz, aby w pełni wykorzystywać jej potencjał?
    Może zacznijmy od tego, jaki dokładnie masz teraz zasilacz?
    robbo3k
    Level 13  
    Quote:
    Może zacznijmy od tego, jaki dokładnie masz teraz zasilacz?

Taki, jaki był oryginalnie w komputerze od nowości. Fujitsu Siemens 300W
    Kasek21
    Level 43  
    Ten zasilacz nie posiada wtyczki 6pin do podłączenia karty graficznej.

Jakim budżetem na modernizacje dysponujesz?
    swiercm
    Moderator on vacation ...
    Więc tak. Całość przełożyć do lepszej obudowy, dołożyć RAM, Zmienić Zasilacz na Modecom MC 350/400, dokupić Radeon 4850, ostatecznie 9600GT, zmienić PDC na C2D E4xxx i będzie to w miarę działać..
    Czy jest sens? No nie wiem.
    Procek - maks 50zł
    RAM - 100zł
    Obudowa - 50zł
    Zasilacz 40zł
    Grafika 120zł

suma:
    360zł..

Po sprzedaży obecnego, dołożeniu do budżetu, można myśleć o czymś duuuużo lepszym.
    robbo3k
    Level 13  
    Quote:
    Jakim budżetem na modernizacje dysponujesz?

200 zł

Dodano po 1 [minuty]:

Z tego co widzę po waszych postach, oraz po przeczytaniu kilku podobnych tematów, z grami dam sobie spokój. Zainwestuje w kartę przynajmniej z pamięcią 256mb. Myślę, że już taką sprzęt ten uciągnie bez większych problemów ;) tutaj proszę o podanie przykładowych, odpowiednich kart, abym miał czym się sugerować.
    swiercm
    Moderator on vacation ...
    Mam pytanie, bo nie bardzo znam tego rodzaju PCta. Czy tam dasz radę zainstalować kartę graficzną normalnych rozmiarów, czy muszą to być karty low-profile?
    Ja bym się skłaniał tu ku 8600GT (najmniejszym kosztem i najmniejszym TDP oraz obsługą), ale pewności w tym przypadku nie mam.
    robbo3k
    Level 13  
    Quote:
    Po sprzedaży obecnego, dołożeniu do budżetu, można myśleć o czymś duuuużo lepszym.

Również o tym pomyślałem, lecz z takimi parametrami, jakie ma na chwilę obecną dostanę za niego grosze. Mała modernizacja i tak jest konieczna, chociażby tylko po
    to, aby ciut więcej na nim zarobić przy sprzedaży ;)

Dodano po 1 [minuty]:

Quote:
    Mam pytanie, bo nie bardzo znam tego rodzaju PCta. Czy tam dasz radę zainstalować kartę graficzną normalnych rozmiarów, czy muszą to być karty low-profile?
    Ja bym się skłaniał tu ku 8600GT (najmniejszym kosztem i najmniejszym TDP oraz obsługą), ale pewności w tym przypadku nie mam.

Jest to zwykła obudowa typu tower, więc z zamontowaniem normalnej karty graficznej nie będzie problemu.
    Kasek21
    Level 43  
    Kup:
    1GB RAM'u.
    GF 8600GT DDR3.
    C2D E7200/E7300.
    robbo3k
    Level 13  
    Quote:

Quote:
    Kup:
    1GB RAM'u.
    GF 8600GT DDR3.
    C2D E7200/E7300.

Myślę, że to najlepsze rozwiązanie :) Dzięki wielkie za pomoc.
    robbo3k
    Level 13  
    Zakupiłem dzisiaj okazyjnie 2x Goodram DDR2 512MB PC5300 DIMM 667 MHZ.
    Po ich zamontowaniu komputer znacznie zyskał na wydajności. Korzystanie z internetu jest komfortowe, a sam system działa tera o wiele stabilniej :) jestem bardzo zadowolony. Planuje jeszcze zakup słabszej karty graficznej, na szczęście dzięki wam wiem, jaką wybrać :D Dziękuje serdecznie za pomoc, temat do zamknięcia.