Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

HEDS-9140 - Nieregularne impulsy na wyjściu enkodera HEDS-9140

03 Maj 2014 10:59 1824 12
  • Poziom 14  
    Witam.
    Mam kłopot z enkoderem HEDS-9140.
    Podczas gdy enkoder jest zamontowany w silniku i mam podłączony oscyloskop to podczas kręceniem wirnikiem na oscyloskopie pojawiają się tylko impulsy na wyjściach A i B za to na wyjściu I sporadycznie i bardzo nie regularnie pojawia się impuls.
    I teraz jestem w „kropce” bo inwerter sterujący tym silnikiem nie wykrywa enkodera, pomimo że impulsy docierają do wejścia inwertera a i sam inwerter jest sprawny bo podmieniałem go na całkiem nowy i jest to samo.
    Z opisu enkodera wynika że wyjście I to impulsy pełnego obrotu wału lub inaczej tarczy kodującej.
    I teraz mam pytanie. Czy jeśli impulsy na wyjściu I pojawiają się raz lub cztery razy na jeden obrót tarczy to kręcąc tarczą około 200obr/min mogę nie zobaczyć tych impulsów na oscyloskopie? Ewentualnie jak ustawić oscyloskop aby widzieć te impulsy?

Aktualizacja.

Dzisiaj cały dzień walczyłem z tym enkoderem i nic nie wywalczyłem. A że z enkoderami mam pierwszy raz do czynienia więc jak wróciłem do domu przestudiowałem dokładnie zasadę działania tego konkretnego enkodera. I chyba znalazłem przyczynę dlaczego nie mogę uzyskać impulsu na wyjściu „I”.
    Nie będę taki jak spora część ludzi na tym forum i jak znajdą rozwiązanie swojego problemu to znikają i nie napiszą w czym był problem.
    Po dokładnym przestudiowaniu opisu tego enkodera doczytałem się że impuls na wyjściu „I” powstanie tylko i wyłącznie jak zadziała dioda (nazwijmy ją „I”) i w tym samym czasie na diodzie „A” lub „B” nastąpi spadek z stanu wysokiego na niski. I zaraz jak na którejś diodzie „A” lub „B” wystąpi stan wysoki to na diodzie „I” natychmiast stan z wysokiego zmieni się na niski. I aby pojawiały się impulsy na „I” musi być idealna synchronizacja tarczy kodującej z enkoderem a właściwie z rozdzielczością enkodera. Tarcza kodująca w silniku z którym walczę jest dość sporych rozmiarów a paseczki są takie drobne że trzeba mieć dobry wzrok aby je zobaczyć. Więc jak rozdzielczość enkodera nie będzie dopasowana koła kodującego to pewnie mogę zapomnieć o poprawnych impulsach „I” Jutro sprawdzę jakie mam kupione enkodery a jaki był oryginalny. Szkoda że oznaczenia rozdzielczości na tych enkoderach są napisane jakby nie miało to prawie żadnego znaczenia. Wygląda to jakby to był jakiś numer sesji i nie zwracałem na to uwagi.
    Jakby ktoś kto ma lub miał do czynienia z tym konkretnym modelem enkodera i chciałby się podzielić swoją wiedzą to byłbym bardzo wdzięczny.
  • Poziom 9  
    Witam ,
    Z tego co wiem ( powiedzmy któryś dziesiątek enkoderów AB używany) ogólny ( najczęściej spotykany sposób generowania impulsu indeksu ) polega na tym iż tylko w czasie gdy A i B są jedynkami , a dodatkowo odsłonięta jest dioda Indexu tylko wówczas jest generowany sygnał na wyjściu "I".
    Wniosek stąd iż czas trwania impulsu na wyjściu "I" to max. 1/4 okresu impulsów na wyjściach A lub B.

