Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Samsung L700 - EEPROM TOOL / Test Mode Driver

murison 02 May 2014 18:44 1491 4
    murison
    Level 9  
    Witam!

Mam problem z tytułowym aparatem. Uszkodzeniu uległ obiektyw - a dokładniej flex migawki (standardowy problem wielokrotnie poruszany na forum). Niestety - przy próbie naprawy poniszczyłem pola lutownicze (życie bezlitośnie weryfikuje mniemanie o swoich skillach... :|)... Kupiłem nowy obiektyw (fabrycznie nowy, jeszcze z folią - o taki). Po zamontowaniu go aparat działa i robi zdjęcia, ale niestety jest problem z ostrością. Podejrzewam że ten nowy obiektyw musi mieć nieco inną optykę. Parametry mają takie same (zoom 5.8 - 17.4 mm), ale nieco inne oznaczenie (stary miał "Samsung NV Lens", a nowy ma "Samsung SHD Lens"). Podejrzewam (i mam nadzieję) że typ obiektywu nie jest hardware'owo sparowany z typem płyty głównej, tylko da się to jakoś skalibrować / skonfigurować.
    Znalazłem instrukcję serwisową (w załączniku). Nie ma tam co prawda takiego przypadku, ale jest opis pobierania zawartości EEPROM'u. Jest też screenshot tego programu do pobierania EEPROMu:
    Jest tam jakieś pole "Lens Code" z którym wiążę swoje nadzieje... Żeby podejrzeć EEPROM potrzebuję mieć:
    Quote:
    ① SPECAL CABLE(USB)
    ② EEPROM TOOL program
    ③ TEST MODE Driver
    ④ Camerea for extracting the standard DATA
    Z tej listy brakuje mi "EEPROM TOOL program" i "TEST MODE Driver". Może ktoś posiada takowe, lub może wskazać działające źródło do pobrania? Guglałem ale niestety bezowocnie... :(
    gajmix
    Level 32  
    W zasadzie to są takie same obiektywy mimo że nieraz opis na szyldzie jest inny, jednak mogą się różnić odległością matrycy CCD od soczewki AF, nieraz chodzi o ułamki milimetra, ale ma to znaczenie. W tym nowym obiektywie daj tylną pokrywę ze starego, być może da to konkretny rezultat. Poza tym często zdarza się że bezpośrednio pod przetwornikiem obrazu są podkładki metalowe lub plastykowe, jeśli były i pogubiłeś to błąd ostrości dalej będzie występował.
    murison
    Level 9  
    Dzięki za hint! Podkładek żadnych nie było, ale też miałem podejrzenie że może chodzić o pozycjonowanie matrycy względem obiektywu. Popróbuję coś podłubać - a nuż się uda...
    User removed account
    Level 1  
    murison
    Level 9  
    Trochę podłubałem - okazało się, że wkoło matrycy jest taka obramówka z miękkiej gumy (na co wcześniej nie zwróciłem uwagi) - widać ją na poniższym zdjęciu:
    Także regulacja ostrości jest poprzez stopień dokręcenia śrubek. Zdjęcia wyglądają już na ostre - zobaczę jakie wyjdą przy świetle dziennym. Niestety mam wrażenie, że matryca "chciałaby" być jeszcze bliżej optyki (mocniej dokręcona) - ale śrubki już dalej nie pójdą - co najwyżej gwinty pozrywam... W takiej sytuacji rozumiem że pozostaje skrobanie/szlifowanie?