Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pisanie prądem :)

_Brutus 12 Apr 2005 19:31 3209 16
    _Brutus
    Level 12  
    Wiem, że to może i nie elektronika, raczej chemia, ale uznałem, że powinno się tu znaleźć. Schemat jest chyba czytelny :) Weź sobie taką blaszkę i przylutuj (jakoś przymocuj) do niej ujemny biegun. Ta druga ofiara to stalówka, choć na rysunku wygląda jak kredka (to NIE jest kredka!!!!!!) :) i przylutuj do niej plusik :).

No i ok. :)

To teraz chemia (to prawie to samo, co elektronika, nie :) ). Będziesz potrzebował czegoś takiego, jak "jodek potasu" (czy jakoś tak :) ) i trochę mąki ziemniaczanej (skrobia :) ).
    Małą łyżeczkę tego felernego jodku zalej ok. 100 gramami wody i dodaj TROSZKĘ mąki. Zamocz w roztworze papier i połóż na blaszce. To chyba wszystko :)

Chyba można tym pisać na niebiesko. Jak znacie coś podobnego dajcie znać na forum :)

Życzę miłego pisania :)
    ozman
    Level 21  
    Lepeij kupić niebieski nabuj ;-) będzie prościej i praktycznie

Efekt ten uzyskuje się dzięki elektrolizie. Wydzielający się jod rozpuszcza się w KI ( powstaje płyn Lugola) który w obecności skrobi barwi się na granatowo.

"Pisanie prądem" to za duże słowo.
    _Brutus
    Level 12  
    Że elektroliza, to ja wiedziałem, al eco miałem napisać. Gdybym to zrobił, nikt by tego nie przeczytał :) Kliknąłbyś na temat "Elektroliza jodku"? Hę :) Ja raczej nie :D

A propo elektrolizy, czy ktoś robił coś takiego??? Proszę o pomoc ile woltów potrzeba, jakie natężenie, czy zamiast elektrod można dać gryf z ołówka????

Proszę o pomoc :)
    ozman
    Level 21  
    Grafit da radę jako elektroda, ale prąd to musisz zapodac całkiem spory żeby efekt było od razu widać.
  • Helpful post
    mrrudzin
    Level 39  
    Generalnie do elektrolizy potrzebujesz niskie napięcie (rzędu kilku woltów) ale spory prąd...
    Kiedyś (ale to w ramach totalnego experymentu) udało mi się przeprowadzić ten proces wykorzystując lekko zasoloną wodę. Do słoika włożyłem (nie mając jeszcze zbytnio pojęcia o tym jak to tak naprawdę powinno być) dwie elektrody - po 15 cm odizolowanego przewodu Cu 1,5 mm^2. Całość zasiliłem z +5V zasilacza komputerowego AT... No i zawrzało w słoiku ;) efekt był taki, że (na skutek przepływu jonów) jedna z elektrod zaczęła "ginąć", a druga robiła się coraz "grubsza" (czyli było widać wędrówkę materiału)... Wodoru było tyle, że trzymając zapaloną zapalniczkę nad słoikiem było widać, że płomień jest większy i pali się zupełnie inaczej...

Niestety nie pomierzyłem jaki prąd płynął wtedy w obwodzie...
    _Brutus
    Level 12  
    Znalazłem w necie informację, że do przeprowadzenia elektrolizy wystarczy zwykła bateria 4,5 v i t wszystko. W zależności, co chce się uzyskać można zastosować, np. blaszki, druty Cu (miedź?), i właśnie grafit z ołówka. :D fajnie... :D :D :D :D :D :D :D :D :D
    _Brutus
    Level 12  
    Dokładnie tak jak powiedziałeś. Właśnie przeprowadzam elektrolizę z baterią 9 v. Trochę lepszy efekt. ale i tak się dzieje to, co napisałeś (bąbelki lecą ku górze) i z całą pewnością się nie gotuje :D Tylko woda się robi zielona - chyba od chloru :) Troszkę wody i soli i taki fajny efekt :)
    ach... druty miedziane ze 2 mm

pozdro
    :)

Dodano po 5 [minuty]:

O, a teraz po powierzchni pływają jakieś paprochy :D wyglądają jak miedź, która się oderwała od jednej elektrody. Bąbelki lecą tylko od katody (ujemnie naładowana) :)

A i jeszcze jedno. Miedź robi się matowa...

:)

pozdro

Dodano po 9 [minuty]:

:D a teraz całą powierzchnię pokrywa taki fajny zielony kożuszek :D
    _Brutus
    Level 12  
    Bez prądu, czy podłączyć jakieś druciki???

avatar - otwórz szafę i mów do rzeczy :D

pzdr
    ozman
    Level 21  
    Mozesz też pisać sokiem z cytryny i będzie to z początku niewidoczne a jak ogrzejesz kartkę w płomieniu swiecy to wyłoni się napisany text - tak robili strożytni. :-D
    _Brutus
    Level 12  
    Słyszałem też, że ocet daje podobny efekt i chyba chlorek żelaza ie jestem pewien