Aby odnieść się do czasu tego impulsu bezpośrednio, musisz podać pełne oznaczenie głowicy i model tarczy które wyznaczają ilość impulsów na obrót .
    Wtedy czas trwania impulsu na wyjściu "I"

60
    t "I" = ----------------------------------- [ s]
    200 x ilość prążków na tarczy x 4

Aby zobaczyć to na oscyloskopie wystarczy iż jako synchronizację użyjesz wyjścia "I"

ps. jeśli masz jakieś namiary na szybkie źródło pozyskania głowic HEDS 9140 proszę o kontakt na PW ( szczególnie na cito szukam HEDS 9140 - A00 ( 500 prążków na obrót )

ps. tutaj masz datasheet http://www.farnell.com/datasheets/1818019.pdf
    a z niego wynika iż indeks jest generowany gdy A i B są akurat zerami :idea:
  • Poziom 14  
    Tak jak napisałem pierwszy raz mam do czynienia z tym enkoderem i raczej nie pomogę ci z tarczami.
    Jeśli chodzi o tarczę jaka jest w moim silniku, to nie mam zielonego pojęcia co to za tarcza bo nie mam żadnego dostępu do niej. Musiałbym zdjąć silnik z CNC a to prawie cały dzień roboty, i rozebrać go a do tego potrzebne są specjalne klucze. Mogę tylko i wyłącznie obejrzeć tą tarczę endoskopem i to tylko przez otwór po enkoderze. Ciekawostka, aby dostać się do enkodera musiałem prawie całkowicie rozbroić silnik i opuścić go w maszynie. Mierząc tarczę tak na oko z zewnątrz, to ma jakieś 15cm średnicy i jest to tylko okrągły pasek nasunięty na konstrukcję silnika. Pewnie wykonywana specjalnie do tego silnika.
    Wracając do tego encodera to nie wytrzymałem i właśnie siedzę w pracy i sprawdziłem oryginalny enkoder z tymi co kupiłem. I oryginalny ma rozdzielczość 200 cpr, a kupione 512 cpr. I chyba tu siedzi problem z brakiem tego sygnału na „I”. Po prostu paski na tarczy nie pokrywają się z rozstawem diód w enkoderze.
    Najgorsze jest to że sklepy mają tylko enkodery z rozdzielczością 256, 500 i 512 cpr.

I jeszcze taka ciekawostka.
    Firma która wyprodukowała tą CNC stwierdziła że mogą naprawić tą usterkę tylko wymieniając silnik. A że tych silników już się nie produkuje to mogą założyć inny. Koszt silnika i robocizny to tylko około 40-60 tysięcy eurasi.
    A tak wygląda ten silniczek.
    http://marmomacchineusate.it/Det3-00185-Elettromandrini_Gamfior-Bimatech_E14127.php
    Z boku silnika widać gniazdo (nad strzałką) wyjścia enkodera do inwertera. Ale w maszynie to gniazdo jest zasłonięte i aby się do niego dostać trzeba opuścić silnik i go obrócić. Taka mała zemsta konstruktorów maszyny. Bo nic nie stał na przeszkodzie aby ten silnik był lekko obrócony i byłoby dojście do enkodera. Nawet sam się zastanawiam czy go nie obrócić, ale musiałbym zdobyć kody do przestawienia pozycji wrzeciona.

