Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak optymalnie zasterować specyficznym pasywnym LCD

02 Maj 2014 17:18 1590 6
  • Poziom 11  
    Robię mały zegar który po 2 różnych wersjach z dużymi (ale miały tę zaletę że były dostępne) LCDami chcę dostosować do pracy z małym wyświetlaczem. Ogólnie oferta pasywnych wyświetlaczy dla zegarka wielka nie jest, są albo duże rzędu 3x5cm, albo 3 i pół cyftry, a wszystkie w cenie ok 10pln. Ale są tez w Tesco krokomierze po 5 pln z pieknym małym LCD 30x10mm, 5 pełnych cyfr, 14 wypowadzeń. Multipleks jest taki:
    cztery wyprowadzenia od lewej to "wiersze" obejmujący grupy segmentów każdej cyfry:
    D
    CE
    BG
    AF

dalszych 10 wyprowadzeń to "kolumny" po 2 grupy segmentów na każdą cyfrę:
    1DEFG
    1ABC
    2DEFG
    2ABC
    3DEFG
    3ABC
    4DEFG
    4ABC
    5DEFG
    5ABC

Mogę podawać zegar na wszystkie wyprowadzenia, oczywiście wtedy uzyskam czysty displej bez "duchów", mogę na któryś wiersz lub kolumnę podać przeciwzegar, podświetlę wtedy całą kolumnę, mogę też podać przeciwzegar na wiersz i kolumnę, wtedy uzyskam wygaszenie na przecięciu i załączenie wszystkich pozostałych segmentów wiersza i kolumny.

Tak wygląda przemiatanie samych wierszy, kolumn i ich krzyżowanie.

Link

http://youtu.be/zkMkJGR7woM

Domyślam się mgliście że aby wyświelić konkrety, muszę dość dziwnie przemiatać te kolumny i wiersze. Dłubię 2gi dzień i mam w zasobach 6-kilobajtowe, niedziałające procedury do obsługi tego, boję się że straciłem dystans niezbędny do ogarnięcia roblemu, toeż zlewam swoje frustracje właśnie tutaj, licząc na inne, lepiej dotlenione mózgi.
  • PCBway
  • Pomocny post
    Poziom 11  
    Przykład masz chociażby tutaj:
    ww1.microchip.com/downloads/en/DeviceDoc/41250E.pdf

Strony 110-120.
  • PCBway
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    A jakim mikroprocesorem sterujesz? Potrzebujesz do tego 3-stanowego wyjścia. Ustawiasz linię AF w stanie niskim (w następnym cyklu wysokim i tak naprzemiennie dla zdrowia LCD) a pozostałe linie: D, CE, BG w stanie wysokiej impedancji. I teraz jeśli w 1 cyfrze ma być segment A widoczny to ustawiasz linię 1ABC w stanie przeciwnym do AF czyli tutaj wysokim. Jeśli w 1 cyfrze segment F ma być zgaszony to ustawiasz linię 1DEFG w stanie takim samym jak AF czyli tutaj niskim. Tak samo robisz dla cyfr 2-5. Po wszystkim ustawiasz na AF stan wysokiej impedancji i przechodzisz analogicznie do kolejnej linii BG. I tak dalej aż wyświetlisz wszystkie segmenty czyli wykonasz 1 pełny cykl. Pamiętaj o tym aby jeśli w poprzednim cyklu ustawiałeś AF w stanie wysokim to w następnym ustawiać AF w stanie niskim. W tym opisie dla ułatwienia zrozumienia jest że najpierw ustawiasz linię AF a później linie 1ABC, 1DEFG, itd ale tak naprawdę najpierw ustawiasz linie 1ABC,... a dopiero jak ustawisz je wszystkie ustawiasz odpowiedni stan na linii AF. Przed jakąkolwiek zmianą na liniach 1ABC,... musisz najpierw ustawić na linii AF stan wysokiej impedancji.
  • Poziom 11  
    Ha, na tę trójstanowośc nie wpadłem, do dyspozycji mam różne AVR-y: mega8, tiny2313, 24, 44,84 ale mają wyjścia dwustanowe. Czytam właśnie że można symulować wysoką impedancję ustawiając je jako wejścia bez pullupów ale też nie u każdego to działa. Zobaczymy :)
  • Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
    A nie prościej wykorzystać XMEGA z serii B (np. B1, B3), ktory ma wbudowany kon troler takich LCD + wbudowany generator znaków. Prościej i taniej, niż zastosowanie ATMega. Ręczne sterowanie takimi LCD jest relatywnie upierdliwe - na wspólną elektrodę trzeba podać zegar o określonych parametrach, segmentami steruje się tak, że podajesz na nie zegar w tej samej fazie (segment zgaszony) lub w przeciwfazie (segment włączony). Trzeba to robić dosyć precyzyjnie, bo każde przesunięcie faz generuje napięcie stałe na segmencie, które skraca żywotność LCD. Stąd też jeśli jest AVR z kontrolerem to taki właśnie bym brał. Np. XMEGA128B3 kosztuje w detalu 15 zł i ma wszystko co potrzeba.
  • Poziom 31  
    >adamschodowy - jakieś postępy w uruchomieniu lcd ? Mam podobny wyświetlacz, planuję sterować nim z AtMega169. Znalazłem przykład sterowania : http://paritycheck.wordpress.com/2008/03/25/p...-stk502-lcd-screen-using-the-atmega169-and-c/

Nie znam wyprowadzeń tego lcd, pierwsze 3 nóżki widać że mają druciki w stronę wyświetlacza, podejrzewam że to będą COM0..2 reszta segmenty, jak myślicie jaki Bias i Duty może mieć taki wyświetlacz ?

• Poziom 31  
    Wyświetlacz uruchomiony !
    Do COM0..2 należy podłączyć te wyprowadzenia LCD które mają widoczne druciki pod szkłem, reszta po kolei do SEG. Do rejestrów LCDDR wpisujemy doświadczalnie 1 lub 0 żeby zorientować się na których bitach jakie są segmenty.

Kod: basic4gl
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod