Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Sklep ECSYSTEM
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Master Slave w procesorach 8051 w jezyku C- Pomocy

12 Kwi 2005 18:52 867 1
  • Poziom 10  
    Witam
    Mam problem. Probuje skonstruowac system monitoringu opierajacy sie na procesorach maxim Ds89c450 (8051). System ten ma za zadanie zbieranie informacji a nastepnie wysylanie ich do procesora przekazujacego je dalej. Mam zamiar zrealizowac to za pomca struktury master slave. Gdzie Procesor glowny master bedzie wysylal żądania przesylu informacji od poszczegolnych stacji( slave) poprzez rs485. Ucze sie programowanie procesorow 8051 w jezyku C ale nie moge nigdzie znalelezc opisu realizacji tego typu komunikacji Master-slave w tymze jezyku po procesory 8051. Prosze o pomoc. Najlepiej jakies przykladowe programiki w jezyku c realizujace tego typu komunikacje z wysylaniem żądania przesylu wiadomosci. (ja potrzebuje jedynie zeby wiadomosc zawierala jedna zmienna okreslajaca ilosc zliczonych elementow)
    Dziekuje za kazda pomoc.
  • Sklep ECSYSTEM
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    Zadanie to jest w zasadzie trywialne i proponuję trochę pomyśleć i program napisać samemu. Mogę podpowiedzieć że każdemu urządzeniu Slave trzeba nadać jakiś adres. Urządzenie Master wysyła po kolei jakąś sekwencję np. @1XY, gdzie 1 to adres danego urządzenia, a XY to suma kontrolna. Wszystkie Slave-y odbierają tą sekwencję, ale tylko urządzenie o adresie 1 wysyła dane. W taki sposób Master w pętli może inkrementować adres i odpytywać wszystkie slave-y.
    Innym rozwiązaniem jest zaimplementowanie np. Modbusa RTU lub ASCII, ale tu nie będę sie już rozpisywał. Opis tego protokołu i pewnie nawet jakieś źródełka można znaleźć w internecie.

Pozdrawiam