jp_elek napisał:
    a z niego wynika iż indeks jest generowany gdy A i B są akurat zerami
    Właśnie wczoraj (właściwie to dzisiaj) znalazłem ten dokument i w nocy go studiowałem.
    Ale z niego wynika tak jak piszesz, indeks jest generowany tylko gdy otworek kodujący jest w odpowiednim miejscu a na A lub B ( nie A i B ) stan zmieni się na zero. A gdy na A lub B pojawi się jedynka to indeks zniknie.
    Z własnych prób zauważyłem że podobnie działają wyjścia A i B. Jedna kreska lub otworek powoduje pojawienie się jedynki druga kreska lub otworek likwidują ten stan ustawiając zero. I tak do „bólu”. :)
  • Poziom 9  
    Hej ,
    No cóż, jeśli rozdzielczości tarczy i czytnika są różne , to ja nawet bym nie próbował, doboru ustawienia głowicy do tarczy - na 99,99% nic to nie da, zależnie od różnicy rozdzielczości ,co jakiś czas będzie gubił impulsy , (w czasie jednego obrotu kilkakrotnie) .
    Nawet przy zgodnych rozdzielczościach niezwykle krytyczne jest ułożenie głowicy
    wzdłuż promienia tarczy ( błąd dalej/bliżej jest mniej krytyczny) ale równoległość fragmentów takich samych pasków przed diodami w głowicy jest decydująca o pracy enkodera.( przed diodami A,B,I) w głowicy muszą być takie same (paski) jak na tarczy , a ich położenie w czasie obrotu musi się pokrywać, powodując fizyczne "całkowite" zasłonięcie/odsłonięcie diody.
    Owo całkowite należy rozumieć nie gorzej niż jakieś 75-90 %.
    Pozdrawiam .
    ps. szukam głowicy a nie tarczki , u mnie jest ona sprawna - jescze :D
  • Poziom 14  
    jp_elek napisał:
    Nawet przy zgodnych rozdzielczościach niezwykle krytyczne jest ułożenie głowicy
    A ja tak ustawiłem sam enkoder że na wyjściach „A” i „B” miałem prawidłowe impulsy na całej tarczy oprócz impulsu „I” pomimo totalnej różnicy rozdzielczości.
    Znalazłem jeden sklep w Anglii i w środę lub w czwartek będę miał poprawny enkoder i mam nadzieję że będzie OK.

Dodano po 40 [minuty]:

Jeśli szukasz samej głowicy to maja w RS, ale tylko z rozdzielczością 256, 500 i 512.
    http://pl.rs-online.com
    Ja szukam dwusetki i jest problem z nimi. Znalazłem ale czas dostawy to około 8 tygodni.
    I tu mam pytanie do ciebie. Czy ta rozdzielczość tego enkodera to rozstaw diód? Bo jak tak to wymyśliłem że tymczasowo włożyłbym 256kę i trochę głębiej bym ja ustawił, paski są bardziej ściśnięte w wewnętrznej części i może by silnik chodził do czasu dostania oryginału.
    Co o tym sądzisz?
  • Poziom 9  
    Witam ,
    Zrobiłem sobie chwilę wolnego ,.. zatem dopiero teraz :
    1. Rozdzielczość w praktyce to ilość prążków na szkle ( przeźroczystej tarczce ) wykonana najczęściej metalizacją cienką warstwą chromu , lub wręcz otworki w kształcie segmentów pierścienia umieszczone tak iż za otworkiem (prążkiem) jest,
    tej samej wielkości pole przeźroczyste po prążku , a pole nieprzeźroczyste po otworku
    .
    Taki sam wzór prążków/pól przeźroczystych, czy też otworków, pól nieprzeźroczystych jest umieszczony na masce przed diodami ,
    efekt zasłaniania / odsłaniania diod - fototranzystorów z częstotliwością prążków uzyskuje się w wyniku odsłonięcia przestrzeni dioda - fototranzystor w chwili pokrycia się wzorów na tarczce i masce , oraz prawie całkowitego zaciemnienia przestrzeni między diodą a fototranz. gdy wzór na tarczy jest obrócony o szerokość prążka- wtedy nad prążkiem znajduje się otwór co równa się zasłonięciu,
    a nad przeźroczystą przestrzenią nad tarczą znajduje się nieprzeźroczysty prążek maski .
    Efektem jest "migotanie"- widziane przez fototranzystor , w rytmie przemieszczenia kątowego tarczy równego szerokości prążka .
    Ostatecznie jest to urządzenie całkowicie mechaniczne , dające się dostosować do różnych rozdzielczości jedynie przez wymianę zestawu tarcza + maska .
    Jak wynika z mojego opisu , efekt zasłonięcia da się uzyskać przez tarczkę o powiedzmy 100 prążkach przez maskę 500 prążków ( jako przyciemnienie) , ale oczekiwaną częstotliwość [b] tylko przy zgodnej rozdzielczości maski i tarczy !!![/b]
  • Poziom 14  
    Dzięki wielkie za wyjaśnienie tej rozdzielczości. Teraz człowiek wie na czym stoi, i wie co ruszyć aby się nie obalić. :D

