Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zamiennik akumulatora do autka zdalnego sterowania

02 Maj 2014 19:25 1635 5
 • Poziom 11  
  Witam.
  Jeśli piszę w złym dziale proszę o przeniesienie (z góry przepraszam).

  Chciałbym jako zamiennik akumulatorka w autku zdalnego sterowania użyć akumulatora z wkrętarki, zaznaczam, że akumulator z autka jest zepsuty. Z akumulatorka od autka wychodzą 3 kabelki, czerwony, czarny i niebieski. Niestety nie wiem jakie było na nich napięcie. (reszta informacji o akumulatorach jest na zdjęciach).

  Pytanie:
  Jakich oporników i jakich informacji musiałbym udzielić aby to działało w taki sposób jaki jest pokazany na owym ,,rysunku"(jest w załączniku) ?
 • Poziom 41  
  Wstaw zdjęcia autka układu elektrycznego, z opornikami to beznadziejny pomysł.
 • Moderator Robotyka
  Nie kombinuj. W autku był zwykły akumulator żelowy.
  Nowy, o pojemności nawet 10 razy większej, kupisz za 30 -50 zł, w niemal każdym sklepie z akumulatorami. Spokojnie wystarczy nawet 2Ah.
  Jedyny problem jest taki, że na naszym rynku występują głównie 12 V.

  Zamiast rezystora, lepiej zastosować odpowiednią przetwornicę ze stabilizacją napięcia na poziomie ok. 11V
  Będzie też problem z ładowaniem. Do nowego akumulatora będzie potrzebna inna ładowarka.

  Ale różnica napięcia wynikająca z 1 celi więcej, nie powinna mieć znaczącego wpływu na autko. Będzie się tylko nieco mocniej grzało. Warto więc sprawdzić jak silnik jest chłodzony. Jeżeli jest w zamkniętej komorze, to warto mu zapewnić jakiś otworek wentylacyjny.
 • Pomocny post
  Poziom 18  
  Witam,

  zamiana akumulatora z 10 na 14V może prowadzić do uszkodzenia układu zasilania części sygnałowej, a także może prowadzić do szybkiego uszkodzenia silnika, choć silniki mają duże zakresy napięć pracy, to zwykle górny zakres napięcia do jakiego zostały wyprodukowane dochodzi do ok. 12V - zatem operacja do przemyślenia.
  Poza tym można zastosować zwykły pakiet do zabawek Ni-MH 9,6V i będzie on doskonałym zamiennikiem. Trzy przewody wyprowadzone z akumulatora to: czarny (-), czerwony (+) oraz dodatkowy - niebieski (też +), ale wpięty o jedną celę poniżej (+) czyli 2V mniej, to dla akumulatora 10V daje 8V. W przypadku konieczności zamiany akumulatora na taki "zwykły" lepszym pomysłem zmniejszenia napięcia zasilania na "dorabianym" przewodzie jest danie w szereg dwóch diód prostowniczych np. 5-10A zamiast rezystora, które obniżą napięcie o ok 1,5V, co także daje pożądany efekt uzyskania dwóch prędkości jazdy. Zastosowanie rezystora jest niewskazane z uwagi na utratę na nim dużej mocy zamienianej w ciepło, zamiast zasilanie silnika.
  Pozdrawiam
 • Poziom 11  
  Dziękuję! Na taką odpowiedź czekałem, temat można zamknąć.
  Jeszcze raz serdecznie dziękuję.