Tak jak pisałem jest problem z tym enkoderem HEDS-9140#E00. Ale Jest dostępny HEDS-5540#E06. Parametrami jest taki sam, tylko za nic nie mogę rozszyfrować różnicy pomiędzy symbolami 9040 a 9140. Ale Chińczycy przyszli z pomocą i umieścili fotkę rozebranego 5540 i tak jak przypuszczałem siedzi tam dokładnie to czego potrzebuję, czyli HEDS-9140#E00
    Ps. Jak potrzebujesz enkodery to będę miał do sprzedania 5szt HEDS-9140#I00 z ceną można się dogadać :D
  • Poziom 9  
    Hej ,
    Co do różnicy 9140/9040
    HEDS-9140 - Nieregularne impulsy na wyjściu enkodera HEDS-9140

Dzięki Tobie już zamówiłem w RS , przed tygodniem u nich tego nie znalazłem,
    z dzisiaj proszę , już mają.
  • Poziom 14  
    Z tym RS to fajny numer wyszedł. Sam szukałem tego enkodera, a że jestem praktycznie zmuszony kupować w RS wiec sprawdzałem najpierw u nich i nie mieli więc znalazłem w uk.farnell dałem adres staremu i tam kupił, a na drugi dzień pojawiły się w RS.
  • Poziom 14  
    Dzisiaj dostałem czujniki HEDS-5540#E06 i tak jak się spodziewałem w środku są HEDS-9140#E00. Po zamontowaniu i małej korekcie ustawienia impulsy na „A” i „B” bardzo ładnie wyglądały, przesunięcia impulsów też jak w książce. A na „I” czyli indeks, pojawiał się dalej sporadycznie, ale jak się pojawił to był prawidłowy a nie jak wcześniej jakieś dziwne szpileczki. Może jakbym ustawił odpowiednio mój super oscyloskop ( mini DSO-DS203) to pewnie bym je zobaczył w pełnej krasie. Ale najważniejsze, że inwerter widzi te indeksy poprawnie i maszynka działa. :angel:
    @jp_elek
    Wielkie dzięki za pomoc. :spoko:
  • Poziom 9  
    Hej,
    Ja też już wczoraj dostałem swój , i również działa.
    Nie znam Twojego oscyloskopu, ale sam posługuję się zwyczajnym warsztatowym ,
    w wypadkach takich jak impuls indeksu ustawiam po prostu tryb "single",
    i nawet na takim czymś jak Siglent za około 1kzł, daje radę .
    Dzięki wzajemnie , pozdrawiam J.P.

ps. Dokładne ustawienie głowicy , to jest wyzwanie , nie bez powodu sprzedają szablony za więcej niż głowice... :cry:
  • Poziom 14  
    Mój to taki mały przenośny jak na tym filmiku. http://www.youtube.com/watch?v=x_ZTAZbDwQI
    Do takich napraw jest super. Nie trzeba targać żadnej walizy, a cztery przebiegi jednocześnie pokazuje.

Dodano po 1 [godziny] 43 [minuty]:

jp_elek napisał:
    Dokładne ustawienie głowicy , to jest wyzwanie , nie bez powodu sprzedają szablony za więcej niż głowice... :cry:
    Ja miałem ułatwione zadanie, bo sam sensor jest na specjalnej podstawie i jest tylko możliwość regulacji polegającej na wjechaniu czujnikiem w tarczę albo wysunięcia go względem tarczy. Ale z tym kompletnym sensorem (HEDS-5540) to musi być zabawa. Bo tarczę mocuje się na osi (np. silnika) a sensor poprzez plastykową obudowę do silnika lub jego obudowy i ta obudowa sensora musi być idealnie sztywno w stosunku do silnika i w osi z silnikiem.